[Videolu]GTX 1060 FX 6100 Oyun Performansı Ve Sorunu

LeaderOfBong

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba, Video da yazılı anlattım sorunlarımı.
Sistem
ekran kartı gigabyte gtx 1060 3gb.
İşlemci fx 6100 O.c 3.9GHZ
8GB ram
2yıl önce alınan hdd 500gb

Şimdi sorunum videoda yazılı anlattığım gibi aslında.Neden fps zaten rahat yüksek olcak yerlerde mhz 1900lara cıkıyor da kalabalık yerlerde düşecekken fps neden mhz 1557ye düşüyor.
Tam tersi olması gerekmiyor mu? Yani kalabalık yerlerde fps düşmesin diye 1900lara çıkıp zaten yüksek alacağım sakin yerlerde 1557 olması gerekmiyor mu?
Diğer sorunum ise. En son gördüğünüz zombilerin çok olduğu yerlerde veya çok binalı yerlerde fps fazlasıyla düşmesi.
Bu işlemciye mi takılıyor? İşlemci mi yetersiz geliyor, yetmiyor?

[Önemli]
Çünkü Eski ekran kartım amd radeon 6670.Ve minimum fps aynı alıyorum ama max fps de 2 ye hatta 3 e katlıyorum.Minimum fps sebebi işlemci kısıtlıyor mu?

Darboğaz eğer ani takılmalar ise yaşamıyorum. ama bazen mause kontrolunde sağa sola yaparken bazen kasıp bazen kasmayan yada 3 4 saniye sonra nadirde olsa 60fps de alsan 30fps alıyor gibi kasmalar oluyo ve görünenler videodaki gibi işte.

Yani ekran kartlık sorun yok değil mi bu olaylarda? Özellikle mhz zorlancağı yerlerde düşmesi rahatlıcağı yerlerde artması, tam tersi olması gerektiğini düşünüyorum.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,218
6100 e o ekran kartı olmamış. Yeni işlemci ve ekran kartı al.

LeaderOfBong

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
i5 6600 falan işlemci alanların bazılarında da bu sorunlar mevcut? cpu sıkıntı yaşatsa %99 kullanım olmaz mı? Aslında bana göre de öyle geliyor kalabalık yerlerde sanırım işlemci yetersiz gelip ekran kartına da engel oluyor değil mi? @Pc ci utkuversus

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,218
Evet. İşmemyşe darboğaz yapıyor olabilir. AMD işlemcilerinin çekirdek başına düşen performansları berbat.

LeaderOfBong

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Evet. İşmemyşe darboğaz yapıyor olabilir. AMD işlemcilerinin çekirdek başına düşen performansları berbat.
Anladım teşekkürler. Yani bu mhz asıl artacağı yerde düşmesi falan filan işlemciden dolayıdır anladığım kadarıyla ekran kartında sorun yok yani. Testlerde 1911 sürekli mhz sabit. Bu oyunda belirli yerlerde 1557 düşmeler oluyor fps düşen yerlerde. 1 2 oyunda da sabit 1900 mhz alıyorum 2 3 oyunda yine değişmeler mevcut.

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Kardeşim ona bakacak olursak benim Q8300'de %70 felan kullanılıyordu ama ekran kartına baya darboğaz yapıyordu kullanımı %50-48 felandı Gta 5'de o işlemci de muhtemelen 4 çekirdeğin 4'ünü Dx11'dn dolayı kullanamadığından öyle gösteriyor bariz darboğaz yani.

LeaderOfBong

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kardeşim ona bakacak olursak benim Q8300'de %70 felan kullanılıyordu ama ekran kartına baya darboğaz yapıyordu kullanımı %50-48 felandı Gta 5'de o işlemci de muhtemelen 4 çekirdeğin 4'ünü Dx11'dn dolayı kullanamadığından öyle gösteriyor bariz darboğaz yani.
Anladım. Ama darboğaz işlemcinin ekran kartını kısıtlaması değilmidir? Benim bence burda ki sorunum işlemcinin oyunlara yetersizliği yani güçsüz olması. Evet darboğazda güçsüzlüğünden geliyor ama 6670 %99 kullanıyordu ama aynı minimum fps alıyordum beslese dahi. Yani bu darboğaz ekran kartını kısıtlamaksa darboğaz olmayan kartta bile aynı minimum fps alıyordum. Eğer güçse darboğaz, evet darboğaz oluyor. Anlatabildim değil mi :D 2sinde de güç konusu var ama biri besleme ile alakalı biri oyunlara yetersiz gelmesiyle alakalı. Tahminimce işlemcim oyunlara yetersiz. Bu olay darboğaz ise darboğaz oluyor, besleme ise alakası yok besleyen kartta bile minimum fps aynıydı. Güçsüz işte konu bu sanırım :D