Virtualbox Harddisk Genişletme

Bu konuyu okuyanlar

Gold Eagle

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar,
Virtualbox hakkında bir soru daha :D
Ben virtualbox'a XP SP3'ü yükledim.
RAM,Ekran kartı vs sorun yok.
Kurulum da sorunsuz oldu.Açılma vs sorunsuz
Ama ben şimdi ayırdığım harddisk alanını genişletmek istiyorum.
D'ye kurdum.Yaklaşık 30 GB.Yer var.
XP'ye de 10 GB ayırmıştım kurulumda.Biraz arttırmak istiyorum işte :)

Bir de kurulumda dinamik genişleyen kalıbı işaretlemiştim.Ne işe yarıyor bu?Yani alan dolunca otomatik olarak genişletiyor mu?

Herkese teşekkür ederim :clover: :)

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Yeni bir harddisk oluştur. Sonra virtualbox içinden ntfs olarak biçimlendir. (C yanına D şeklinde olur)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Harddisk ekleme olarak yapsak olur mu?
Muhtemelen elinde xp isosu veya cd si vardır diye düşünerek anlatımı yaptım, buradan izleyebilirsin
http://screenr.com/SAJ

PESSIMIST03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aynı sorunu ben de yaşadım. Başka bir sanal bilgisayar oluşturdum. Acronis kurdum. Genişletmek istediğim harddiski D: olarak bağladım, imajını aldım. Sonra geniş bir harddisk oluşturdum ve imajı ona yükledim ve son olarak da geniş harddiski eski harddiskin yerine bağladım. Biraz zahmetli ama başka yolu yok sanırım. :]

Sabit ya da dinamik genişleyen kalıp oluşturduğun sanal diskin gerçek harddiskinde kapladığı alanla ilgili. Mesela 10 gb kapasiteli sabit bir disk oluşturursan, sanal bilgisayarında harddiske hiçbir şey atmasan bile gerçek bilgisayarında ".vdi" dosyası 10 gb yer kaplayacaktır. Ama dinamik disk oluşturursan istediğin kadar kapasite verirsin. İçini doldurmadığın sürece gerçek bilgisayarında ".vdi" dosyası olarak içindeki veriler kadar yer kaplar. Yani ne kadar doldurursan o kadar yer kaplar. Tabi gerçek harddiskinden büyük bir sanal disk oluşturursan bir süre sonra o sanal disk gerçek harddiskine sığmamaya başlar falan. :) Sonuç olarak senin bahsettiğin kapasiteyle alakası yok.

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Alanı genişletebilirsin ama ben de tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ayrıca bu dediğim v4.0 ve üzeri VirtualBox için geçerli. Yardım kısmında şöyle yazıyor:

With the modifyhd command, you can change the characteristics of a disk image after it has been created:

VBoxManage modifyhd <filename> --resize <megabytes>

üstteki komutla oluyor galiba ama, VBoxManage.exe veya modifyhd.exe nin bulunduğu klasöre girmen lazım konsoldan :)
kolay gelsin...

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Alanı genişletebilirsin ama ben de tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ayrıca bu dediğim v4.0 ve üzeri VirtualBox için geçerli. Yardım kısmında şöyle yazıyor:

With the modifyhd command, you can change the characteristics of a disk image after it has been created:

VBoxManage modifyhd <filename> --resize <megabytes>

üstteki komutla oluyor galiba ama, VBoxManage.exe veya modifyhd.exe nin bulunduğu klasöre girmen lazım konsoldan :)
kolay gelsin...

bu sistem işe yarıyor.

öncelikle vdi dosyasını klasore tası
commandı ac : c:\program files\oracle\virtualbox klasorune gir
VBoxManage modifyhd sanalxp.vdi 100000 yaz yeter.
dosyanı geri yerıne koy. kolay gelsin

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Evet ben de yaptım işe yarıyor ama XP kurulu sistem yeni alanı görmüyor sonradan eklenen alan ham olduğu için. Bi disk yönetim aracıyla biçimlendirmek gerekiyor.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
yenı alan oluşturmuyor var olanı buyutuyor 6 gb lık xp 100 gb oldu amna dosya boyutu 6. gb hala

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Peki sanal işletim sisteminden harddisk alanını 100gb olarak görebiliyor musun?

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
şifremi unuttum ama varolan diski yenıden goster dedigimde 97gb olarak goruyor şifre alanını gecemedıgım için kesin net bir şey diyemıyecem

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Programın menüsünden bende de öyle genişletilmiş gözüküyor ama sanal XP yi açınca yine eski halini görüyor. Büyük ihtimal sende de öyle olacaktır.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
içersinde büyük bir dosya atsana boş alandan büyük olsun
belkı attıkca genişliyecektir

---------- Post added at 01:07 ---------- Previous post was at 01:00 ----------

şifremi hatırladım bende de aynı şekilde gorunuyor
disk yönetimine gir orda ayrılmamış disk goreceksin onu formatlarsan d surucusu olarak gorunecek daha sonra hdd recovery programıyla c ve d birleştirilir