WannaCrypt Saldırısından Nasıl Korunulur

Bu konuyu okuyanlar

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Dünya çapında bir kaç ülkeye bulaşmış olan wanacrypt0r bilgisayarınızı esir alan ve bitcoin karşılığında yeniden kullanılabilir hale getiren bir ransomeware. Kendini 2.0 sürümüne güncelleyerek farklı bir algoritma ile karşımıza çıkan bu virüs için standart önlemler pek işe yaramıyor. Bunun nedeni herhangi bir siteye girmek yada bir dosyayı açmak ile değil, internete bağlı olmanız sonucunda bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir tehdit söz konusu. Konu bu kadar ileriye gitmişken bir önlem almanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Öncelikle bu virüs yalnızca Windows işletim sistemlerini etkiliyor ve otomatik güncelleme almıyorsanız bilgisayarınızı etkileme ihtimali çok yüksek. Şifrelediği dosyaların uzantılarını .wnry, .wcry, .wncry, ve .wncryt olarak değiştiriyor. Bu virüsten korunmak için ya Microsoft'un yayınladığı güvenlik güncellemesini indirebilir (Microsoft Security Bulletin MS17-010 - Critical) ya da SMB dosya paylaşımını kapatabilirsiniz. SMB dosya paylaşımını kapatmak için adımları takip edebilirsiniz;

Windows 10

1 ) Denetim masasına girin.

2) Programlar'a tıklayın.
1.jpg

3) "Windows özelliklerini aç veya kapat" sekmesine tıklayın.
2.jpg

4) SMB dosya paylaşım özelliğinin yanındaki tik işareti kaldırın

3.jpg

5) Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Windows 7
@__kadıköyRAP__
kullanıcısının paylaşımı:

Windows 7'de bahsi geçen menü yok. Regedit'ten kapatabilirsiniz.

Kod:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters

İçinde yeni DWORD oluşturun, adını SMB1 yapın ve değerini 0 girin.

Ekli dosyayı görüntüle 22737

Veya bu işlemi PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp şu kodu girerek de yapabilirsiniz.

Kod:
Set-ItemProperty -Path "HKLM:\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters" SMB1 -Type DWORD -Value 0 -Force

Kaynak:
https://support.microsoft.com/tr-tr...r-2008-r2,-windows-8,-and-windows-server-2012

Bu önlem virüsün kendini yeniden güncelleyerek Windows'un güvenlik güncellemesini aşması durumunda da işe yarayacaktır. Bu nedenle güncellemeyi yapmak yerine bunu kullanmak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
BusinessTux.png

Bu durumla alakası yok birazdan söyleyeceklerimin.
Aslında devletler için tehdit o kadar büyük durumda ki Linux kullanılsa bile bazı tehditler elimine edilemiyor.
Misal Intel'in 2010'dan sonraki tüm işlemcilere bilerek açık kapı bıraktığı ve bu açık kapıdan CIA'nin ve NSA'in hemen her bilgisayara istediği gibi sızabileceği ve bundan sistemin haberinin bile olmayacağı(donanımsal olduğu için) ortaya çıktı.
Bunu ortaya çıkaran da Linux'un kurucularından ve felsefesinin en önemli sahibi, aynı zamanda dünyanın en büyük beyaz hackerlarından biri olan Richard Stallman.
Stallman üstad Nvidia'yı hiç incelemedi, incelese büyük ihtimal onda da benzer şeyler bulacak.
Windows 10'nun bizzat kendisinin virüs gibi hareket ettiği konusuna hiç girmeyeceğim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ayrıca ben internetteki bir makalede WannaCrypt virüsünün bulaşmasından korunmak için PowerShell'den SMB1'in nasıl kaldırılacağını okudum. Ve hatta SMB1'i sildim. :)

Son düzenleme:

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Richard Stallman'i görünce aklıma direkt Teknoseyir'den (daha evvel de darkhardware'den) Levent Pekcan geliyor. İkiz kardeş gibiler. :)
Levent'e de selamlar.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146

Kod:

2017-05-15_23-06-26.png

Veya bu işlemi PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp şu kodu girerek de yapabilirsiniz.

Kod:
Set-ItemProperty -Path "HKLM:\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters" SMB1 -Type DWORD -Value 0 -Force

Kaynak:
https://support.microsoft.com/tr-tr...r-2008-r2,-windows-8,-and-windows-server-2012

Son düzenleme:

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109

Kod:

Ekli dosyayı görüntüle 22737

Kod:

Kaynak:
Ekleme için teşekkürler :) Bunu da ana mesaja ekliyorum.

42patriot42

Asistan
Reaksiyon puanı
30
2 kere benim olmayan ama ilgilendiğim bilgisayarlarda başıma geldi. Birinde tüm bilgisayardaki dosyaların uzantısı .odcodc yapmıştı diğerin de .wncry
-Birinde epostadan gelen bir dosya indirilmiş ve çalıştırılmış diğeri de netten indirilen bir dosya çalıştırılmış ve bilgisayara bulaşmış.
-En önce dikkatli bir kullanıcı olacaksınız. Epostadan gelen her linke tıklamayacaksınız mesela.
-Antivirüs programı yüklü olacak sistemi elinizden geldiği kadar güncel tutacaksınız ve arada sistem geri yükleme noktası oluşturacaksınız. (virüs sistem geri yükleme dosyasını da etkiliyor ama yine de çeşitli programlarla geri yükleme dosyalarından veri çekilebiliyor)

Eğer saldırı önemli bir firmanın önemli dosyalarını etkilemişse şifre kırılabiliyor ama kırılsa bile bazı dosyaları yine de bozmuş olabiliyor.
Şifre 256 bit şifreleme sisteminde olduğu için kırılamayınca ücretini ödüyorlar onda da bazen ödeme yapılmasına rağmen yardımcı olmadıklarını duydum.(Bu yolu hiç denemedim)

+Bu sebeplerle en güzeli önemli dosyalarınızı harici depolama alanlarınıza belirli zaman aralıklarıyla yedeklemek. Virüs bulaşırsa formatlar geçersiniz.

Baybars12345

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bende SMB 1.0 kapalı ancak Windows'um orijinal değil. O virüs bana bulaşır mı ?