Windows 10 kullanım oranı Windows 7'yi geçti, ancak Türkiye pazarında durum farklı

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Bir web analitiği şirketi olan StatCounter'ın verilerine göre; Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi Windows 10, küresel pazarda ulaştığı yüzde 46.75'lik pazar payıyla en çok kullanılan Windows sürümü olmaya devam ediyor.

Masaüstü Windows Sürümü Pazar Payı Dünya Çapında - Haziran 2018
Bkz.

zM3MEY.jpg

Hatırlanacağı üzere;
Microsoft'un yeni nesil işletim sistemi Windows 10, küresel pazar payı konusunda Windows 7'yi 2018 Ocak ayında 0.92% farkla geçmişti.

Nitekim;
küresel pazarda Windows 10 en popüler Windows sürümü olsa da, bu durum Türkiye pazarı için geçerli değil. Bkz.
Windows 7, 44.32% kullanım oranı ile lider işletim sistemi.

Türkiye'de Masaüstü Windows Sürümü Pazar Payı - Haziran 2018

GDBD12.jpg

yqEqnL.jpg

DipNot :
Habere konu olan söz konusu rakamların sadece bir analiz firmasının verilerine dayandığını belirtmiş olalım. :)

Saygılarımla,
kilicbaligi

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Windows 7 kullananlar ya gerçekten performans anlamında beğeniyorlar. Yada işyeri bilgisayarıdır işleri güçleri yokta format mı atacaklar. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Açıkcası bana bu veri inandırıcı gelmiyor. Bence hâlen Windows 7'nin Windows 10'a göre daha fazla kullanıcısı var.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Açıkcası bana bu veri inandırıcı gelmiyor. Bence hâlen Windows 7'nin Windows 10'a göre daha fazla kullanıcısı var.
Yukarıda belirttiğim gibi bu değerler StatCounter'a göre, 7 puan Windows 10 önde.
Ancak
mesela Netmarketshare e göre durum farklı. Küresel pazar için Bkz.

Windows 10: 35 %
Windows 7: 43 %

paya sahipler.

aralarındaki fark 8 puan. Windows 7 önde.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Yukarıda belirttiğim gibi bu değerler StatCounter'a göre, 7 puan Windows 10 önde.
Ancak
mesela Netmarketshare e göre durum farklı. Küresel pazar için Bkz.

Windows 10: 35 %
Windows 7: 43 %

paya sahipler.

aralarındaki fark 8 puan. Windows 7 önde.
Son dediğiniz firmanın verisi daha inandırıcı geliyor. En kalabalık nüfuslu 2 ülkeye bakıyorum; Windows 7'nin kullanıcı sayısı, Windows 10'a göre daha fazla.
Desktop Windows Version Market Share China | StatCounter Global Stats
Desktop Windows Version Market Share India | StatCounter Global Stats

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Eski laptobumda win 7 32 bit var gayet stabil win 10 takılma olabiliyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows 7 kullananlar ya gerçekten performans anlamında beğeniyorlar. Yada işyeri bilgisayarıdır işleri güçleri yokta format mı atacaklar. :)
Aynen öyle. Mesela ben sürekli sorun çıkmasını istemiyorum. Windows 10'da her sürüm güncellemesinde sorun çıktığı için tercihim Windows 7'den yana. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Son dediğiniz firmanın verisi daha inandırıcı geliyor. En kalabalık nüfuslu 2 ülkeye bakıyorum; Windows 7'nin kullanıcı sayısı, Windows 10'a göre daha fazla.
Desktop Windows Version Market Share China | StatCounter Global Stats
Desktop Windows Version Market Share India | StatCounter Global Stats
Evet, kısmen bence de
Ancak Netmarketshare istatistiki verilerine erişim yok, ancak ücretli abonelikle. Bu açıdan kesin bir şey de söyleyemiyorum. Kimin elinde daha çok veri varsa sonucu daha doğru yansıtması beklenir tabi değerlerde çarpıtma yoksa. :)
Aynen öyle. Mesela ben sürekli sorun çıkmasını istemiyorum. Windows 10'da her sürüm güncellemesinde sorun çıktığı için tercihim Windows 7'den yana. :)
Windows 8.1 kullanıyorum.
Artık her güncellemeye şüphe ile bakıyorum, telemetry ile ilgili olanları kurmuyorum. Windows update sadece bildirim modunda oto kurulum yok. :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
windows 7 candır... bence windows 10'un bu kadar kullanıcısının olmasının nedeni, yeni bilgisayarların windows 10 ile gelmesi.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Windows KB2952664 and KB2976978 telemetry updates re-released (again) - gHacks Tech News

Bu güncellemeyi şu an kritik olarak veriyor. ;)o_O

Microsoft Update Catalog

Neme lazım, istemediğim halde ücretsiz yükseltme bile sunabilir ileride, çünkü Microsoft bu.
Böyle bir makale var:
Makale
Makaledeki bilgilerin doğruluğu konusunda şüphelerim var ancak eğer makale doğruysa güncellemeleri yapmamanız tahminimce telemetriye engel olamayacaktır. Ayrıca bu güncelleme, güvenlik güncellemesi ise yapmazsanız güvenlik açıkları kapanmaz.

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Böyle bir makale var:
Microsoft's Software Is Malware - GNU Project - Free Software Foundation
Ayrıca bu güncelleme, güvenlik güncellemesi ise yapmazsanız güvenlik açıkları kapanmaz.
Bir önceki mesajımda verdiğim linkteki makalede durumu açıklıyordu aslında. Tam olarak bir güvenlik açığı kapatma maksadı yok o güncellemenin.
Bu güncelleştirme, Windows Müşteri Deneyimini Geliştirme Programına katılan Windows sistemlerinde tanılama gerçekleştirir. Tanılama, Windows ekosisteminin uyumluluk durumunu değerlendirir ve Microsoft'un Windows'a yönelik tüm güncelleştirmeler için uygulama ve cihaz uyumluluğundan emin olmasını sağlar. Bu güncellemede GWX veya yükseltme işlevi yoktur.
Windows Müşteri Deneyimini Geliştirme Programı hakkında ayrıca bir makale daha. Bkz.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Ben windows 10 home kullanıyorum. Çok fazla güncellemiyorum ama Güncellediğimde oluyor tabi. Ne de olsa internette alışveriş vb yapıyoruz. güvenlik şart.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
gb masrafı. antivirüs kullanmıyorum ekleyeyim :D windows güvenlik duvarı da kapalı! en iyi keyloggerlar'a hazırım!...
yabancı program yüklemeyince bir şey olacağını zannetmem...
Kısaca "Bilgisayar korsanlarına sonuna kadar kapım açık." diyorsunuz. :D

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Du bam tsss

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
kritik falan ama ben hiç güncelleyemiyorum istesem de , home basic kullanıyorum güncelleme vs. hiçbir şey yok. tertemiz.
Tabi bu şekilde kullanmak da bir tercihtir.:)
Bilinçli olarak bilgisayarı ve interneti kullanıyorsan, ev ağında isen, ekstrem şeylerle uğraşmıyorsan, o zaman neredeyse sorun yok ama en azından kritik olanları yükleyebilirsin, fidye yazılımlarından, güncel zararlılardan ve saldırılardan korunmak adına, tedbir adına.
Tam güncel olmak bile yetmeyebilir, tam yüzde yüz güvenlik anlamına da gelmez o da ayrı bir konu.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Kim karışır ki bana? Alışveriş yaparken sanal kart kullanan birisiyim. En fazla kaybım 2-3tl olur. 5.20 tllik bir şey alıcaksam 5.20tl atıyorum sanal karta..

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
ben Win 8.1 e devam win 10 a ücretsiz yükseltme vardı ama nedense canım istemedi :)

Son mesajlar