Web Tasarımcı mı, Web Programcı mı ?

Bu konuyu okuyanlar

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bu makalede "Web Tasarımcı mı Web Programcı mı olmalıyım ?" sorusuna maddeler ve şemalar halinde cevap aramaya çalışacağız.

İnternetin ilk zamanlarında görsellikten yoksun, sadece işlevsellikler göz önünde bulundurularak yapılan web siteler yıllar geçtikçe daha farklı bir hal alarak ziyaretçilerin direkt gözüne hitap edecek şekilde, bir hayli cazip ve görsel zenginliklerle oluşturulmaya başlandı. Sitenin görselliği haricinde aynı zamanda çalışabilirlik, ulaşılabilirlik ve işlevsellik tarafı da bulunuyordu. Bu süreç dahilinde zamanla bu işin tek çatı altında olmayacağı anlaşılarak iki kola ayrıldı. Web Tasarım ve Web Programlama. Web Tasarım ise kendi içinde ikiye bölünerek Grafik Tasarım ve Web Tasarım halini aldı.

pdagilim.jpg

Grafik & Web Tasarımcı

Bir web sitesini yapma aşamasında koordinatörden gelen bilgilendirme ve direktif ile ilk öncelik grafik tasarımcınındır. Grafiker kafasında oluşturduğu şablonu önce kabataslak halinde kağıda sonra ise uygulamaya döker. İlgili bütün materyaller onun için önemlidir. Örneğin yapılacak web sitesi tıp sektörü ile ilgiliyse grafik tasarım için uygun fotoğrafları bulmalı ve hayalindeki tasarımı ekrana yansıtmalıdır. Yapan kişinin hayal gücü, yeteneği ve tecrübesi işin kalitesini yansıtır.

Grafik Tasarım aşamasından sonra dosya orijinal resim formatıyla Web Tasarımcıya gönderilir. Web Tasarımcı grafikte hiçbir değişiklik ya da farklılık yapmamak hatta bazı zamanlarda grafik tasarımcıyla uyumlu çalışmakla yükümlüdür. Grafik tasarımı web ortamına aktarmakla mes'uldürler. Standart firma sitelerini yapanlar web tasarımcılardır.

Web Programcı

Genellikle büyük projeler için gereklidirler. Onlar için durmak dinlenmek yoktur diyebiliriz. Grafik veya Tasarım onlar için önemli değildir. Kafaları hep fikir üretmekle ve olasılıklarla doludur. Eğer bir proje koordinatörü yoksa onlar için iki katı zorluk var demektir.

Web tasarımcıların kullanacakları sistemleri oluştururlar, geliştirirler ve bazen de eğitimini verirler. Örneğin bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) geliştirerek web tasarımcıların standart web sitelerini 1-2 gün içinde kurmalarını sağlarlar. CMS kurulumu pratik ve yapı olarak ise kullanışlı olmalıdır.

Bu iki dal arasında da transferler olabilir. Bir web tasarımcı azimle çalışıp web programcı olabiliyorken bir web programcı da işlerinden bunalıp ona göre daha basit olan web tasarım işine dönebilir. Ancak kendini tek işe adamış biri ile birçok işe adamış biri arasında bariz farklar olacaktır.

Grafik & Web Tasarımcı ve Web Programcı için hangi düzeyde bilgi gereklidir? Nelerden faydalanırlar karşılaştırmalı olarak görelim.

ptablo.jpg

Yukarıdaki tabloda en az gerekli bilgi düzeylerini görüyorsunuz. Bir grafik tasarımcı için temel HTML bilgisi yeterliyken bir Web Tasarımcının HTML, XHTML, CSS konularına son derece hakim, Web Programcının ise onun için gerekli olan HTML, PHP&ASP ve MySQL' i uzman seviyesinde kullanması işin kalitesi açısından gayet önemlidir.

Bu sayıda örnekler ve özet anlatımlar yaparak bu yola baş koymuş ve kararsızlık içinde kalan arkadaşlarımızı aydınlattığımızı düşünerek herkese bu yolda başarılar dilerim.

Kaynak

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
o zaman tabloya göre ben web programcı oluyorum ama ben web işlerini sevmiyorum en güzeli masaüstü programcılık...

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
o zaman tabloya göre ben web programcı oluyorum ama ben web işlerini sevmiyorum en güzeli masaüstü programcılık...

:D:D
Usta O tablo bu işe girebilmek için Gereken en az Dilleri V.s'yi İçeriyor :D
Sen kendini aşmışsın zaten tabloyu yalayıp yutmuşsun :mrgreen:

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
:D:D
Usta O tablo bu işe girebilmek için Gereken en az Dilleri V.s'yi İçeriyor :D
Sen kendini aşmışsın zaten tabloyu yalayıp yutmuşsun :mrgreen:

estağfurullah. şimdi programcılıkta şöle bir şey var önemli dillerden birini kavrayınca gerisi çok çabuk öğreniliyo. Ben masaüstü programcılığına gönül verdiğim için web işleri biraz angarya gibi geliyo nedense (web programcılığına gönül verenler çok sert cevap vereceklerdir eminim ama bana göre böyle başkasına farklıdır tabii ki)

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
estağfurullah. şimdi programcılıkta şöle bir şey var önemli dillerden birini kavrayınca gerisi çok çabuk öğreniliyo. Ben masaüstü programcılığına gönül verdiğim için web işleri biraz angarya gibi geliyo nedense (web programcılığına gönül verenler çok sert cevap vereceklerdir eminim ama bana göre böyle başkasına farklıdır tabii ki)

Bizi de biraz bilgilendirsene Abi o zaman :happy:
mesela hangi dillerden başladın ? :happy:

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Bizi de biraz bilgilendirsene Abi o zaman :happy:
mesela hangi dillerden başladın ? :happy:

tabi ne demek. Ben Visual Basic 6 ile başladım şu an .Net ugılamaları geliştiriorum. Visual basic ile başlamamın sebebi çok kolay ve anlaşılır. bunun yanında birazcık c bilgim var pek sevmedim c'yi çok karmaşık geldi ama c++ güzeldir. Ama piyasada geçerliliği olan bir dil öğrenmek isterim dersen C# derim. hem Visual basic gibi kolay hemde c++ gibi geniş.

Web programcılığına girişim de PHP ile başladı. Nedeni ise kod yapısının C# a benzemesi. Tabi ASP.Net de bu anlamda çok basit VB ve C# kodlarını kullanabilir, kendine zengin içerikli web uygulamaları geliştirebilirsin...

Seçim senin :)

emrykn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
:D Bende Web Tasarımcıyım o zaman gerçekten asp temel olarak gidiyor.. Okulda(lise3) gösteriyolar ama ben web tasarım konusunda gerçekte sınıfın en iyisi sayılırım :D hem okul sitesini tasarllıyom hem okulun katılacağı projeyi tasalıyom

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Zamanla Web Tasarımcı inşallah vakit bulamıyorum ama neyse bakalım şimdilik bilgisayar teknik olarak mesleği yapalım askerden sonra inşallah webmasterlik düşünüyorum uzman olarak ;)

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Ben de C ile başladım sonra C++ ile devam, yanında Visual Basic 6 devamında birazcık da Java katıldı,
bunların yanında Web programlama anlamında da HTML, JavaScript ve CSS ile başlayıp PHP ve MySQL ile devam ettim, bunlara Flash ve Photoshop da ekledim şimdi iyi işler çıkarıyorum,
Web Projeleri ve Stand Alone yazılımlarla ekmek paramızı çıkarıyoz işte :D

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
:D bize önce vb.net öğrettiler; sevmedik.. Projeler cogaldı, sevmeye- haz almaya basladık. Dedik ki kendi kendimize biz programcı olucaz.. Sonra c#.net öğrettiler; Aaşık olduk =) masaüstü programları-yazılımlar yazmaya; coder olmaya başladık. Bu süreçde php-web tasarım hayatımızda pek önemli rol oynamıyordu.. Sonra bi dönem ödevi aldım, site tasarlamak mecburiyetinde kaldım. Cssler, template'ler, banner'lar, grafikler.. Sonra javascript de işin içine girdi. Proje php içerik yönetim sistemi hazırlamakdı.. E hadi tasarımı yaptık hopp php'sini kodla bakalım.. Dönem ödevimi aldığıma binn pişman oldum
Echo yap, header("refresh:1") yap, mysql'e baglan, php ile js kodu yaz.. hopp bi baktım ki beni içine çekmiş; Şu an ordayım ve kod yazarken büyük haz duyuyorum, çokk zevk alıyorum.İnşallah daha zevkli kodlama yöntemi:S yoktur da bunu bırakmam =)
Bu arada artık visual studio'yu arasıra açar oldum :p web programlamaya ağırlık verdim
(http://www.sefersezer.tk) :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
web programlama gitgide tehlikeli ve yıpratıcı bir iş haline gelmeye başladı. sektörde oyuncu sayısı arttı ve kalite iyice yükseldi. isteklerin çeşitlenmesi elbette güzel fakat şirketletin programcıları yalnız olarak çalıştırması programcılar için ağır bir yük grup halinde yapılması gereken işleri 1 kişiye yüklediğinizde o kişinin bir süre sonra çıldırması normal.

tasarımcı cephesinde durum biraz daha rahat. avrupaya göre seviye biraz daha düşük bir template'i taklit ederek beğeni toplayan bir tasarım sunabiliyorsunuz bunun yanısıra javascript konusunda bilgili insan sayısının az olmasıda yine tasarımcılara yarıyor.

tüm bunları göz önüne alarak programcı olarak girdiğim bu alana tasarımcı olarak devam etmeye karar verdim. yinede aklıma bir fikir geldiğinde hemen geçerim phpDesigner'ın başına yazarım programlamanın verdiği zevk bambaşka

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
orcnd usta yorumundan anladığım sana göre programlama daha kolay geliyor fakat tasarımcı olarak devam etmek istediğini belirtmişsin, bu isteğinin asıl nedenini öğrenebilirmiyim ?

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
programlama kafa patlatıyosun. algoritma kuruyosun güvenliği düşünüyosun falan da filan. tasarım öyle değil yap tasarımı kullanıcıya beğendir. programlama insana çok fazla haz verir daha keyiflidir ama zor iştir. bence arkadaş da bundan dolayı tasarım'a geçmeyi seçmiştir...