Web Tasarımı Veya Grafik Tasarım Yapan Sevgili SDN Takipçileri...

Bu konuyu okuyanlar

luboym

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese Selamlar...

Aranızda Web Tasarım veya Grafik Tasarımı (Photoshop, Flash,Dreamweaver, After Effect, Illustrator vs... gibi) işi yapan ve bunlar hakkında bilgisi olan muhakkak vardır, bende freelance olarak hem öğrencilik hem bu işi devam ettirmeye çalışıyorum ve bir sorum olacak...

Aranızda çalışanlardan hangi firmada çalıştıkları ve aldığı maaşlar ile yaptıkları işleri yazanlarınız olur mu acaba?

Okuduğum bölüm veya bu mesleği yapıp yapmama açısından seçimim için yazacaklarınız ben ve benim gibi bu tip soruları merak edenler için faydalı olacağına inanıyorum.

Saygılar :closedeyes:

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Sana şöyle bir şey söylemek isterim. Grafik tasarımı türkiye de çok yaygın bir meslek değildi.Şu an baktığımızda 10 gençten 6 sı grafik tasarımı yapıyor.bazıları amatör bazıları profesyonel bazıları okullu vs. yani bu iş ayağa düştü.yapılan iş ne olursa olsun ucuz.
Grafik tasarımı hayal gücü + yetenek + yazılıma hakimiyettir. ama bunların içinde hayal gücü en büyük paydadır. eğer gücün kuvvetliyse birazda yeteneğin varsa bu işi yapabilirsin.
Bu işi yapan kişiler çok fazla para kazanamıyorlar. büyük bir ajans kurup hem reklam filmi hem masa üstü görseller şeklkinde yapabilirsen ve belediyeleri büyük markalardan iş bağlayabilirsen kazanırsın

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
bu işi yapmak istiyorsan Flash, After Effect'i yalayut çok ii bilmek gerekiyor çünki sektor daha goreselliğe dogru gidiyor

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Sana şöyle bir şey söylemek isterim. Grafik tasarımı türkiye de çok yaygın bir meslek değildi.Şu an baktığımızda 10 gençten 6 sı grafik tasarımı yapıyor.bazıları amatör bazıları profesyonel bazıları okullu vs. yani bu iş ayağa düştü.yapılan iş ne olursa olsun ucuz.
Grafik tasarımı hayal gücü + yetenek + yazılıma hakimiyettir. ama bunların içinde hayal gücü en büyük paydadır. eğer gücün kuvvetliyse birazda yeteneğin varsa bu işi yapabilirsin.
Bu işi yapan kişiler çok fazla para kazanamıyorlar. büyük bir ajans kurup hem reklam filmi hem masa üstü görseller şeklkinde yapabilirsen ve belediyeleri büyük markalardan iş bağlayabilirsen kazanırsın

Katılıyorum. Ve ekliyorum;
Sektörde Başarılı olmak istiyorsan eğer, gerçekten yeteneğinin olması gerekiyor. Kazuyanın dediği gibi; ' Meslek artık ayağa Düştü ' yani, gençlerde çoğunluk grafik tasarımcı (kendi açısından) Böyle olunca şirketler, tasarımcı açısından sıkıntı çekmiyorlar. Alt kademe grafik işlerini nasıl olsa yapacak,asgari ücretli onlarca eleman var. Ancak Kaliteli işler her babayiğidin harcı değil. Ve Bu açıdan Sıkıntı çekebiliyorlar.
Sorun şurda: Gerçekten Kaliteli ve üst seviye işleri yapmak yetenek ve tecrübe işi.

PARA=BAŞARI PARA= Yetenek + Kariyer olduğuna göre ve kariyer zaman gerektirdiği için ilk etapta Yetenek lazım. :biggrin:

Kolay gelsin... :flowers:

demasu_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Maas konusunu ben de merak ediyorum aslinda, fakat gördügüm kadariyla kimse fiyatlardan bahsetmemis :)

Belki ilginizi ceker diye ben bahsedeyim biraz. Benzer sekilde ben de almanyada ögrenciyim, ek olarak freelance grafik isleri yapiyorum. Verdigim fiyatlar yaptigim ise göre degisiyor tabi ama genelde baski islerinde sayfa basina 50-100 euro aliyorum. Tabela isi oldugunda 100-150 euro arasi. Web isi oldugunda da sayfa basina en az 100 euro aliyorum. CD kapagi islerinden 300-600 euro arasi. Web sitemde yaptigim islerden bazilari var, görmek isteyenler icin link:

http://www.canatabas.de/design.html

Merak eden olursa hangi isten ne kadar aldigimi özelden yazabilirim. Fakat sunu da belirtmem gerek, cok profesyonel olmadigim icin haliyle fiyatlari düsük tutmam gerekiyor. Ayni isleri bir ajansa gidip yaptirmak isteseler eminim benim verdigim fiyatin en az 2-3 katini ödemek zorunda kalirlar.

Biri Türkiyedeki fiyatlardan da bahsederse sevinirim.

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Luboym Sektorde çok para var ancak grafikerler artık eskiye nazaran çok iyi paralar kazanmamakta sana gelirim şu veya bu diyemem ancak allaha şükür iyi gelirim var..
Bu iş hayal gücü + yetenek isteyen iş hayal gücün için biliç altından yararlanmaya çalış Tasarım programlarına tamamen hakim olman lazım ayrıca bende tavsiye karakalem kursuna git yeteneğini geliştir unutmaki sektöre atıldığında seni önplana çıkaracak olan tek şey hayal gücündür..

luboym

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese cevapları için teşekkür ederim.

Eğer sakıncası yoksa biraz daha yaptığın işi açar mısınız? Nasıl işler yapıyorsunuz? Bir web siteniz var mı? Nerede çalışıyorsunuz?

Yaptıklarınızdan bir-iki tane örnek söyleyebilir misiniz? (Web tasarım,grafik tasarım vs...)

Birkaç fiyat örneği verebilir misiniz?

Birde benim web sitemi inceleyip yorumlarınızı söylerseniz sevinirim.

ferdadem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeş,şimdilerde azıcık photoshop azıcık da corel bilen grafikerim diye ortalarda dolanıyo,o yüzden aslında 100 tl'ye kadar web tasarımı(sadece tasarım,yazılım değil) yapanlar bile var.ama kendine ve hayal gücüne ayrıca pazarlama yeteneğine güveniyorsan,iyi paralar kazanabilirsin,bildiğim kadarıyla istanbul'da büyük ajanslarda çalışanlar 2500-3000 tl gibi rakamlar alıyorlar.daha iyilerini alanlar da var elbette ama daha kötüler de çok.

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Evet, Türkiye'de fiyatlar çok çok çok düşük bu konuda. Ben yaklaşık 6-7 senedir bu işi freelance olarak yapıyorum. Yaptığım çalışmalara http://www.mehmetalidemir.com adresinden bakabilirsiniz. Bu işten en fazla 400 lira aldım. Gerçekten çok düşük bir fiyat. Gerçi bulunduğunuz yer, anlaştığınız firma gibi unsurlar biçtiğiniz fiyatta baya bi etkili oluyor. Ben Amasya'lıyım. Amasya'da toplam 3 ya da 4 site işi aldım. Fiyatlar (1'i hariç) ölü seviyede. Samsun'da okudum. Orda, Amasya'ya göre fiyatlar bi nebze daha iyiydi. Bu iş gerçekten küçük şehirlerde yapılacak iş değil. Çünkü küçük şehirlerde grafiker/tasarımcı kavramının yerini Corel bilen çok az da Photoshop bilen halk tabirince Lamer olan tasarımcılar alıyor. Bu mesleği en iyi İstanbul'da yaparsınız. Ankara bile demiyorum çünkü 3 ay kadar Ankara'da kaldım. Sadece web tasarım yapan bir firma bulamadım. Varsa bile 1'i geçeceğini sanmıyorum.

Saygılarımla

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Kardeşim, kişisel tavsiyem grafiğe yüklen. Türkiye'de adam akıllı grafiker malesef yok. olanlarda işte birbirinin aynı işleri yapmaktan öteye gidemeyen insanlar. Ol, ama adam gibi grafiker ol. Başka işlede uğraşma. Adam gibi grafikerler iyi para değil, çok iyi paralar kazanmaktalar haberin olsun. Tabi bir de meslekten keyif alma varki, o yoksa işte ne yaparsan yap olmuyor.