Web Site Kurmak - Wordpress Site Nasıl Kurulur?

Bu konuyu okuyanlar

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
webmaster.jpg

Başlıkta da okuduğunu gibi site kurmak istiyorsunuz ama nasıl kurulacağını bilmiyorsanız bu yazımızda size bu konu hakkında yardımcı olacağım. Bir web sitesi kurmadan önce ilk yapmanız gereken bu sitede ne yapmak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Mesela benim bu sitedeki genel amacım insanlara yardımcı olacak programları veya webmasterlık hakkında bazı bilgiler vermek. Ama ekstra olarak bazı konularda da paylaşım yapabiliyorum. Ama ağırlık her zaman internet hakkındadır.

Siz sitenizi ne hakkında kurmak istediğinizi belirledikten sonra ilk yapıcağınız siteye bir isim olmalıdır. Mesela örnek vericek olursak benim site ismim “senininternetin” bu alan adı olarak şöyle geçer ” senininternetin.com ” ” senininternetin.net ” ve ” senininternetin.org ” gibi şekilde alan adları bulunmaktadır. Bu .com, .net, .org dışında daha birçok uzatntı bulunmaktadır. İstediğinizi satın alabilirsiniz. . Bir de size alan adı ile ilgili birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Seçiceğiniz alan adı basit kelimelerden oluşsun, yani insanların hergün kullandığı kelimelerden, anahtar kelimelerde oluşsun ki istediğiniz konuda üst sıralarda yer alabilesiniz. Örnek vericek olursak photoshopkullaniyorum.com yerine photoshopkullan.com gibi şu an benim yazdıklarım örnekti. Siz kendinize göre bir isim seçip uygulama başlayabilirsiniz.

Alan adını hallettikten sonra sırada Host yani internetteki alanınız almaya geldi sıra. Host internetteki hardiskinizdir. Mesela benim hardiskim sınırsız kapasiteli ama siz kendinize uygun fiyatlarla 4gb, 10gb veya biraz büyük düşünüyorsanız 1Tb bile olabilir. Host almadaki kriter seslenmek istediğiniz kitleye bağlıdır. Mesela sitemde 30 kişi aynı anda gezecek diyorsanız ve günlük 200 bin hitim olucak diyorsanız biraz ağır bir host kullanmanız gerekmektedir.
Bu işleri hallettikten sonra hostunuza girip Cpnael dediğimiz kısımdan kendinize bir veritabanı oluşturmalısınız. Bu kısımda verileriniz, açtınız başlıklar, yorumlar, etiketler vs. gibi kısımlar saklanacaktır. Yükleyeceğiniz resimlermiş, temalarmış, eklentilermiş gibi şeyler web alanına yani hostunuzda kalıyor. Bu veritabanı da hostun içinde ama kısımları farklı.
Veritabanı kurulumunu hallettikten sonra sıra wordpress dosyalarını bu host’ta atmanız gerekiyor.

Bu işlerimi halletikten sonra ana meselemiz wordpress kurulumu gerçekleştirmek. Tabi ki isterseniz forumda kurabilirsiniz ama benim size tavsiyem ilk olarak, daha ilk defa bir site kurmaya kalkışıyorsanız wordpress ile başlayın derim. Ben kurulumu anlatmaya wordpress üzerinden devam edeceğim.

Siteyi tamamiyle kurulumunu bitirdik. Şu anda siteniz sıfırdan hazır durumda sizi beklemektedir. Bir dahaki yazımızda da bu siteyi nasıl güzelleştirebilir. Nasıl tema ekleyip, eklentileri ekleyebiliriz gibi konularda ziyaretçi nasıl artırılır gibi konularda size bazı bilgiler ve püf noktaları anlatacağım. kalın Sağlıcakla! Allah!a Emanet Olun!

Kaynak; Web Site Kurmak - Wordpress Site Nasıl Kurulur?