Windows 10 PFN_LIST_CORRUPT Mavi Ekran Hatası

Bu konuyu okuyanlar

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba. Toplayalı 1 hafta olan sistemimde oyun sırasında Alt+Tab yapıp masaüstüne geçtiğim sırada PFN_LIST_CORRUPT hata kodu ile mavi ekran aldım ve bilgisayar kendini yeniden başlattı.
Sadece bir defa aldım bu mavi ekranı, tekrarı ya da öncesi olmadı. İnternette araştırınca RAM'den kaynaklı bir sorun olduğunu okudum. RAM'leri yuvalarından çıkartıp tekrar taktım. RAM'leri MEMTEST ile tarattım ancak "no error" dedi ve tarama sırasında hiç kırmızı satır çıkmadı. Şimdilik bir sorun yok gibi ancak önerebileceğiniz başka bir şey var mı diye sormak istedim. Acaba sorun kesin olarak RAM'lerde midir? Bu Mavi Ekran ve aynı kod ile tekrar karşılaşır mıyım?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Öncelikle bilgisayardaki tüm sürücüleri güncelleyin. Anticirüs programı ile bilgisayarı taratın.
PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hataları çeşitli donanım, sürücü veya yazılım sorunlarından kaynaklanabilir.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle bilgisayardaki tüm sürücüleri güncelleyin. Anticirüs programı ile bilgisayarı taratın.
PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hataları çeşitli donanım, sürücü veya yazılım sorunlarından kaynaklanabilir.
Sürücüleri Driver Booster ile güncellesem olur mu acaba? Birde virüs programı olarak herhangi özel bir program kullanmıyorum. Windows Defender var sadece, onunla tarattığımda ise herhangi bir virüs bulamıyor şu anda.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Driverları güncelle sorun düzelebilir ve sisteminde biraz performans artışı olur.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası genelde bozuk veya yerine düzgün oturmamış RAM'lerden kaynaklanır. İlk olarak RAM'leri yuvasından çıkarın ve RAM'lerin bağlantı noktalarını silgi ile iyice temizleyin. Silginin kalıntılarını iyice temizleyip RAM'leri yuvalarına takın.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Driverları güncelle sorun düzelebilir ve sisteminde biraz performans artışı olur.

Driver Booster kullansam sorunsuz bir şekilde güncellenir mi acaba driverlarım?

PFN_LIST_CORRUPT mavi ekran hatası genelde bozuk veya yerine düzgün oturmamış RAM'lerden kaynaklanır. İlk olarak RAM'leri yuvasından çıkarın ve RAM'lerin bağlantı noktalarını silgi ile iyice temizleyin. Silginin kalıntılarını iyice temizleyip RAM'leri yuvalarına takın.

Silgi bilgiğimiz kara kalem silgisi değil mi? Bir zarar vermez mi acaba RAM'lere?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Driver Booster kullansam sorunsuz bir şekilde güncellenir mi acaba driverlarım?

Silgi bilgiğimiz kara kalem silgisi değil mi? Bir zarar vermez mi acaba RAM'lere?
Evet kalem silgisi yalnız beyaz ve temiz olmasına dikkat edin... Hayır aksine zarardan çok oksitlenme varsa giderecektir. RAM'ın parlak sarı çip yerlerine hafifçe bastırmadan uygulayın iki tarafınıda...

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet kalem silgisi yalnız beyaz ve temiz olmasına dikkat edin... Hayır aksine zarardan çok oksitlenme varsa giderecektir. RAM'ın parlak sarı çip yerlerine hafifçe bastırmadan uygulayın iki tarafınıda...

Hocam tekrar konu açmaya gerek görmedim. Buradan sorayım dedim. Bu seferde bu mesajı yazmadan hemen önce
CRITICAL_STRUCTURE_CORRUPTION hatası aldım. Bunun sebebini biliyor musunuz acaba? Binbir hevesle daha yeni topladığım bu sistemde 1 haftadır yine yüzüm gülmüyor. İçim hiç rahat değil, oyun oynarken sürekli tedirgin olmaya başladım. Ne yapacağım gerçekten bilmiyorum.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Neden olabilecek sorunları aşağıda belirtiyorum:
  • Hatalı yapılandırılmış, eski veya bozuk aygıt sürücüleri. (son derece yaygın)
  • Son Windows ile ilişkili yazılım değişikliğinden (yükleme ya da kaldırma) kaynaklanan, Windows kayıt defterinde bozulma.
  • Virüs ya da kötü amaçlı yazılım Windows dosyasını ya da ilişkili Windows Operating System program dosyalarını bozmuş.
  • Yeni donanım takıldıktan sonra sürücü çakışması.
  • Windows Operating System ile ilişkili yazılım ya da sürücü yükledikten sonra hasar görmüş veya kaldırılmış sistem dosyaları.
  • Hatası 0x109 mavi ekranı zarar görmüş bir sabit diskten kaynaklanabilir.
  • Bellek (RAM) bozulması nedeniyle CRITICAL_STRUCTURE_CORRUPTION Durdurma Hatası.
CRITICAL_STRUCTURE_CORRUPTION mavi ekran hataları çeşitli donanım, bellenim, sürücü veya yazılım sorunlarından kaynaklanabilir. Büyük ihtimal RAM arızası... En son yüklediğiniz aygıt yazılımını kaldırın...

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2 gün önce aldığım hatada RAM'den kaynaklı denmişti. Sanırım RAM'lerimde sıkıntı var. Ancak MEMTEST ile tarartığımda hiç bir sorun bulamadı. Acaba sorun varda program mı tespit edemedi? Garantiye yollamalı mıyım RAM'leri? Alalı 1 hafta civarı oldu. Teknolojipazar.com üzerinden Corsair 3000MHz 16GB aldım. Bunun garantisi için RAM'leri nereye yollamam lazım? Corsair'in ayrıca yetkili servisine mi yollamam lazım acaba?
Edit: internetim iyi çekmediğinden dolayı mesaj 2 kere gitmiş kusura bakmayın.

Son düzenleyen moderatör:

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
2 gün önce aldığım hatada RAM'den kaynaklı denmişti. Sanırım RAM'lerimde sıkıntı var. Ancak MEMTEST ile tarartığımda hiç bir sorun bulamadı. Acaba sorun varda program mı tespit edemedi? Garantiye yollamalı mıyım RAM'leri? Alalı 1 hafta civarı oldu. Teknolojipazar.com üzerinden Corsair 3000MHz 16GB aldım. Bunun garantisi için RAM'leri nereye yollamam lazım? Corsair'in ayrıca yetkili servisine mi yollamam lazım acaba?
Edit: internetim iyi çekmediğinden dolayı mesaj 2 kere gitmiş kusura bakmayın.
Düzelttim sorun yok. :) En iyisi garantiye yollamak. Aldığınız yer ile iletişim kurun. Onlar size yol gösterecektir.

M.H.Orhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Photoshop vb programların kullanıldığı ya da benzeri şekilde virüslerin kendi kendine minik dosyalar oluşturduğu sistemlerde aşırı miktarda dosya oluşması sonucunda diskin system volume infirmation dizininin okunamayacak kadar şişmesinden kaynaklanıyor,
Temp vb dosyaları taratın, gereksiz dosyaları ve çeşitli programların önbellek dosyalarını vs silin düzeliyor.

e.h.alkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben de bu hatadan dolayı birçok kez mavi ekran aldım. Zoom açıkken laptopun kapağını hareket ettirince mavi ekran veriyordu. Bazen zoom açık değilken de kapağı kapatınca mavi ekran veriyordu. Birçok yerde ram hatalıdır ve değiştirmeniz gerekir şeklinde yorumlar vardı ama sadece zoomda mavi ekran olayı olunca başka bir sebep aradım ve siz de sebebi şöyle bulabilirsiniz: Hata raporunu aldığınızda sağ tarafa kaydırın ve hatalı sürücü hangisi o yazıyor. Mesela bende resimde işaretlediğim driverdan dolayı olduğunu gördüm. Driver kodunu araştırdığımda kamera driverı olduğunu gördüm. Aygıt yöneticisinden kamerayı kaldırıp yeniden yükledim ve sorunum çözüldü sanırsam. Şimdilik mavi ekran almıyorum. Umarım size de yardımcı olur bu yöntem. Tabi sizde başka bir sebep olabilir. Bunu hata raporundaki kodlardan anlayabilirsiniz.
Ekran Alıntısı.PNG