Windows 10 Ana Konu

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Yaklaşık altı saat süren sürüm yükseltme, sabaha karşı tamamlanmış.

AppX Deployment Service (AppXSVC) servisi, CPU'ya periyodik olarak yükleniyor, CPU sıcaklığını arttırıyor, işlemci fanını gereksiz yere yoruyor. Hizmetlerden bu servis durdurulamıyor. Bu soruna çözüm arıyorum.

Edit:

> Regedit

Kod:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AppXSvc

Start değer verisini 4 olarak değiştirmek sorunu çözdü.

Bu servis artık devre dışı

Kısa vadede şimdilik bir sorun yok gibi, bakalım uzun vadede başka bir sorun yaşayacak mıyım. :)

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
cpunu çok takıyorsun takılma benim ki 17 de ısıları gösterirdi şimdi hdd dışında göstermiyor pc küt diye kapanınca fanın tozunu alıyorum devam takma kafaya o daha gelişmiş model yakmaz kendini.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
cpunu çok takıyorsun takılma benim ki 17 de ısıları gösterirdi şimdi hdd dışında göstermiyor pc küt diye kapanınca fanın tozunu alıyorum devam takma kafaya o daha gelişmiş model yakmaz kendini.
Sistem kaynaklarım neden boş yere tüketilsin ki? Hem fanın ömrünü de kısaltıyor, yabana atma. Cryptojacking'in yarattığı etkiden farksız.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
ofan durmadan en az 20 yıl gider takma kafaya.
172800 saat çalışan bir fan mı var, her fan da bir mi? Ayrıca çıkarttığı sesi de hasaba kat, kafa şişirmekten başka bir şey değil. ;)

Edit: AppXSVC servisinin CPU kullanımını düşürmek için farklı bir çözüm bakıyorum, bu servisin başlangıç türünü regedit üzerinden (Elle) eski konumuna geri getirdim.

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
172800 saat çalışan bir fan mı var, her fan da bir mi? Ayrıca çıkarttığı sesi de hasaba kat, kafa şişirmekten başka bir şey değil. ;)

Edit: AppXSVC servisinin CPU kullanımını düşürmek için farklı bir çözüm bakıyorum, bu servisin başlangıç türünü regedit üzerinden (Elle) eski konumuna geri getirdim.
buna bak crea desktop pentium d 820 stock fan:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
buna bak crea desktop pentium d 820 stock fan:
Hacım, yazdıklarımdan cımbızla çekilmiş kelimelere yanıt veriyorsun, neyse artık. Selamlar. :)
Reis bu gelen güncelleme neyin nesi açıklar mısın?
Aylık olarak toplu güncelleştirmelerle gelen Windows 10 1809 sürümü. 1803'ten 1809'a daha bugün yükseltme yaptım.
Her cihaz aynı yükseltmeyi aynı anda almıyor. Microsoft, kademeli olarak sürüm yükseltmelerini kullanıma sunuyor.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Hacım, yazdıklarımdan cımbızla çekilmiş kelimelere yanıt veriyorsun, neyse artık. Selamlar. :)

Aylık olarak toplu güncelleştirmelerle gelen Windows 10 1809 sürümü. 1803'ten 1809'a daha bugün yükseltme yaptım.
Her cihaz aynı yükseltmeyi aynı anda almıyor. Microsoft, kademeli olarak sürüm yükseltmelerini kullanıma sunuyor.
Benim çok oldu 1809' a yükselteli, az evvel manuel taradım uptadeyi. . 1809 05 sürümüne güncelledi. Mayıs ayının sonunda bahar güncellemesi gelecek deniliyor, bilgin var mı acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

fanımın sesi nasıl?

sadece onun sesi bu.
Yüksek değil mi bu ses bana çok gibi geldi fanın sesi.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Benim çok oldu 1809'a yükselteli, az evvel manuel taradım uptadeyi. 1809 05 sürümüne güncelledi.
Aynen ben de onunla uğraşıyorum şimdi.

Mayıs ayının sonunda bahar güncellemesi gelecek deniliyor, bilgin var mı acaba?

1903 sürümü için uzun bir süre Nisan ayının ikinci yarısında gelecek deniliyordu, şimdi ise Mayıs ayının son çeyreğinde (bu ayın 21'inden sonra) gelecek deniliyor.

MSDN aboneliği olanlar (1903 sürümünün) Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi'nin ISO kalıbını indirebiliyor. Nisan'ın 18'i gibi kullanıma sunulmuştu. Bkz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Benim çok oldu 1809' a yükselteli, az evvel manuel taradım uptadeyi. . 1809 05 sürümüne güncelledi. Mayıs ayının sonunda bahar güncellemesi gelecek deniliyor, bilgin var mı acaba?

Yüksek değil mi bu ses bana çok gibi geldi fanın sesi.
fanı bastıracak müzik çalıyor şuan A/DC Got Some & Roll Thunder çalıyor ve dahası...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Sonunda Windows 7'yi bırakmak durumunda kaldım ve Windows 10 LSTC sürümü ile aranıza katıldım.
Bu sürümde Cortana, XBox Store, Windows Store gibi gereksiz uygulamaların hiçbiri yok.
Ayrıca güvenlik güncellemeleri hariç yeni özellik güncellemesi de yok, yeni özellikleri edinmek için birkaç yılda bir yeni LSTC versiyonu çıkıyor, tekrar format atıp onu yükleyerek edilinebilir.
Bu bağlamda stabilitesi fena değil gibi.
Üzerine Open Shell ile Win7 usulü başlat menüsünü yükledim, QtTabBar ile de explorer'a tab özellik ekledim, iyi oldu.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Her zamanki gibi güncelleme yapılır ve sistem berbat olur sıfırdan kurulum yapılır. :D

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Sonunda Windows 7'yi bırakmak durumunda kaldım ve Windows 10 LSTC sürümü ile aranıza katıldım.
Bu sürümde Cortana, XBox Store, Windows Store gibi gereksiz uygulamaların hiçbiri yok.
Ayrıca güvenlik güncellemeleri hariç yeni özellik güncellemesi de yok, yeni özellikleri edinmek için birkaç yılda bir yeni LSTC versiyonu çıkıyor, tekrar format atıp onu yükleyerek edilinebilir.
Bu bağlamda stabilitesi fena değil gibi.
Üzerine Open Shell ile Win7 usulü başlat menüsünü yükledim, QtTabBar ile de explorer'a tab özellik ekledim, iyi oldu.
Başkan W10 LSTC ne demek tam olarak nasıl oluyor?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Başkan W10 LSTC ne demek tam olarak nasıl oluyor?

Bu sürüm aslında gömülü sistemler ile uğraşan işyerleri için tasarlanmış.
İçerisinde metro uygulamaları, store uygulamaları, cortana, edge, universal app uygulamaları, xbox store gibi şeyler yok.
Bu sayede en hızlı ve hafif Windows 10 sürümü olduğundan ötürü bilgisayar oyuncularının radarına girmiş ve oyun oynayanlar vs bu sebeple bu sürüme geçiyorlar. Eski adı LTSB imiş, bir sonraki sürümünün adı LTSD olabilir emin değilim.
Ayrıca bu sürüme sadece güvenlik güncellemeleri geliyor, yeni özelliklere ait güncellemeler gelmiyor, yeni özellikler ancak birkaç yılda bir çıkan, bir sonraki toplu iso kalıbında (LSTD olabilir dediğim) paket ile iyice denenip stabilitesi test edildikten sonra geliyor, bu sayede hatalar LSTC sürümünde diğer sürümlere oranla çok daha az.

Düzeltme: LTSC olacak, ilk ve ikinci harfleri değiştirmem lazım :D

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Bu sürüm aslında gömülü sistemler ile uğraşan işyerleri için tasarlanmış.
İçerisinde metro uygulamaları, store uygulamaları, cortana, edge, universal app uygulamaları, xbox store gibi şeyler yok.
Bu sayede en hızlı ve hafif Windows 10 sürümü olduğundan ötürü bilgisayar oyuncularının radarına girmiş ve oyun oynayanlar vs bu sebeple bu sürüme geçiyorlar. Eski adı LTSB imiş, bir sonraki sürümünün adı LTSD olabilir emin değilim.
Ayrıca bu sürüme sadece güvenlik güncellemeleri geliyor, yeni özelliklere ait güncellemeler gelmiyor, yeni özellikler ancak birkaç yılda bir çıkan, bir sonraki toplu iso kalıbında (LSTD olabilir dediğim) paket ile iyice denenip stabilitesi test edildikten sonra geliyor, bu sayede hatalar LSTC sürümünde diğer sürümlere oranla çok daha az.

Düzeltme: LTSC olacak, ilk ve ikinci harfleri değiştirmem lazım :D
Teşekkür ederim bilgiler için.

Emre112233

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben de windows 10 kullanıyorum ve bir sorunum var oyun veya videolarda ani bir takılma oluyor 1sn falan ve cırrrr diye hoparlörden ses geliyor yardımcı olursanız sevirim

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Grafik sürücüleri ilk akla gelen.
Aygıt yöneticisinden sürüleri manuel olarak İnternet üzerinden arama ile güncellemeyi deneyin.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
72109

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Arkadaşlar windows için internet sitelerinde satılan 40-50 tl olan lisanslar güvenilir mi?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Arkadaşlar windows için internet sitelerinde satılan 40-50 tl olan lisanslar güvenilir mi?
Ben satın almadım ama çevremde satın alanlar var, forumumuzda da satın almış olanlar var. Peki sorun yaşayan var mı? (çok nadir)
Lisans almadan önce satıcı yorumlarını okuyun. Satıcının güvenirliğini araştırın.
Microsoft destek sayfalarınını ve bazı popüler yabancı forumları bu konu hakkında önceden taramış ve bu konuyu araştırmış biri olarak, aslında bu gibi satışlar her halukarda yasal değil, gönderilen lisanslar çalıntı da olabilir, hiç kullanılmamış da olabilir (bu lisansların nasıl elde edildiği bilgisi belli değil). Tamamen satıcı ile alakalı bir durum. Ayrıca, herhangi bir sorun yaşarsanız, Microsoft bu konuda destek de sunmayabilir.

Son düzenleme:

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Microsoft en son ne zaman windows 10 için güvenlik güncellemesi yayınladı?

umutkyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim başlat menüsü ve görev çubuğu çalışmamaya başladı ama nedendir sizce bu çözümü nedir