Vodafone 4G Denemelerine Başladı!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Cem

Profesör
Katılım
23 Ağu 2006
Mesajlar
1,028
Puanları
0
Vodafone 4G Denemelerine Başladı!

Cep telefonu veya mobil cihazlarla (netbook) internete bağlanma hızı şaşırtıcı seviyede artıyor. Vodafone yaptığı HSPA+ denemesinde hangi hıza ulaştı? Bu haberde.


HSPA+ bağlantı teknolojisi ile buna rakip teknolojilerin interneti 20Mbps hızında sunabileceğini hatta aşabildiğini biliyoruz. Buna bağlı olarak verdiğimiz bu haberin inanılmaz olmadığını biliyoruz ama yinede gelecek mobil bağlantı teknolojileri adına olumlu bir gelişme olduğu muhakkak.!6 Mbps hızı cepte harcamak haksızlık olurdu(!)

Vodafone Portekiz, yaptığı HSPA+ denemesinde 16Mbps hızını yakalamayı başardı. Lizbon'da Ericsson işbirliği ile yapılan denemede HSPA+ 64QAM teknolojisinden faydalanıldı. Teoride 21.6Mbps indirme hızına erişebilen teknoloji ile Vodafone daha yüksek hızları hedefliyor. Voda'nın tahminlerine göre MIMO teknolojisiyle 28.8Mbps'a kadar erişmek mümkün. Ne var ki teknolojinin kamuya ne zaman sunulacağı yönünde bir açıklama yapılmadı. Türkiye'de ise henüz 3G testlerini bile yapmak çok kolay değil.Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net
 

sefas

Asistan
Katılım
20 Eki 2007
Mesajlar
324
Puanları
0
3G teoride adsl den hızlı olur ama pratikte geçemez
 
Üst
stat counter