Virtualbox İçerisinde Windows Xp Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

İstemliSistem

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Merhaba SDN ailesi. Bugün sizlerle birlikte Windows Xp kurulumunu yapacağız. Bunun için gereken program Virtualbox'dur. Virtualbox'un ne demek olduğunu öğrenmek için 2. başlığa (Virtualbox Nedir?) bakınız.

İçindekiler:
1-) Virtualbox Nedir?
2-) Windows Xp için yeni makine eklemek.
3-) Windows Xp kurulumuna giriş.
4-) Windows Xp'a Başlangıç.
5-) Virtualbox Sürücülerini Yükleme.
6-) Geliştirilmiş Virtualbox ekran sürücüsü yüklemek.

Virtualbox Nedir?
Virtualbox, x86 (8086) işletim sistemlerini çalıştırmak için kullanılan bir yazılımdır. Ayrıca Virtualbox en önerilen yazılımlardan birisidir. Virtualbox yüklenmesi ücretsizdir.
Virtualbox yüklemek için bu siteye giriniz: Oracle VM VirtualBox

Virtualbox sitesine girdikten sonra büyük bir mavi kutucuk bulacaksınız. Oradan Virtualbox'u kolaylıkla indirebilirsiniz:
bandicam 2018-09-23 12-06-59-002.png

Virtualbox yükledikten sonra ise diğer başlığa geçelim (Windows Xp için yeni makine eklemek).

Windows Xp için yeni Makine Eklemek
Virtualbox yazılımına girdikten sonra, alttaki adımları okuyarak ilerleyiniz:

1. Adım:
1-) Virtualbox içerisinde yeni makine eklemek için yukarıda bulunan 'Yeni' adlı butona tıklayınız.
bandicam 2018-09-23 11-57-02-541.png

Kırmızı işaretli olan butona tıklayınız.
2. Adım:
2-) Makinenin adını 'Windows Xp' yapınız. Ardından işletim sistemi sürümünü 'Windows Xp (32-bit)' olarak ayarlayınız. Ardından 'İleri' butonuna tıklayınız.
bandicam 2018-09-23 12-15-06-331.png

3. Adım:
3-) Şimdi ise bellek boyutunu ayarlayacağız. Bilgisayarınıza uygun bir bellek boyutu ayarlamalısınız. Windows Xp için önerilen bellek boyutu 512 MB'dır.
bandicam 2018-09-23 12-18-18-028.png

4. Adım:
4-) Ardından sanal makine oluşturmak için 'Oluştur' butonuna tıklayınız. Yeni bir pencere çıkacaktır. Oradan ilerleyiniz.

Bu adımda resim bulunmamaktadır.
5. Adım:
5-) Ardından sanal makinenin dosya türünü ayarlayınız. Bu adımda resim bulunmamaktadır.

6. Adım:
6-) Şimdi fiziksel sabit diskte depolama yapacaksınız. Fakat bunu ayarlayınız. Virtualbox bunu yazılarla anlatmıştır.

7. Adım:
7-) Şimdi ise sanal makinenin dosyasının boyutunu ayarlayınız. Önerilen boyut 10,00 GB'dır.
bandicam 2018-09-23 12-24-55-722.png

8. Adım:
Ardından sanal makineniz kurulmuş olacaktır. Şimdi ise 'Başlat' butonuna tıklayınız.

bandicam 2018-09-23 12-27-03-766.png

Windows Xp Kurulumuna Giriş
Şimdi Windows Xp sanal makinesini başlattıktan sonra ise sizden başlangıç diski istenilecek. Bunun için Windows Xp iso dosyasını seçiniz.

Ardından Windows Xp kurulumu başlatılacak.

Bütün Adımlar:
  1. İlk önce size "Press any key to boot from CD..." adlı yazı çıkacak. Yani herhangi tuşa basınız. Bu sizi Windows Xp kurulumuna girmeyi sağlar.
  2. Ardından Windows Xp, kuruluma girmeden önce size bilgilendirme verecek. 'Enter' tuşuna basarak ilerleyiniz.
winxppro.png

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Ardından lisans sözleşmesi gelecektir. Bunu kabul etmek için F8 tuşuna basınız.
1537695573445.png

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sonra ise disk seçimine geleceksiniz. Burada diskinizi seçerek ilerleyiniz.
1537695749924.png

• Şimdi ise diskinize format atılacaktır. NTFS'yi seçiniz.
1537695841055.png

• Ardından Windows Xp kurulumu için dosyalar kopyalanacaktır.
1537695997506.png

• Windows Xp kurulum dosyaları kopyalandıktan sonra makinenizi yeniden başlatmak gerekir.

Şimdi ise Windows Xp kurulumuna giriş yapacaksınız. Çok resim yüklendiğinden dolayı 2. yorum ile ikinci adım yapılacaktır.

İstemliSistem

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Windows Xp kurulumuna giriş (2. Bölüm)
1-) Şimdi ise Windows Xp kurulumuna gireceksiniz. Windows Xp bazı sürücüleri yükleyecektir.
1537696273005.png

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-) Ardından dil hakkında ayarlama yapmak için size bir pencere gelecektir. İsteğe bağlı olarak burayı geçebilirsiniz.
1537696370536.png

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3-) Şimdi ise adınızı seçiniz. İsim kutucuğunun altında olan kutucuğu boş bırakabilirsiniz.
1537705644778.png

4-) Şimdi ise internet hakkında ayarlama yapmalısınız. En önerilen ayarlama 'Typical'dır.
1537705748215.png

5-) Şimdi ise internet ayarlamanın başka yerine geleceksiniz. Virtualbox'da internet için Workgroup kullanılması gereklidir. Yani burayı 'Enter' tuşuna basarak geçiniz (Virtualbox kullanıldığı için).
1537705867070.png

6-) Bu adımda ise Windows Xp'nin dosyaları hard diske yükleniyor. Bu biraz zaman alabilir.
1537705984909.png

7-) Ardından Windows Xp kurulumu tamamlanmış olarak sanal makine yeniden başlatılacaktır.
  • (?) Windows Xp OOBE bölümüne girerek Windows Xp'yi ayarlayacaksınız. Bu bölüm kısa sürdüğü için bunun hakkında bir makale yazılmamıştır.
Windows Xp'ye Bakış
Artık Windows Xp'yi yüklediniz. Artık Windows Xp'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1537706576619.png

Not: Virtualbox sürücüleri yüklenmediğinden dolayı bazı şeyler iyi gitmeyebilir:
  • Ekran sürücüsü Virtualbox tarafından olmadığı için 1360x768 gibi ekranlar olmaz.
  • Standart VGA Graphics Adapter adlı ekran sürücüsü kullanıldığından dolayı oyunların grafikleri iyi olmaz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Virtualbox Sürücülerini Yükleme
Virtualbox sürücüleri nedir?
Virtualbox sürücüleri, Virtualbox'ta bulunan işletim sistemi daha iyi yapabilmek için Virtualbox kullanıcılarına verilen bir sürücülerdir. Bu sürücülerin yararları ile 3D oyun bile oynanılabilir.

Virtualbox sürücülerin yararları nelerdir?
  • Sanal makinenin pencere boyutuna göre işletim sisteminin ekran çözünürlüğü.
  • Rahatlıkla oyun oynayabilmek.
  • En iyi şekilde şarkı, müzik dinleyebilmek.
  • İşletim sistemde fareyi rahatlıkla hareket ettirmek.
Virtualbox Sürücülerini Yüklemek:
Sanal makine penceresinde bir menu bulunur. 'Aygıt' menüsüne tıklamalısınız.

Ardından 'Misafir Eklentileri CD kalıbını yerleştir...' yerine tıklayınız. Sonra ise Windows Xp 'autorun.inf' dosyası sayesinde sürücü yükleme kurulumuna kolaylıkla girecektir. Kurulumu tamamladıktan sonra ise sanal makineyi yeniden başlatınız.

Sanal makineyi yeniden başlattıktan sonra Virtualbox'un sürücüleri çalışacaktır.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yöneticilerden bu konunun sabitlenmesini beklerim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1537705974157.png
    1537705974157.png
    255.1 KB · Görüntüleme: 561
Son düzenleme:

İstemliSistem

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
7
Umarım konu yararlı olmuştur (Zaten bu konuda bile mesaj olmaz diye düşünüyorum).

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
çok faydalı bir konu