Virüslü dosyaları nasıl kurtarırım?

Bu konuyu okuyanlar

muhammedilhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar merhaba işyerimdeki bilgisayara elemanlardan birisi virüs bulaştırmış bilgisayardaki tüm dosyaların resimler hiçbiri açılmıyor pcdeki tüm dosyaların sonu .seto diye bi uzantıya dönüşmüş biraz araştırdım hiç bir yerde bu konuyla ilgili bi gönderi yok dosyalarımı nasıl kurtarabilirim pcye antivirüs yükleyip temizledim ama dosyalar .seto şeklinde gözüküyor var mıdır bi çözümü yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ransomware yani fidye virusu bulasmis gozukuyor.
Suradaki dekriptorler ile sifreleri cozmeyi deneyin ama ihtimaliniz yuksek degil.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Seto fidye yazılımı tarafından şifrelenen dosyaları kurtarmak şimdilik mümkün görünmüyor, bu fidye yazılımı değişkeni için geliştirilmiş bir şifre çözme aracı yok. Ancak, şu sitelerde bir çözüm aramayı deneyebilirsiniz:

Bir çözüm olur ya da olmaz emin değilim; işletim sistemi Windows 8, 8.1 veya 10 ise (internet bağlantısını keserek) kişisel dosyaları koru seçimi ile sistemi sıfırlama yapmayı deneyebilirsiniz. (dikkat: yüklü olan tüm programlar, uygulamalar, oyunlar, sistem ayarları, güncelleştirmeler kaldırılır. )

Önemli: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirip geçekleştirmemek tamamen kullanıcının sorumluluğundadır. Olası bir dosya kaybı ya da sistem arızası durumunda mesuliyet kabul edilmez.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Seto fidye yazılımı tarafından şifrelenen dosyaları kurtarmak şimdilik mümkün görünmüyor, bu fidye yazılımı değişkeni için geliştirilmiş bir şifre çözme aracı yok. Ancak, şu sitelerde bir çözüm aramayı deneyebilirsiniz:

Bir çözüm olur ya da olmaz emin değilim; işletim sistemi Windows 8, 8.1 veya 10 ise (internet bağlantısını keserek) kişisel dosyaları koru seçimi ile sistemi sıfırlama yapmayı deneyebilirsiniz. (dikkat: yüklü olan tüm programlar, uygulamalar, oyunlar, sistem ayarları, güncelleştirmeler kaldırılır. )

Önemli: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirip geçekleştirmemek tamamen kullanıcının sorumluluğundadır. Olası bir dosya kaybı ya da sistem arızası durumunda mesuliyet kabul edilmez.
Valla 1 kere başıma geldi yedeğin yedeğini almak farz oldu o yazılımdan kurtulmanın yolu yok diyebilirim ,yani ücrette versen nafile karşı tarafın ne kadar doğru olduğu zaten ortada )=

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Söz konusu kötü amaçlı yazılım kendisini Windows Sıfırlama dosyalarına gömmemiş ise, yukarıda önerdiğim Windows'u sıfırlama işlemi işe yarayabilir, olmazsa bilgisayara yeniden virüs yüklenir. %50 %50 şans yani. :)

Valla 1 kere başıma geldi yedeğin yedeğini almak farz oldu o yazılımdan kurtulmanın yolu yok diyebilirim ,yani ücrette versen nafile karşı tarafın ne kadar doğru olduğu zaten ortada )=
Evet ücret ödesen bile üzerine dokandırılma ihtimali de var, bu aslında pek de akıllı bir karar olmaz.
Tabii ki her daim en az bir yedek hatta birden fazla yedek almak gerekiyor.

O zararlı yazılım CryptoLocker mıydı yoksa? :)

Paylaştığın video çok beğeni almış olabilir ama yorumları okuduğumuz vakit dosyaların hala kurtarılamadığı, bir şifre çözme aracına ihtiyaç duyulduğu anlaşılıyor.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Söz konusu kötü amaçlı yazılım kendisini Windows Sıfırlama dosyalarına gömmemiş ise, yukarıda önerdiğim Windows'u sıfırlama işlemi işe yarayabilir, olmazsa bilgisayara yeniden virüs yüklenir. %50 %50 şans yani. :)

Evet ücret ödesen bile üzerine dokandırılma ihtimali de var, bu aslında pek de akıllı bir karar olmaz.
Tabii ki her daim en az bir yedek hatta birden fazla yedek almak gerekiyor.

O zararlı yazılım CryptoLocker mıydı yoksa? :)

Paylaştığın video çok beğeni almış olabilir ama yorumları okuduğumuz vakit dosyaların hala kurtarılamadığı, bir şifre çözme aracına ihtiyaç duyulduğu anlaşılıyor.
ta kendisi dolaşmadığım indirmediğim program vs kalmamıştır heralde zaten program toplama hastalığım var (işime yarasa da yaramasa da)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
ta kendisi dolaşmadığım indirmediğim program vs kalmamıştır heralde zaten program toplama hastalığım var (işime yarasa da yaramasa da)
Bir ara yoğun bir şekilde sahte e-faturalar aracılığıyla bu fidye virüsü yayılıyordu ve ülkemizde de yaygındı. O, hemen aklıma geldi. :)

Sorma, program arşivi yapma alışkanlığı bir dönem bende de vardı. :)

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Bir ara yoğun bir şekilde sahte e-faturalar aracılığıyla bu fidye virüsü yayılıyordu ve ülkemizde de yaygındı. O, hemen aklıma geldi. :)

Sorma, program arşivi yapma alışkanlığı bir dönem bende de vardı. :)
yaş kırkaltı ama hala devam ((= ben usb den yemiştim onu ((=

Fallax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar aynı sorun bendede var casus yazılım bilgisayarıma win 10 etkinleştirme programı aracılığıyla girdi virüs pc nin sistemine bulaşıyor ve siz klasör açtıkca her klasörün içini şifreliyor. Gideni geri geleceğini sanmıyorum önce seto bulaşan her şeyi silin bulaşmamış olan klasöylere hiç girmeden bilgisayarınıza format atın açmadığınız klasörleri yedekleyin pc sağlam bir format bu beladan kurtulup bulaşmayan klasörleride kurtarmış olursunuz