WD HDD Okuma ve Yazma Hızı Hatası

Bu konuyu okuyanlar

LordCommander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hdd için read Hızlı Resim - Read iken write için şöyle bir hata veriyor. Hızlı Resim - Write Okuma performansı ve yazma için verdiği sorun normal mi? Ayrıca şuan bilgisayarımda ssd yok usb yi taktığımda yanında bilgisayarımı açarken vs bu gibi çoklu işlemler yaparken ağır işliyor.

Bu ssd olmamasından mı kaynaklı, Bilgisayarda çoklu işlem yapma, klasörleri hızlı açma vb işleri hangi parça yapıyor?

Ayrıca kimi zaman ekran 1 saniyeliğine kararıp geri geliyor. Bu sorun neyle ilgili olabilir?
--- Gönderi Güncellendi ---
Örneğin arkada bir işlem yapılırken deamon toolsu çalıştırmaya çalıştım oldukça geç açıldı. Bunun sebebi hdd midir?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Yazma testini kullanmak için diskin üzerindeki tüm bölümleri silmen gerekiyormuş... Kısaca üzerinde Windows ya da önemli bilgilerin olan bir diskte bunu yapamıyorsun... Boş olması gerek gibi birşey anladım... Çoklu işlem yapmayı CPU ve GPU paylaşır. Dosya açmasını HDD üzerinden işlemci alır. Bu sürede HDD'nin okuma ve yazma işlemi devreye girer...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Crystal Disc Marc diye program olmalı. Ondada dene istersen bir.

LordCommander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Crystal Disc Marc diye program olmalı. Ondada dene istersen bir.
Sonuçlar normal mi WD hdd için ?
Bana yeni toplanmış bilgisayar için yapmam gereken testleri söyler misiniz? Sorun var mı yok mu ya da varsa hangi parçada olduğunu öğrenebileceğim bir program var mı acaba?

Ekli dosyalar

• hddtest.jpg
    hddtest.jpg
    67.2 KB · Görüntüleme: 951

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Baya güzel. Hatta 4adet bu aynı diskten birbirine RAİD 0 olarak bağlarsanız Normal SSD Disklerinden bile performanslı olur bilgisayar. :)

LordCommander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Baya güzel. Hatta 4adet bu aynı diskten birbirine RAİD 0 olarak bağlarsanız Normal SSD Disklerinden bile performanslı olur bilgisayar. :)

Hocam peki üstteki soruma da cevap verebilir misiniz? Kasayı bugün yeni topladım ve moralimi bozan birkaç şey oldu ilk topladığımda ani fps dropları aldım. Oyun içinde 1 saniyelik donma oldu sonra 60 fps devam tabi. Şuan oyunları açtığımda ilk defalarda olduğu gibi donma olmuyor nededini anlamıyorum. Sistemin r5 1600 + gtx1070 + 16gb 2400mhz ram + gigabyte ab-350 gaming . Bunların birinde sorun var mı öğrenmek istiyorum. Mesela bugün iki kez kasadan 3 ya da 4 kez dıt sesi geldi. Bu birkaç hataya işaret ediyormuş ama pc açık, oyun oynayabiliyorum. Yine de neden bu ses geldi 2 saat aralıkla.
Az önce witcher 3 oynarken full ultra ayarlarda sabit 60 fps aldım çok güzel çalışıyor. Ama kayıtlı bir dosya yükleyeyim dedim tam düğün sahnesi içinde ağır bir sahne etrafta dans eden npcler falan dolu ve oyun dondu bende görev yöneticisinden kapatmak zorunda kaldım. Bu sahne ne kadar ağır da olsa sahnenin ilk yüklenme esnasında bu sistemde bu donma normal mi?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Sesi bilmem de. Fps drop yemen büyük olasılıkla Windows sistem yüklemişsen eğer arka fonda çalışan sistem programı aniden işlemciyi ramı veya HDD ni sömürmüş olabilir.
Yani herhangi bileşen 100% yüke bindiğinde sistem ani tekleme yaşıyor.

Msi afterburner kurup oyun oynadığında Oyun içi sistem değerleri nasıl değişiyor diye baka bilirsin. :)

LordCommander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sesi bilmem de. Fps drop yemen büyük olasılıkla Windows sistem yüklemişsen eğer arka fonda çalışan sistem programı aniden işlemciyi ramı veya HDD ni sömürmüş olabilir.
Yani herhangi bileşen 100% yüke bindiğinde sistem ani tekleme yaşıyor.

Msi afterburner kurup oyun oynadığında Oyun içi sistem değerleri nasıl değişiyor diye baka bilirsin. :)

Gigabyte için hangi programı indirmeliyim?
Şuan witcher 3 ü açmayı denedim menüde dondu ve hiçbir hata vermeden kapandı. Tüm bunların sebebini nasıl öğrenebilirim?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Sistemi topladığından bu yana Bios Update yaptın mı?
Bios Update ile Ryzen işlemcilerin çoğu sorununu çözmüşler ondan.

LordCommander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sistemi topladığından bu yana Bios Update yaptın mı?
Bios Update ile Ryzen işlemcilerin çoğu sorununu çözmüşler ondan.

bios update dediğiniz eğer anakart sürücüleri ise evet anakartla beraber gelen cd nin kurulumunu yaptım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
bios update dediğiniz eğer anakart sürücüleri ise evet anakartla beraber gelen cd nin kurulumunu yaptım.
Hayır Anakart sitesinden En son sürüm Bios dosyasını Flash belleğe yazdırıp, Flash bellek ile Bios üzerinden Update yapmak.

LordCommander

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hayır Anakart sitesinden En son sürüm Bios dosyasını Flash belleğe yazdırıp, Flash bellek ile Bios üzerinden Update yapmak.

Elimdeki anakart gigabyte ab-350 gaming , sitesinde baktım birçok farklı indirme şeyleri var hocam size zahmet link atabilir misiniz? Sonrasında güncellemeyi nasıl yapacağım?
Bir de [çözüldü] Bios Güncellemesi Yapılmalımıdır? BIOS Güncellemesi yapmak gerekli midir? böyle bir şeye rastladım. Yarın bir bilgisayarcıya gidip durumu anlatacağım. Ona da danışır öyle yaparız eğer böyle riskleri varsa tek başıma yapmasam daha iyi olacak sanırım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
En iyisi bilen birine götürmen olacaktır. Pc de değilim Linki atardım yoksa :(