Vücut tipinizi biliyor musunuz ?

Bu konuyu okuyanlar

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
@PöH19 büyük ihtimal vücudunuzda yağ oranı yüksek. Kardiyo yapmadan spor yapıyor ise normal. Antreman sonrası kaslarınızı beslemelisiniz. Protein bakımından zengin besinler yemelisiniz. Sakın ilaç kullanmayın. Ama sporcu besini alabilirsniz. Size kalmış bir şey. Normal yiyerek beslenme ile bir yere kadar kaslarınızı beslersiniz. Bi yerden sonra protein tozu kullanabilirsiniz. Vücudunuzun kas oranı arttıkca protein ihtiyacı ona göre olmalıdır. Kasları belirgin yapmak için kaldırırken ve indirirken ağırlığı yavaş şekilde yapınız. Kaslarınızın şiştiğini o zaman görürsünüz. Genellikle kardiyo atlanır. Ama asıl önemli olan inşa aşaması kardiyodur. Kardiyo yapmazsanız vücütta ki yağlar yaptığınız bb ile kas dokusu ile sertleşip yakmak çok zor olacaktır.

Mehmet_Tahir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Mezomorf çabuk kilo almaktan nefret ediyorum ama düzenli ve kısa süreli bile spor yapsam kas oluyor.
Göbek olsa bile vücüt kaslı bende nası bi fizik varsa artık :D

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
hocam yasiniz kac bilmiyorumda o yedikleriniz 40 lardan sonra yag oluyor siz simdiden az yemee alisin bence cevremde hep oyle gordum

Yok metabolizmam o kadar hızlı çalışıyormuş ki vücudumda yağ sıfıra yakınmış. Yaş ilerleyince de akşam yürüşüne başlarım yağ falan birikmez bende :)

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Yok metabolizmam o kadar hızlı çalışıyormuş ki vücudumda yağ sıfıra yakınmış. Yaş ilerleyince de akşam yürüşüne başlarım yağ falan birikmez bende :)

Sen yediğine ve içtiğine dikkat edersen birde üstüne spor yaparsan hiç bir şey olmaz. :)

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
Normalde direk kas inşasına başla diyecem. Fakat karın bölges ölçüsü ve foto veya real'de görmeyince karar veremiyorum. Hem cardio hemde bady yapabilirsiniz. Yada normalden çok yağ oranı yakmak istiyorsanız 2-5 ay arası sırf kardiyo yapmanızı tavsiye ederim. Sebebi ise ağırlığa geçildiği zaman vücutta bulunan tüm kas grubu çalışacak. Bu da vücuda daha fazla enerji onalarak dönecek. Eğer beslenmeyi iyi yapmaz iseniz vücut gerekli gördüğü enerjiyi karşılayamazsa (besleyemez ise) kaslarda biriken proteinleri almaya başlayacak. Bu şekilde kas inşası olmayacak yaptığınız kaslar zamanla eski haline dönecek. Siz de bu ihtiyacı karşılamak için fazla yiyeceksiniz. Normal kilonuzda fazla geleceksiniz. Aslında kilo ve boy orantısına bakmayınız. Vücut geliştirenler kilolarına bakıldığı zaman aşırı obez gözükürler. Bu onların kas ağırlığıdır. Eğer ağırlık kaldırarak zayıflama olmaz. Düşük ağırlıklar ile yapılacak hareketlerin tekrarı "12-15" arası olması lazım.Örneği; "Dumbbell Bench Press" yaptıkdan sonra hemen "Dumbbell Bench Press (Close)" geçmek. Size tavsiyem kardiyo , diyet ve kas gelişimi şeklinde yapmanız.
olur bir şekilde tavsiyelerine uymaya çalışırım ayrıca sizin bu bilgiler nereden geliyor siz yaptınız yoksa hocalık falan mı var ?

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
olur bir şekilde tavsiyelerine uymaya çalışırım ayrıca sizin bu bilgiler nereden geliyor siz yaptınız yoksa hocalık falan mı var ?

Ben 1 yildir body fitness yapiorum oyle ogrendim galiba diger arkadas ta yapior bir suredir

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
@bewko @OnurFK Eski halterciyim. Sakatlıkdan dolayı bıraktım. Sonra baktım sakatlık geçmiyor. Vücut kendini aldı gidiyor Fitniss ve bady yapmaya başladım. Yani Atmasyon olarak değilde ilgi ve çalıştığıma biliyorum. İşim gücüm spor oldu desem yalan olmaz :D

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
ben sabah kalkıyorum 20-25 şınav çekiorum öğlen 1-4 arası body fitness dayim akşam 8-10 arası bisiklet sürüyorum :) nasıl iymi :)

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
ben sabah kalkıyorum 20-25 şınav çekiorum öğlen 1-4 arası body fitness dayim akşam 8-10 arası bisiklet sürüyorum :) nasıl iymi :)

Her gün bu şekilde çalışmak kasların toparlanmasını geçiktirir. Örneğin sabah 7-8 gibi kalkıyorsanız koşmak güzel olur. Tabi bir bardak süt içerek daha iyi olur. Akşam bisiklet kullanmanız güzel. Yemekten sonra ise daha güzel :) Yatmadan bağırsak sistemini harekete geçiriyorsunuz. Bu şekilde sabah kalkmanız ve fazladan yağ ve kalori yakıyorsunuz. Tabi kendiniz bildiğiniz için size komik gelebilir. Şınav meselesine gelirse kaç gündür veya aydır aynı şekilde çalışıyorsunuz ?
------------------------------------------------------------------------

Tekil çalışmak insanı bir yere kadar zorlar. Ama arkadaş var ise her gün yapılır. :)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157

3 saat salondaysan bunun en az 1buçuk saati makara muhabbet değil mi?
Yoksa günde 2 saatten fazla yapılan antrenmanın yararı değil zararı vardır.

Sabah ki şınavla bisiklet sürmeyi günlük aktivite olarak değerlendirmek gerek.
Ayrıca body building her gün yapılmaz. Haftada 4-6 gün arası çalışmak gerek.

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
3 saat salondaysan bunun en az 1buçuk saati makara muhabbet değil mi?
Yoksa günde 2 saatten fazla yapılan antrenmanın yararı değil zararı vardır.

Sabah ki şınavla bisiklet sürmeyi günlük aktivite olarak değerlendirmek gerek.
Ayrıca body building her gün yapılmaz. Haftada 4-6 gün arası çalışmak gerek.
6 gün de çok fazla. Ciddi ciddi body çalışılıyorsa zaten 6 gün yapamaz bir insan. Günaşırı çalışmak idealdir

hasanistan44

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
MEZOMORF amamezomorf un üçgen vücutlu hali :D ne iş hala anlamadım :D şimdi ben üçgen vücutluyum ama mezomorf lar yuvarlak vücutlu :cursing:

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
6 gün de çok fazla. Ciddi ciddi body çalışılıyorsa zaten 6 gün yapamaz bir insan. Günaşırı çalışmak idealdir

Vücudunu tanıyan insan çalışma şeklini zaten biliyordur.

Geçen salonda biri vardı. Baktım kol çalışıyor ama nasıl.
1 2 uyardım, napıyon sen dedim?
Daha hızlı yapsak pazular daha çabuk şişmez mi dedi.
Zannedersin lastiğe hava basıyor :)

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Arkadaş lar konu hazır açılmışkrn bir soru sorayım. Bende biraz meme vardı, yaklaşık 3-4 ay her gün 2-3 saat evdeki çalışma istasyonu ile göğüs geliştiren hareketler yaptım ve memelerin altına kas eklendi. Iyi de abi şimdi kocamanlar, sevgiliminkiler ile yarışıyorum, tek çare galiba oradaki yağları aldırmak.

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaş lar konu hazır açılmışkrn bir soru sorayım. Bende biraz meme vardı, yaklaşık 3-4 ay her gün 2-3 saat evdeki çalışma istasyonu ile göğüs geliştiren hareketler yaptım ve memelerin altına kas eklendi. Iyi de abi şimdi kocamanlar, sevgiliminkiler ile yarışıyorum, tek çare galiba oradaki yağları aldırmak.
Ahahah :D Her zaman herkes derim önce kilo verin sonra kas çalışın diye .

Sizin konunuz basit kilo vereceksiniz erkekte kilodan kaynaklanır. (Tabi bazı insanların DNA yapısı bozuk olduğu için zayıf olsada memelidir bu insanlar az da değil)

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Ahahah :D Her zaman herkes derim önce kilo verin sonra kas çalışın diye .

Sizin konunuz basit kilo vereceksiniz erkekte kilodan kaynaklanır. (Tabi bazı insanların DNA yapısı bozuk olduğu için zayıf olsada memelidir bu insanlar az da değil)

Kilo veremiyorum, sorun da o zaten. Sarkmayayım diye spor yapıyorum :). En azından kalıplı görüneceğim ileride :)

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Vücudunu tanıyan insan çalışma şeklini zaten biliyordur.

Geçen salonda biri vardı. Baktım kol çalışıyor ama nasıl.
1 2 uyardım, napıyon sen dedim?
Daha hızlı yapsak pazular daha çabuk şişmez mi dedi.
Zannedersin lastiğe hava basıyor :)

Hızlı yapmakla kas olmaz ki :) Sadece o bölgedeki yağları yakar. Biliyorsundur @Mai Nai yavaş yaparak yani orayı hissederek çalıştırma kas yapar. İyi ki uyarmışsın. Bende bizim salondakilere elimden geldikçe yardım ediyorum.

Senin evde bilinçsiz göğüs çalışman yanlış olmuş. Göğüs yaparken ağır kiloda değildi daha düşük kiloda ve daha fazla terar yapman lazım. Alt göğüs çalışmasını yapmamışsın sanırım. Alt göğüs yapmaya başlarsan toparlama 3-8 ay gibi sürede olacaktır. İmkanın var ise spor salonuna git.

narnia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ectomorph ama göğüslerim iyidir. Yüzmenin yararları :thumbup1:

HeroGaki

Doçent
Reaksiyon puanı
10
[MENTION=51098]RedDevil[/MENTION] sonunda gym ile uğraşan birilerine rastladım :))

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Benim vücut yapısı ektomorfa yakın ama son 3 yıldır kolay ve hızla kilo almaya başladım. 3 yılda toplam 20 kilo aldım.
Oysa önceki yıllarda pek kilo almazdım.Rekorum bir yılda en fazla 2 kilo idi. Lise çağlarında aşırı zayıftım.

Sonradan neden böyle oldu anlamadım.

Son mesajlar