Windows 10 Ana Konu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Elusive

Dekan
Katılım
2 Eyl 2012
Mesajlar
8,732
Puanları
63
Windows 10 kullanıcıları ve kullanıcı adayları olarak öneri, soru ve sorunlarımızı burada paylaşalım.

Merhaba,

 • Windows 10 işletim sistemini Windows 7 Service Pack ve Windows 8.1 Update sürümlerini çalıştıran bilgisayarınız üzerine bir yıl süreyle ücretsiz yükseltme yapabilecek ve edindiğiniz Windows 10 lisansını ömür boyu kullanabileceksiniz. Lisansınızın süresi bir yıl sonundadolmayacak ve sizden ayrıca bir ücret talep edilmeyecektir.

 • Windows 7 Service Pack 1 veya Windows 8.1 çalıştıran bilgisayarınızı Windows 10’a yükseltme yaptığınızda dosyalarınız ve programlarınızın çoğu korunacaktır. Ancak her ihtimale karşı özel dosyalarınızın yedeğini almanızı önemle hatırlatmak isteriz.

 • Windows 10 yükseltmesi yaptıktan sonra eski işletim sisteminize geri dönmek isterseniz, bilgisayarınızın üretici firmasıyla görüşerek fabrika ayarlarına döndürme konusunda destek alabilirsiniz.

 • Windows 10 yükseltmesi lisanslı işletim sistemi (bir bilgisayar üzerinde beraber satın alınmış veya sonradan ücretli olarak satın alınmış) sahibi kullanıcılara belirli koşullar kapsamında ücretsiz olarak sunulmaktadır. Windows 10 yükseltmesini yaptıktan sonra önceki işletim sisteminizi özellikle oem bir işletim sistemi ise (bilgisayarınızla beraber yüklü geldi ise) farklı bir bilgisayardakullanamazsınız. Ancak bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde eski işletim sisteminizi tekrar kullanabilirsiniz. Eski işletim sistemini ve Windows 10'u aynı anda kullanmanın mümkün değildir.

 • Eski işletim sisteminize ait ürün anahtarı Windows 10'u etkinleştirmez. Ancak Windows 10'u Windows Update üzerinden kurduğunuzda, otomatik olarak kendiliğinden etkinleşecektir.

 • Windows 10 yalnızca Windows Update üzerinden güncellemelerle kurulabilecektir. Yükseltme için bir İso dosyası verilip verilmeyeceği ile ilgili bir açıklama henüz yapılmamıştır.

 • Windows 10'u her hangi bir sebeple yeniden kurmak istediğinizde eski işletim sisteminizi yeniden kurmanız ve üzerine tekrar Windows 10'u yükseltme olarak kurmanız gerekecektir. Windows 8 ve 8.1de olduğu gibi Windows 10 içerisinde de ayrıca sıfırlama ve yenileme seçenekleri mevcut olacaktır. bu seçenekleri de kullanabilirsiniz.

 • Windows 32 bit işletim sistemlerinden Windows'un 64 bit türündeki sistemlerine hiç bir şekilde geçiş ve yükseltme yapılamaz. Windows 7 veya Windows 8 işletim sisteminiz hangi bit türündeyse Windows 10 o bit türünde (32->32, 64->64) yüklenecektir. Ayrıca işletim sisteminizin orijinal dili neyse Windows 10 o dilde yüklenecektir.

 • Programlarınızın ve donanım sürücülerini bazıları Windows 10 uyumlu olmayabilir. Windows 10’u edinin (görev çubuğunda beliren Windows simgesi) uygulamasını çalıştırdığınızda uyumsuz program ve donanımlarla alakalı uyarı verecektir. Uyarı deren program ve sürücülerin üretici firmalarıyla görüşerek Windows 10 uyumlu sürümlerinin yayınlanıp yayınlanmayacağı ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

 • Donanım üreticilerinin Windows 10 uyumlu sürücüler geliştirmesini ve program yazılımcılarının Windows 10 için yeni sürüm veya güncellemeler yayınlamasını beklemeniz gerekebilir. Daha detaylı bilgi için program geliştiricileri ve donanım üreticileriyle görüşebilirsiniz.

 • Bilgisayarınızdaki donanımlar Windows 10 uyumlu ise sürücüler otomatik olarak yüklenecektir. Ayrıca Windows Update üzerinden de eksik kalan sürücüler güncellenecektir.

 • Windows 10 yükseltmesi için hatalı e-posta adresi girişi yapanlar, Windows 7 SP1 bilgisayarlar için Denetim Masası> Programlar ve Özellikler> Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle kısmına giriş yaparak KB2990214 numaralı güncelleştirmeyi, Windows 8.1 kullanan bilgisayarlar içinKB3044374 numaralı güncelleştirmeyi üzerinde sağ tıklayarak kaldırabilir ve bilgisayarı yeniden başlatabilirler. Sonrasında denetim masasından tekrar güncelleştirmeleri denetleyerek yeniden yükleme yaptıklarında Windows 10'u edinin simgesiyle yeniden e-posta adresi girerek ön kayıt / rezervasyon yaptırabilirler.

 • Windows 10 için bildirim almak istemeyenler yukarıda belirtilen güncelleştirme paketlerini sistemlerinden kaldırabilirler. Güncelleştirme paketini kaldırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp güncelleştirmeleri denetlediklerinde tekrar sunulan bu güncelleştirmelere sağ tıklayarak gizleyebilirler.

 • Windows Industry Pro (Embedded) işletim sistemleri normal bir işletim sistemi gibi değil, endüstriyel cihazlar üreten firmaların cihazlarına yükleyerek özelleştirdikleri ve bu cihazlarla beraber belirli bir amaca göre kullanılan işletim sistemleridir. Bu nedenle bu sistemler Windows 10'a ücretsiz geçiş yapamazlar.

 • İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ücretlendirmesi ile alakalı uyarı, Windows 10 yükleme dosyalarının bilgisayarınız indirilmesinden doğabilecek ücretlendirmeleri belirtmektedir. Örneğin kotalı internet paketi kullanan bir abone için yaklaşım 3gb boyutunda olacak Windows 10 yükleme dosyaları kota aşımına ve ek ücretlendirmeye neden olabilir. Bu konuyla alakalı olarak İnternet Servis Sağlayıcınızla görüşerek bilgi alabilirsiniz.Bu sorular dışında Windows 10 Sık Sorulan Sorular sayfasını inceleyebilirsiniz.
Saygılarımla.

kaynak
Windows 10 güncellemesinde izlenecek yol şu şekilde;

Windows 7 starter, home basic, home premium --> windows 10 home
windows 7 professional, ultimate --> windows 10 pro
windows 8.1* --> windows 10 home
windows 8.1 pro, pro student, pro wmc --> windows 10 pro
windows phone 8.1** --> windows 10 mobile

* windows 8.1 ülkeye özel sürümler, windows 8.1 single language, windows 8.1 with bing için de geçerli.
** oem ya da mobil operatöre göre değişebilir.kaynak

kaynak
Temiz kurulumdan önce yükseltme şart. Önce yükseltin, sonra isterseniz temiz kurulum yapabilirsiniz.

Windows 10'u temiz kurulum için buradan indirebilirsiniz. bağlantı


Yükseltmede 80240020 hatası alanlar için çözüm;

[video=youtube;-pW1nhIrUBk]https://www.youtube.com/watch?v=-pW1nhIrUBk[/video]

Windows 10'a Yükseltme ve Temiz Kurulum

- İlk olarak bu adresten sisteminize uygun olan aracı indirin.
- Başka bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneğini seçin, daha sonra sisteminize uygun olan sürümü ve biti seçin.
- ISO seçeneğini seçip inmesini bekleyin.
- İndirme bittikten sonra ISO kalıbını winrar ya da benzeri bir program ile açıp klasöre çıkarın.
- Klasöre çıkardıktan sonra "setup"u açın ve güncelleştirmeleri denetlemeden bilgisayarınızı yükseltin.
- Yükseltme tamamlandıktan sonra ayarlardan etkinleştirme kısmından Windows'unuzun etkinleşip etkinleşmediğini kontrol edin. Etkinleşmediyse bekleyin kısa süre sonra etkinleşecektir.
- Windows etkinleştikten sonra Win 7 USB/DVD tool ya da benzeri programlar yardımıyla indirdiğiniz ISO kalıbını flash diskinize yazın.
- BIOS'tan Cihaz Önceliğini flash diskinize verip temiz kuruluma başlayın. Kurulum sırasında lisans anahtarı soracaktır, atla deyip adımlarınıza devam edin.
- Kurulum bittikten sonra lisans kendi kendine etkinleşecektir.

Not: Dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın, D'yi silmeyecekseniz D'ye atın ya da başka bir yerde saklayın.
 

thorahmet58

Üyecik
Katılım
29 Tem 2015
Mesajlar
52
Puanları
0
Ilk önce update den kurup ardindan iso yu indirip usb belleğe aktarsak tekrardan kursak serial istermi format gibi ?
 

Elusive

Dekan
Katılım
2 Eyl 2012
Mesajlar
8,732
Puanları
63
@Elusive Dreamsparktan alınan winodws 8.1 lere rezerve gelmedi. Güncelleme gelecek mi ?
I don't have the offer to upgrade?


 • You won't see it if your PC is running 7 or 8.1 Enterprise, or a volume-licensed copy of Windows. Those editions aren't eligible for the free upgrade. You also won't get it if your computer is joined to a domain. MSDN retail licenses, and DreamSpark ones will qualify for the free upgrade.
Dreamspark da güncelleme alacak. Gerekli ve İsteğe Bağlı tüm güncellemeleri yükleyin. Ben tüm güncellemeleri yaptıktan 1-2 gün sonra rezerve gelmişti.


Ilk önce update den kurup ardindan iso yu indirip usb belleğe aktarsak tekrardan kursak serial istermi format gibi ?
Orijinal W7 veya W8.1 lisansın varsa istemez. Önce yükseltip lisans anahtarının kaydedilmesi gerekiyor daha sonra temiz kurulum yapılabilir.
 

Elusive

Dekan
Katılım
2 Eyl 2012
Mesajlar
8,732
Puanları
63
Yükseltmede 80240020 hatası alanlar için çözüm;

[video=youtube;-pW1nhIrUBk]https://www.youtube.com/watch?v=-pW1nhIrUBk[/video]


Beyler 5 GB diyor fazla değil mi? 64 bit diye dicem de yine de çok fazla bu durumla karşılaşan var mı?


ck-xe hocam sende ne kadardı yükseltmenin boyutu?
 

MrSmoke

Dekan
Katılım
4 Eyl 2014
Mesajlar
9,320
Puanları
113
Beyler bende 10074 var güncelleme yapsam kaç gb indirir?
 

ck-xe

Dekan
Katılım
4 Nis 2010
Mesajlar
5,560
Puanları
48
Elusive 3-4 GB arasıydı galiba. Hatırlayamadım şimdi.
 

ugurseker

Asistan
Katılım
7 Tem 2012
Mesajlar
109
Puanları
18
Konum
muğla köyceğiz
merhaba arkadaşlar windows 8.1 pro masaüstü bilgisayarımı windows 10'a yükselttim süper oldu. yalnız bir sorunum var masaüstünde sağ tıklayıp kişiselleştirmeye tıkladığımda hata veriyor aynen şöyle ms-settings:personalization-background bu dosya bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil. lütfen bir program yükleyin veya zaten yüklü bir program varsa varsayılan programlar denetim masasında bu programla ilişkilendirin. diyor nasıl bir şey bu. birde başlat menüsündeki ayarlara tıklıyorum tepki vermiyor kıpırdanma oluyor ama açılmıyor
 

kowalskii

Profesör
Katılım
31 Eki 2010
Mesajlar
3,056
Puanları
38
Şimdi arkadaşlar, araştırdım indirdim yükledim ama beceremedim.

Sistemim windows 7 Home Premium x64. KB2990214 isimli güncelleştirme el ile kurdum fakat yine de rezervasyon veya kuruluma geçemedim. Nerede hata yapıyorum?
 

MrSmoke

Dekan
Katılım
4 Eyl 2014
Mesajlar
9,320
Puanları
113
Şimdi arkadaşlar, araştırdım indirdim yükledim ama beceremedim.

Sistemim windows 7 Home Premium x64. KB2990214 isimli güncelleştirme el ile kurdum fakat yine de rezervasyon veya kuruluma geçemedim. Nerede hata yapıyorum?
Herkese aynı anda değil parti parti veriyorlar. 22 sinde indiren bile var birkaç güne bilgisayara düşer
 

Buğra Y.

Profesör
Katılım
6 Şub 2013
Mesajlar
1,399
Puanları
48
Konum
Eskişehir-Mersin
Arkadaşlar ben Matlab 2013 ve Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition programlarını kullanıyorum da acaba Windows 10 yüklersem uyumluluk sorunu çıkartır mı?
 
Üst
stat counter