VPN sürekli açık kalması?

Bu konuyu okuyanlar

eternalxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
Selamlar herkese,

Ücretli bir VPN servisi kullanıyorum. (Merak etmeyin kesinlikle yasalara aykırı bir işlem asla yapmıyorum, burası bilinsin kesinlikle). Sadece güvenlik amaçlı kullanmak istiyorum, malum son WhatsApp olayından sonra herkes internette güvenliğini sorgulamaya başladı. Sürekli VPN açık kalması bir sorun teşkil eder mi? Bir sorun olur mu?

eternalxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81

404 Not Found

Profesör
Reaksiyon puanı
2,864
Google da reklam kişiselleştirme kapalı değil mi?
Onun dışında bir çok yerde isteğe bağlı veri paylaşımları var, onları da kapattıysan tam olur.
(VPN de iyi.)

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Selamlar herkese,

Ücretli bir VPN servisi kullanıyorum. (Merak etmeyin kesinlikle yasalara aykırı bir işlem asla yapmıyorum, burası bilinsin kesinlikle). Sadece güvenlik amaçlı kullanmak istiyorum, malum son WhatsApp olayından sonra herkes internette güvenliğini sorgulamaya başladı. Sürekli VPN açık kalması bir sorun teşkil eder mi? Bir sorun olur mu?
Ben olsam kullanmazdım. İnterneti yavaşlatacaktır.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Gizliliğe bir süre sonra bende çok önem verdim ve aşırı ayrıntılı düşünmeye başladım. Siz de gerçekten gizliliğinize önem veriyorsanız şöyle ayrıntılı bir kaç soru sorayım;
1.İnstagram, facebook, telegram vb. kullanıyor musunuz?
2.Google servislerini kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız bile aslında kullanıyorsunuz diyebilirim çünkü şu an bu forumumuzda bile google servisleri bizleri izliyor :).
3.DNS over HTTPS ve DNS over TLS ile ilgili bilginiz var mı?
4.VPN servisleri hakkınızda metadata tutar ve bilgilerinizi satma konusunda da gizlilik sözleşmelerinde neleri verdiğini yazar.(Genellikle satmıyoruz diyorlar ama küçük bir ayrıntı ile verdiklerini belli ediyorlar.) Reklam amaçlı vermeyenler illa ki vardır ama metadata hepsi tutmak zorunda.
5.Konum, gizlilik servisleri ile ilgili tüm uygulamalarınızda ayarlar yaptınız mı?
6.Kullandığınız korsan veya açık yazılım olmayan bir uygulama var mı?
7.Windows mu kullanıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız en büyük açığınız burada çünkü bizi izleyip izlemediklerini bilemiyoruz ve bence izliyorlar :).
8.Discord kullanıyor musunuz?(Discord da tüm konuşmları kayıt ediyor. Hatta seslerinizi bile.
9.Brave kullanıyor olabilirsiniz ama yine de sorgulamanız gereken çok fazla ayrıntı var. O yüzden size yardımcı olabilecek tarzda sorular sormak istedim. Uzun bir süredir gizlilik hakkında araştırma yapıyorum ve gerçekten içinden çıkılmayacak uzun bir yol. Her zaman yeni şeyler öğreniyorum ve size de yabancı kaynakları kullanmanızı öneriyorum.
Bu arada vpn ile yasalara karşı bir iş yaparsanız zaten yakalanırsınız bunu da yazayım belki birisine yardımcı olur :).

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
E-posta, sosyal medya, internet bankacılığı ve diğer hesap işlemlerinde vesaire için birden çok IP adresi kullanımı veya farklı konumlardan yapılan hesap erişimleri, sıkıntı yaratabilir. Şüpheli hesap hareketlerinin veya olağan dışı etkinliklerin olduğuna ilişkin hesap güvenliğinin tehlikede olduğunu ileten bildirimler ile karşılaşabilirsiniz ve bu durum, rahatsızlık verebilir. Zaman zaman şifre sıfırlamak, hesaba telefon numarası eklemek, hesap etkinliğini doğrulamak gerekebilir. Ekstra zahmet demek. VPN kullanmak yerine tarayıcınızın güvenliği ve gizliliğini güçlendirin derim.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
@kilicbaligi, internet bankacılığı hariç diğerlerinde herhangi bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. İleti gelse bile vpn servisinin sağladığı IP zaten static değil mi?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
@kilicbaligi, internet bankacılığı hariç diğerlerinde herhangi bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. İleti gelse bile vpn servisinin sağladığı IP zaten static değil mi?
Mesela Google ve servisleri, farklı konumlardan hesap erişimlerinde doğrulama isteyebiliyor, gerekirse hesap erişimini kısıtlayabiliyor. Twitter da sorun çıkarabilir. Şu da var tabii, sağlanan IP'nin statik olması, bağlantının devamlı ve kesintisiz olacağını garanti etmez. Kullanılan VPN sunucularında yoğunluk olur veya bakım olur vs farklı bir konuma bağlanma gereği duyulabilir ve bu yeni konum belki aynı ülke de olmayabilir.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Mesela Google ve servisleri, farklı konumlardan hesap erişimlerinde doğrulama isteyebiliyor, gerekirse hesap erişimini kısıtlayabiliyor. Twitter da sorun çıkarabilir. Şu da var tabii, sağlanan IP'nin statik olması, bağlantının devamlı ve kesintisiz olacağını garanti etmez. Kullanılan VPN sunucularında yoğunluk olur veya bakım olur vs farklı bir konuma bağlanma gereği duyulabilir ve bu yeni konum belki aynı ülke de olmayabilir.
Arkadaş zaten gizliliğine önem veriyorsa google vb. şeyleri kullanmamalı zaten :). Twitter da sorun çıkarmaz diye tahmin ediyorum çünkü Edward Snowden bile twitter,instagram kullanıyor. Öyle bir sorun olsaydı Edward Snowdende de sıkıntı çıkartırdı çünkü hacker olup NSA'ın bizleri izleyip, dinlediği dökümanları paylaşırsan seni hep bulmaya çalışırlar ama hala bulunamadı.(Bulunamadı demeyelim de herhangi bir sıkıntı olmadı desek daha doğru olmuş olur.) Kendisi hatta bir yazısında "Signal bugüne kadar kullandım ve hala ölmedim" diyor. Yani her şeyi anonim olarak kullanıyordur. Kesin konuşamam ama tahmin etmesi güç değil :).

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
Arkadaş zaten gizliliğine önem veriyorsa google vb. şeyleri kullanmamalı zaten :). Twitter da sorun çıkarmaz diye tahmin ediyorum çünkü Edward Snowden bile twitter,instagram kullanıyor. Öyle bir sorun olsaydı Edward Snowdende de sıkıntı çıkartırdı çünkü hacker olup NSA'ın bizleri izleyip, dinlediği dökümanları paylaşırsan seni hep bulmaya çalışırlar ama hala bulunamadı.(Bulunamadı demeyelim de herhangi bir sıkıntı olmadı desek daha doğru olmuş olur.) Kendisi hatta bir yazısında "Signal bugüne kadar kullandım ve hala ölmedim" diyor. Yani her şeyi anonim olarak kullanıyordur. Kesin konuşamam ama tahmin etmesi güç değil :).
Kullanılan uygulama ve hizmetlerin pek çoğu, gizlilik politikalarında IP adreslerini ve diğer konum verilerini saklama hakkını saklı tutar. Hesaba şüpheli bir erişimde yani tanımlanabilir bir telefondan veya ev adresinden farklı konumdan bir kez bile aynı hesapta oturum açılırsa, geçmiş IP günlükleri tanımlamak için kullanılabilir. Twitter da buna dahildir. Şüpheli hesap hareketleri veya olağan dışı etkinlik uyarıları ile karşılaşmamak açısından bu durumda sürekli VPN kullanmak ve aynı konumu seçmek gerekecektir. ;)

eternalxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
Hepinize ve bana destek vermeye çalışmanıza minettarım. Olay çoook başka yerlere gitmiş, zaten banka hesabına vs girerken mecbur kapatıyorum yoksa sorun çıkarabiliyor ama onun haricinde kullanılabilir anladığım kadarıyla. Zaten tarayıcım da farklı dediğim gibi. Teşekkür ederim.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Kullanılan uygulama ve hizmetlerin pek çoğu, gizlilik politikalarında IP adreslerini ve diğer konum verilerini saklama hakkını saklı tutar. Hesaba şüpheli bir erişimde yani tanımlanabilir bir telefondan veya ev adresinden farklı konumdan bir kez bile aynı hesapta oturum açılırsa, geçmiş IP günlükleri tanımlamak için kullanılabilir. Twitter da buna dahildir. Şüpheli hesap hareketleri veya olağan dışı etkinlik uyarıları ile karşılaşmamak açısından bu durumda sürekli VPN kullanmak ve aynı konumu seçmek gerekecektir. ;)
Hocam illaki bir olayı vardır. Allah aşkına facebook'un .onion diye sitesi var. Dark web diye bir şey var. İllaki bir çözümü bulunur. Siz herhalde hiçbir hacker twitter kullanmıyor sanıyorsunuz ya da konumlarını bilerek verdiklerini? Aşırı saçma bir şey bence. İleri bir zamanda programlama derslerimden sonra siber güvenlik alanına yönelirsem eğer bunları büyük ihtimalle öğrenip size anlatırım :D. Tabii şu an bile yapılabilir aslında ama burada anlatmam zararıma olabilir. Biraz anonymity hakkında makalelere baksanız mümkün olduğunu anlarsınız ama yapabilmek için network vb. bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Selamlar herkese,

VPN de güvenli değil ki..

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Hepinize ve bana destek vermeye çalışmanıza minettarım. Olay çoook başka yerlere gitmiş, zaten banka hesabına vs girerken mecbur kapatıyorum yoksa sorun çıkarabiliyor ama onun haricinde kullanılabilir anladığım kadarıyla. Zaten tarayıcım da farklı dediğim gibi. Teşekkür ederim.
Eğer güvenilir bir marka değilse kullanmaman daha yararlı olur. Genellikle satın aldığın bir sunucuya openvpn kurmanın daha iyi olduğunu söyleyenler var ama onunla da herhangi bir suç işlemeniz durumunda yakalanılabiliyor. Yani gizlilik için rahatlıla kullanabilirsiniz en azından açık kaynak yazılım olduğunda dolayı güvenilirliği daha fazla ama o da metadata tutuyor ve tutmak zorunda. Eğer direk bir vpn arıyorsanız da Can değer siber güvenlik uzmanı nordvpn öneriyor ama siz yine de kim ne derse desin gizlilik sözleşmelerini okuyun ve biraz hakkında araştırma yapıp kendi fikrinizle hareket edin. Umarım söylediklerim yardımcı olur.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
vpn ile google servisleri kullanırsaniz her seferinde recaptcha ile karsilasirsiniz yani ben robot değilim ile

eternalxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
Eğer güvenilir bir marka değilse kullanmaman daha yararlı olur. Genellikle satın aldığın bir sunucuya openvpn kurmanın daha iyi olduğunu söyleyenler var ama onunla da herhangi bir suç işlemeniz durumunda yakalanılabiliyor. Yani gizlilik için rahatlıla kullanabilirsiniz en azından açık kaynak yazılım olduğunda dolayı güvenilirliği daha fazla ama o da metadata tutuyor ve tutmak zorunda. Eğer direk bir vpn arıyorsanız da Can değer siber güvenlik uzmanı nordvpn öneriyor ama siz yine de kim ne derse desin gizlilik sözleşmelerini okuyun ve biraz hakkında araştırma yapıp kendi fikrinizle hareket edin. Umarım söylediklerim yardımcı olur.
dediğim gibi sadece internette gezinirken güvende olmak istedim. kaspersky yani sonuçta baktım, benim gibi sıradan kullanıcılar için güvenli bir firma olarak geldi çünkü daha önceden de kullandım diğer ürünlerini. (mutlaka her satın aldığım ürün lisanslıdır asla crack kullanmam.) WhatsApp mevzusundan sonra iyice kıllandım bu gizlilik işlerinden baya. Yani internette yazıldığı gibi yok gizli işlermiş yok kripto para satın alma güvenliği vs onlara işim yok. Sadece boş yere verilerimin kullanılmasını istemiyorum yani insanlar bir ürün olmamalı bundan dolayı merak ettim. sağolun siz de yardımcı oldunuz. openvpn tavsiye eden oldu ama şöyle bir araştırınca bana gelmediğini fark ettim ve dediğiniz gibi de gerek duymadım yani olay budur :D

bu arada Kaspersky VPN tanıtımı almış gibi olacağım ama :D :D :D vpn kullanırken şu ana kadar hiç robot doğrulaması sormadı çoğu site sadece bir iki banka sordu o kadar.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
dediğim gibi sadece internette gezinirken güvende olmak istedim. kaspersky yani sonuçta baktım, benim gibi sıradan kullanıcılar için güvenli bir firma olarak geldi çünkü daha önceden de kullandım diğer ürünlerini. (mutlaka her satın aldığım ürün lisanslıdır asla crack kullanmam.) WhatsApp mevzusundan sonra iyice kıllandım bu gizlilik işlerinden baya. Yani internette yazıldığı gibi yok gizli işlermiş yok kripto para satın alma güvenliği vs onlara işim yok. Sadece boş yere verilerimin kullanılmasını istemiyorum yani insanlar bir ürün olmamalı bundan dolayı merak ettim. sağolun siz de yardımcı oldunuz. openvpn tavsiye eden oldu ama şöyle bir araştırınca bana gelmediğini fark ettim ve dediğiniz gibi de gerek duymadım yani olay budur :D

bu arada Kaspersky VPN tanıtımı almış gibi olacağım ama :D :D :D vpn kullanırken şu ana kadar hiç robot doğrulaması sormadı çoğu site sadece bir iki banka sordu o kadar.
Dediğim gibi arkadaşlar sürekli google servisleri sıkıntı olur falan diyorlar ama google servisi kullandığında zaten gizlilik diye bir şey kalmıyor :). Mesela gmail, outlook vb. kullanmak yerine protonmail öneririm. Biraz bu konulara merakınız varsa youtube da The Hated One diye bir kanal var onu önerebilirim. Kanal ingilizce ama A1-A2 seviyelerindekiler için anlaşılabilir konuşuyor. Mesela korsan diziler izlediğinizde de facebook.net falan izliyor. Bunları ublock origin kullandıktan sonra farkettim. The hated one kanalı nasıl ayarlanacağını gösteriyor ama bu konular biraz ileri seviye oluyor. Yani bazı google servislerini kapattığınızda siteler kırılabiliyor. O yüzden aslında google servislerinden şu an benim açımdan kaçmak çok zor. Bir zamanlar vaktim olduğunda daha ayrıntılı araştırırsam onunda önüne geçebileceğimi düşünüyorum. Google dan farklı olarak eğer whatsapp gizlilik sözleşmesi sizi korkuttuysa instagram ve facebook da kullanmamalısınız çünkü aynı şirket :). Eğer telegram kullanıyorsanız da kendi şirketleri arasında paylaşım yapıyorlarmış onu da belirteyim. Bir de bu konular ile alakalı harika bir filmi "Snowden" izlemenizi öneriyorum. Bu filmi izledikten sonra kameranızı bantlama gereği duyacaksınız :). Ben şahsen sürekli birileri beni izliyormuş hissiyatıyla yaşıyorum aşırı ürpertici...

eternalxs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
Dediğim gibi arkadaşlar sürekli google servisleri sıkıntı olur falan diyorlar ama google servisi kullandığında zaten gizlilik diye bir şey kalmıyor :). Mesela gmail, outlook vb. kullanmak yerine protonmail öneririm. Biraz bu konulara merakınız varsa youtube da The Hated One diye bir kanal var onu önerebilirim. Kanal ingilizce ama A1-A2 seviyelerindekiler için anlaşılabilir konuşuyor. Mesela korsan diziler izlediğinizde de facebook.net falan izliyor. Bunları ublock origin kullandıktan sonra farkettim. The hated one kanalı nasıl ayarlanacağını gösteriyor ama bu konular biraz ileri seviye oluyor. Yani bazı google servislerini kapattığınızda siteler kırılabiliyor. O yüzden aslında google servislerinden şu an benim açımdan kaçmak çok zor. Bir zamanlar vaktim olduğunda daha ayrıntılı araştırırsam onunda önüne geçebileceğimi düşünüyorum. Google dan farklı olarak eğer whatsapp gizlilik sözleşmesi sizi korkuttuysa instagram ve facebook da kullanmamalısınız çünkü aynı şirket :). Eğer telegram kullanıyorsanız da kendi şirketleri arasında paylaşım yapıyorlarmış onu da belirteyim. Bir de bu konular ile alakalı harika bir filmi "Snowden" izlemenizi öneriyorum. Bu filmi izledikten sonra kameranızı bantlama gereği duyacaksınız :). Ben şahsen sürekli birileri beni izliyormuş hissiyatıyla yaşıyorum aşırı ürpertici...
Önerilerinizi dikkate alacağım, çok teşekkür ederim :)

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,041
VPN açıkken hotmail,skype vs türü microşun hesaplarına girmeyin,1.doğrulamda kurtarsanız dahi 2.de hesabınıza el ,gatese kol sallar ,bakar kalırsınız.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,041
O ne demek açıklayabilir misin?
vpn açıkken hotmail,twitterden hesabını açtın ,hesabına girdin,sonra hesapların açık olduğunu unuttup vpn hesabını kapadın,normal ip adresine dönünce mail hesabın ani ip değişiminde şüpheye düşer,sana uyarı gönderir telefon doğrulaması ister.
Microsoft hesaplarında telefon doğrulama kodu 1 en fazla 2 defa aynı telefona gelir,3.doğrulama kodu için başka telefon numarası yazman lazım,bu ise son doğrulaması olur sonra hesap sonsuza dek olmasa da çare bulana kadar uçar.
hesap sahibi de,bu yüzden el,kol sallar,kaynar
umarım anlatabilmişimdir.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,041
hackerlik dediniz de,devletler istedikleri vakit bunları yakalar,eğer yakalamıyorlarsa,bildikleri ,düşündükleri vardır.
amerika da devlet içinde devlet var,tabi başka ülkelerde de,şöyle düşünün devlet içinde 2 yasal bölüm çatıştığında (bunu açıklayacak değiller tabi)diğer bölüm, karşı bölümün açıklarını ortaya çıkarıp ,o bölümün kapanmasını,yargılanmasını sağlamaya çalışırlar.
en basitinden virüs programları,durmadan yeni virüsler çıkıyor,insanlarda antivirüs programları alıyor boyuna,ee silah satmak için savaş,antivirüs satmak içinde virüs programı lazım.
o deep wep denilen olaya gelince IBF,AİC bunlardan haberi yok mu sanki,belkide kendileri de içindedir.hatta onların yönetmediği ne malum.
madem filimlere bu kadar takılıyorsunuz,şu ben,sen başkasının yazdıkları google hergelesinin süzgecinden geçmiyor mu,geçiyor elbet.ama onlar için tehlike arz eden cümleler geçtiği an orada kırmızı ışık yanıyor)aslında yazmama gerek bildiğinizi düşünüyorum.
filimlerde bunları parça,bölük anlatıyorlar zaten.
Şu an sanal zekayı geliştirmeye çalışıyorlar ,malum filimlerdede bunu aşırı şekilde anlatıyorlar.
ışık hızında ben daha tuşun harfine basar basmaz google serverlerinin ağına düşüyor.

uğraşmıyorlar,onlar cata pata ile değil asıl olan nitrogliserinin yapıldığı yeri arıyorlar.
konu uzar gider fazla anlatmaya gerek yok.her şey ortada,yap bozu birleştiren görür,

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370

Hocam illaki bir olayı vardır. Allah aşkına facebook'un .onion diye sitesi var. Dark web diye bir şey var. İllaki bir çözümü bulunur. Siz herhalde hiçbir hacker twitter kullanmıyor sanıyorsunuz ya da konumlarını bilerek verdiklerini? Aşırı saçma bir şey bence. İleri bir zamanda programlama derslerimden sonra siber güvenlik alanına yönelirsem eğer bunları büyük ihtimalle öğrenip size anlatırım :D. Tabii şu an bile yapılabilir aslında ama burada anlatmam zararıma olabilir. Biraz anonymity hakkında makalelere baksanız mümkün olduğunu anlarsınız ama yapabilmek için network vb. bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

Twitter'da birden çok IP adresi kullanımı veya farklı konumlardan yapılan hesap erişimleri, hiç sıkıntı yaratmaz mı diyorsun? Tor ve VPN çalışma biçimi aynı mı ki?

(VPN üzerinden konuşulan bir konuyu, Tor, hacker, Twitter ve anonimlik üzerine getirmek, yazmadığım şeyleri yazmış gibi dillendirmek ve cevap vermek? Bu konudaki mesajlarımı ve verdiğiniz yanıtları lütfen tekrardan okuyunuz. Niyet okumak yerine yazdıklarımız üzerinden konuyu ele alalım.) Sevgiler.