Windows 10 C sürücüsü kilit simgesi?

Bu konuyu okuyanlar

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Merhaba

Windows 10 işletim sisteminde C sürücüsü üzerinde açık kilit simgesi görünüyor. Bu simgeyi nasıl kaldırabilirim?

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Merhaba

Windows 10 işletim sisteminde C sürücüsü üzerinde açık kilit simgesi görünüyor. Bu simgeyi nasıl kaldırabilirim?

Aşağıda nasıl şifre koyubileceği gösteriliyor bu şekilde bir şifreleme yapılmış. Aşağıda şifreleme yollarını takip ederek şifrenizi kaldırabilirsiniz.

WINDOWS 10’DA BİTLOCKER İLE DİSK ŞİFRELEME

B%C4%B0TLOCKER-1.png

Bilgisayarınızda kullandığınız dahili veya taşınabilir harici disklerdeki verilerin sadece sizin tarafınızdan erişilebilir olmasını istiyorsanız, diskinizi Bitlocker ile şifreleyebilirsiniz. Öncelikle Başlat – Ayarlar – Sistem‘e giriyoruz; sonrasında sol tarafta en altta hakkında seçeneğine tıklıyoruz.

Hakkında linkine tıkladıktan sonra sağ taraftaki ayarlardan Bitlocker ayarlarına tıklıyoruz.

bit4.png

Sabit sürücülerden istediğimiz sürücüyü seçip Bitlocker’ı aç dedikten sonra önümüze nasıl şifrelemek istediğimizi belirleyen ekran açılıyor. Buradan Sürücünün kilidini açmak için parola kullan kutucuğunu secıyoruz

Image-6-1.png

Unutmayacağımız bir şifre belirledikten sonra ileri butonu ile devam ediyoruz. ileri dedikten sonra da oluşturucağımız şifreyi unutmamız durumunda şifremizi kurtarmak için kurtarma anahatarı oluşturmamız gerekir. Bir flash disk bağlayarak işlemlerimize devam edebiliriz

Image-8.png

Buradan usb flash dedikten sonra bilgisayarımıza bağladığımız flashı gösterir ekran belirir; kaydet ve ileri diyoruz.Sonrasında diskimizi nasıl şifrelemek istediğimizi soruyor; burada boş alanları şifrelemeye gerek yok; sadece ileri diyerek devam edelim.

Image-9-1.png

Image-12.png

Ve son adım olarak şifrelemeyi başlat diyoruz. Bu biraz zaman alabiliyor ve sonrasında diskinizi şifrelemiş oluyorsunuz.

Image-13.png

İşlemler tamamlandıktan sonra gördüğünüz gibi D sürücüsü üstündeki kilit sembolü diskimizin şifrelendiğini gösteriyor.

Son mesajlar