Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Tablosu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


MeNTHoR

Üyecik
Katılım
13 Tem 2017
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
Trabzon
Mühendislik bilimlerinin en zor konularından biri akışkanlar mekaniğidir. Bu zamana kadar birçok fizikçi bu konuyla ilgili formüller türeterek, konuyu çözümlemeye çalışmıştır. Her ne kadar formüller bulunmuş olsa da akışkan türlerinden ortaya çıkan farklılıklar, sorunun çözümünü de doğrudan etkilemektedir. 30 Mart 1853 yılında Hollanda‘nın Zundert kentinde dünyaya gelen Vincent van Gogh, her ne kadar fizikle ilgili formüller türetmiş olmasa da formüller ile çözümlenmeye çalışıldığı akışkanlar mekaniğini oldukça başarılı bir şekilde resmederek kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Yıldızlı Gece Tablosu’nda Saklı Bilim
Kendi kulağını keserek resmetmesiyle de tanınan Vincent van Gogh, tedavi gördüğü akıl hastanesinin penceresinden 1889 yılının haziran ayında tamamladığı Yıldızlı Gece portresi ile de tüm dünyaya nam salmıştır. Tüm dünyada ünlü olan bu resmi özel yapan şey, içerisinde bilimsel bir gizem bulunduruyor olmasıdır. Söylenene göre 1889 yılının 24 mayısı 25 mayısa bağlayan geceki gökyüzünü resmeden Vincent van Gogh, gökyüzünde oluşan rüzgarları mükemmel bir şekilde akışkanlar mekaniği yasalarına uygun olarak resmetmeyi başarmıştır. Akışkanlar mekaniğinin karmaşıklığı hakkında ünlü Alman fizikçi Werner Heisenberg, şu ifadede bulunmuştur:

Tanrı ile tanıştığım zaman ona iki tane soru soracağım. Birincisi neden rölativite (izafiyet)? İkincisi neden türbülans? Gerçekten birincisi için bir cevabı olduğuna inanıyorum. -Werner Heisenberg
Vincent van Gogh'un Yıldızlı Gece TablosuYıldızlı Gece, 1889’da Vincent van Gogh tarafından tuval üzerine yağlı boya; New York, Modern Sanatlar Müzesi’nde.
Vincent van Gogh, yaptığı Yıldızlı Gece resminde gökyüzünde türbülanslı akış profiline yer vermiş. Ressamların gerçeği ne kadar iyi yansıttığı zaten bilinen bir şeydir, ancak Vincent van Gogh’un, bu resimde formül kullanmadan veya herhangi bir matematiksel işlemden yararlanmadan böylesine başarılı bir şekilde türbülanslı akış profilini resme dökmesi oldukça şaşılası bir durumdur.

Diğer taraftan ressamlar çoğu zaman kendi hislerini de tuvale aktararak ortaya daha hoş görüntüler çıkarabilmektedir. Nitekim öyle ki aslında Yıldızlı Gece resminde yer alan kasaba ve daha yakında yer alan selvi ağacı ilk bakışta Saint-Remy-de-Provence şehrini anımsatmaktadır.

Kaynak: Vincent van Gogh'un Yıldızlı Gece Tablosu | Bilim Ve Tekno
 
Üst
stat counter