Web site yapımı için çalışmaya başlayacağım.

Bu konuyu okuyanlar

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Sizin fikrinizi almak istiyorum.

1. Site hangi yollar ile yapılır
  2. Site yapılırken gereken ihtiyaçlar nelerdir ?
  3. Site yapımı için nasıl satılır ?
  4. Site yapımı için hangi dersler dinlenir ?
  5. Site yapıldıktan sonra nasıl satılır , hangi yol izlenir ?
  6. Hangi programlar faydalıdır ? ( Site yapımı için )
Fikirlerinizi bekliyorum. Fikri olan varsa buyursun

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Benim arkadaş insagram gibi site kurdu tek başına şuan server,https gibi şeylerle falan uğraşıyor gerçekden işini yapıcaksan 100bin gibi bir para lazım server ve https izinlerini Alman için yani dolduğunda kasmaması için ama zevk için diyorsan 10kişi girer gerisi giremez kasar yani ilk Başda bunları düşün sonra atıl kurmaya.

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Benim arkadaş insagram gibi site kurdu tek başına şuan server,https gibi şeylerle falan uğraşıyor gerçekden işini yapıcaksan 100bin gibi bir para lazım server ve https izinlerini Alman için yani dolduğunda kasmaması için ama zevk için diyorsan 10kişi girer gerisi giremez kasar yani ilk Başda bunları düşün sonra atıl kurmaya.
Normal site yapıp ticaretini kurmam için söylüyorum. 100 bin mesele değil geri dönüşü olacaksa razıyım.

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Sizin fikrinizi almak istiyorum.

1. Site hangi yollar ile yapılır
  2. Site yapılırken gereken ihtiyaçlar nelerdir ?
  3. Site yapımı için nasıl satılır ?
  4. Site yapımı için hangi dersler dinlenir ?
  5. Site yapıldıktan sonra nasıl satılır , hangi yol izlenir ?
  6. Hangi programlar faydalıdır ? ( Site yapımı için )
Fikirlerinizi bekliyorum. Fikri olan varsa buyursun
Ekip değilsen bence site yapımı ikinci planda olmalı. Yani sitenle değil sitenin sunduğu fikir, kolaylık vb şeyle ön plana çık öncelikle.

Bilgi verici içerikler düşünüyorsan ücretsiz blogger siteleri ya da youtube gibi video kanallarıyla başla işe. En küçükden başlayarak adım adım git. Zaten fikrin yeterince iyiyse sitende gelişir sen de bu konularda gelişirsin.
___
İlla sorularına bir cevap arıyorsan site için en önemli nokta FİKİR ve buna bağlı KONSEPT indir. Yani az kişi gelip uzun süremi kalsın, çok kişi gelip ihtiyacını görüp çıksın mı gibi temel konulardan tut yazılı içerik mi görsel ya da videolu içerik mi üreteceksin ya da sadece gelir odaklı doğrudan satış mı yapacaksın ya da referanslı linklerle satış yapan bir site mi düşünüyorsun gibi en temel şeyleri kafanda oturtan lazım.

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Ekip değilsen bence site yapımı ikinci planda olmalı. Yani sitenle değil sitenin sunduğu fikir, kolaylık vb şeyle ön plana çık öncelikle.

Bilgi verici içerikler düşünüyorsan ücretsiz blogger siteleri ya da youtube gibi video kanallarıyla başla işe. En küçükden başlayarak adım adım git. Zaten fikrin yeterince iyiyse sitende gelişir sen de bu konularda gelişirsin.
___
İlla sorularına bir cevap arıyorsan site için en önemli nokta FİKİR ve buna bağlı KONSEPT indir. Yani az kişi gelip uzun süremi kalsın, çok kişi gelip ihtiyacını görüp çıksın mı gibi temel konulardan tut yazılı içerik mi görsel ya da videolu içerik mi üreteceksin ya da sadece gelir odaklı doğrudan satış mı yapacaksın ya da referanslı linklerle satış yapan bir site mi düşünüyorsun gibi en temel şeyleri kafanda oturtan lazım.
Anlıyorum ama nasıl gelişecem YouTube da videolar var ama çok yararlı değil daha fazlası lazım udemy de yada başka bir yerde eğitim var mı?

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Başta ben öğrenmek istiyorum sonradan ekip işi kolay maddi imkanda sıkıntı değil ben öğrenirsem gerisi çorap söküğü gibi geleceğini düşünüyorum.
Öğrenmem için ne yapabilirim. CSS, JS, PHP, HTML, gibi kursları öğreten var mı başka site ile ilgili bilmem ne gerekiyorsa öğrenmek istiyorum.Bunun için burdayım.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Html, Css, Php, Javascript, Bootstrap vs. öğrenmen gerekiyor. Hemen hızlıca para kazanamazsın.

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Html, Css, Php, Javascript, Bootstrap vs. öğrenmen gerekiyor. Hemen hızlıca para kazanamazsın.

Bende onu diyorum zaten nasıl öğrenebilirim. Öğrenmem için ne lazım ne gerek ?
Aynı dili konuşuyoruz ama birbirimizi anlamıyoruz

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Başlangıç olarak öğrenmeniz gerekenleri aşağıda yazdım. Başlangıç seviyesinde olacağınız için eğitim konusunda alternatifiniz çok fazla var. Ama işi biraz ilerlettiğinizde udemy'e geçmek zorunda kalabilirsiniz. Microsoft açık akademi vardı bir ara kapanmış. Onu tavsiye edecektim. Neyse gelelim sizin ne yapacağınıza.

İlk aşamada şu programı kurun. Yazacağınız tüm kodları bu program üzerinden yazacaksınız.

Peki hangi kodlardan başlamanız lazım. Nasıl bir yol izleyeceksiniz?
1. HTML Dersleri
Html dersleri alarak bir web sitesinin iskeletini oluşturursunuz.
HTML derslerini udemy, youtube üzerinden alabilirsiniz.
HTML öğrendikten sonra sitenizi daha görsel olarak zenginleştirmek için
2. Bootstrap Dersleri
Bootstrap derslerini yine udemy imkanınız yoksa youtube üzerinden türkçe videoları izleyerek edinebilirsiniz.
HTML ve Bootstrap öğrendikten sonra web tabanlı çalışabilir uygulamalar geliştirmek için,
3. JavaScript Dersleri
Javascript derslerinide yine udemy veya youtube üzerinden türkçe kaynaklardan edinebilirsiniz.

Yani izleyeceğiniz adımlar.
1.HTML Öğrenmek
2.Bootstrap Öğrenmek
3.Javascript Öğrenmek

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Başlangıç olarak öğrenmeniz gerekenleri aşağıda yazdım. Başlangıç seviyesinde olacağınız için eğitim konusunda alternatifiniz çok fazla var. Ama işi biraz ilerlettiğinizde udemy'e geçmek zorunda kalabilirsiniz. Microsoft açık akademi vardı bir ara kapanmış. Onu tavsiye edecektim. Neyse gelelim sizin ne yapacağınıza.

İlk aşamada şu programı kurun. Yazacağınız tüm kodları bu program üzerinden yazacaksınız.

Peki hangi kodlardan başlamanız lazım. Nasıl bir yol izleyeceksiniz?
1. HTML Dersleri
Html dersleri alarak bir web sitesinin iskeletini oluşturursunuz.
HTML derslerini udemy, youtube üzerinden alabilirsiniz.
HTML öğrendikten sonra sitenizi daha görsel olarak zenginleştirmek için
2. Bootstrap Dersleri
Bootstrap derslerini yine udemy imkanınız yoksa youtube üzerinden türkçe videoları izleyerek edinebilirsiniz.
HTML ve Bootstrap öğrendikten sonra web tabanlı çalışabilir uygulamalar geliştirmek için,
3. JavaScript Dersleri
Javascript derslerinide yine udemy veya youtube üzerinden türkçe kaynaklardan edinebilirsiniz.

Yani izleyeceğiniz adımlar.
1.HTML Öğrenmek
2.Bootstrap Öğrenmek
3.Javascript Öğrenmek
İşte aradığım bilgiler Siz benim aradığım insansınız bana söyleyecek bir şey kalmadı çok ama çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim

---- Mesajlar birleştirildi ----

Burada konu hakkında aradığın her şeyi bulabilirsin. https://www.w3schools.com/ Burası Web'in resmi sitesi.
Teşekkür ederim ziyaret edeceğim

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
https js css üçlüsü ile başla ki temeli bunlardır.
bunlardan sonra ise temel seviyede jquery'ye bak ileride belki lazım olabilir daha sonra ui workflow için react, angular, vue üçlüsünden birini seçebilirsin veya gerek yok diyip yeni nesil js class özellikleri sayesinde ki bu özellikler gitgide gelişiyor ve gelişim bu yönde ağırlıklı olarak devam ediyor, kendi ui class'larını oluşturup (button, checkbox, combobox, radio, vs) de ilerleyebilirsin, tabi burada bootstrap kütüphanesi ve onların getirdiği standarda uyan başka bir kütüphaneden de yararlanabilirsin.
eğer js'nin son özelliklerini kullanıyorsan ve websitene giren kişiler internet explorer, edge veya eski versiyon web browserlar kullanıyorsa kodlarını eski js'ye dönüştüren babel'ı da öğrenmen iyi olur.
sonra server tarafında basit işler için php, performans gerektiren işler için java ile server kurulumu yaparsın.
ikinci kısım daha zordur, misal java için maven ile log4j'den tut, spark-core(apache'ninki değil diğeri), unirest, jsoniter gibi ek kütüphanelere ihtiyaç duyarsın.
yine ikinci kısımda development server için php'de bitnami'deki stacklerden faydalanırsın, java için ise centos kurarsın sanal makineye hatta daha da yardırmak istersen container yapısı da öğrenebilirsin tabi burada linux işletim sistemi ile birtakım bilgileri de öğrenmen gerekir.
server ile client arasındaki iletişimi rest yapısı ile json stringi şeklinde sağlarsın, bunun için axios öğrenmeni tavsiye ederim gerçi jquery'de ajax isteği yapan metodlar mevcut lakin jquery hem çok fazla özelliği olduğu için ağır hem de axios sadece bu işe odaklandığı için daha verimli ve kolaydır.
son olarak da veritabanında benim önerim hem performans hem stabilite ve hataya karşı daha duyarlı olan postgresql'dir ama popüler olsun dökümantasyonu bol olsun dersen mysql de öğrenebilirsin.
eğer ikinci kısımda java kullanıyorsan performansı tavana çıkarmak babında connection pooling yapan dbcp kütüphanesini de öğrenmen yararına olacaktır.

dikkat ettiysen microsoft'a ait hiçbir şeyi tavsiye etmedim çünkü microsoft'a ait birşeyi kullanınca o workflowa dahil olursun ve tüm diğer iş parçalarını microsoft'un çıkardığı programlar ile halletmek zorunda olursun, lisans ücreti problemini vs geçsek bile microsoft'un kendi standartları diğer bütün programlama dünyasının kabul ettiği standartlardan farklıdır, dolayısıyla birçok tool bu bağlamda muadillerine oranla daha düşük performans, stabilite ve güvenliğe meyillidir ve geridir. microsoft'a ait sadece typescript tavsiye edebilirim ki zaten react öğrenirsen bunu da öğrenmek durumunda kalabilirsin.

sıfırdan başladıysan bütün bunları profesyonel bir şekilde öğrenmen 2 yılı bulur.

---- Mesajlar birleştirildi ----

bu arada şunu unuttum, ister php ister java olsun gelen ilk istekleri karşılayacak ve uygun porttaki adreslere yönlendirecek, aynı zamanda load balancer ve proxy görevi görecek apache veya nginx de öğrenmen gerekir, ben php için apache, java için nginx'i tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Yorum yapan herkes adına teşekkür ederim çok ama çok yardımcı oldunuz. Sorumun cevabını fazlasıyla aldım.