Video montaj için ekran kartı gerekli midir ?

Bu konuyu okuyanlar

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bu aralar after effect dersleri alıyorum.Fakat evimde after effecti kaldırabilecek kadar güçlü bir bilgisayar yok.Zaten bir bilgisayarım olduğu içinde ikinci bir bilgisayarada fazla para vermek istemiyorum..

Şöyle bir bilgisayar var Samsungun en son çıkardığı modellerden ; coro duo p6200 , 3gb ddr3 ram 1066 mhz , 3mb önbellek, 2.53 ghz işlemci , win7 home premium yüklü ..fakat ekran kartı paylaşımlı.. fiyatıda 810 tl..

Bu bilgisayar after effect, photoshop, autocad gibi programlarda işlem yapabilmem için yeterli midir ? Ekran kartının paylaşımlı olup olmaması bu render işlerinde önemli midir ?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
yük daha cok islemciye binecegi icin cok önemli degil ama yeni nesil ekran kartlarida render yapabildigi icin ekran kartlı modeller performansını olumlu yönde etkileyecektir.

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
benim elimde şuan çok iyi olmasada bir bilgisayar olduğu için ikinci bir bilgisayara fazla para vermek istemiyorum..Mesela ekran kartı olan bilgisayarla olmayan bir bilgisayar arasındaki render süresi çok farkeder mi ?? ( ekran kartı standart 1 gb lık ekran kartından bahsediyorum profesyonel olanlardan değil :) )

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
modele göre degisir ama sadece 1gb belleği olan dandik bi ekran kartiyla onboard bi kart arasında cok fark olmaz.

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

bu arada yazmayıda unutmuşum özelliklerini verdiğim bilgisayar masaüstü değil bir laptop.. coro duo p6200 ,3gb ddr3 ram 1066 mhz , 3mb önbellek, 2.53 ghz işlemci , win7 home premium yüklü ..fakat ekran kartı paylaşımlı.. fiyatıda 810 tl..

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
işlemci>ram>ekran kartı önem sıralaması böyledir. profesyonel montajla uğrasan birilerine sorarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız,iyi forumlar.

excelente

Doçent
Reaksiyon puanı
17
işlemci>ram>ekran kartı önem sıralaması böyledir. profesyonel montajla uğrasan birilerine sorarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız,iyi forumlar.

Teşekürler..etrafımda böyle çok profeyonel kişiler yok. inş burda iyi bilen biri vardır ve cevap verir.ona göre bir tercih yapacamda.. okul bitince yazın sürekli bu işle uğraşmak istiyorum çünkü..

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Anladığım kadarıyla dizüstü pc ile bu iş yapmaya çalışıyorsunuz.Ama tavsiyem masaüstü pc toplamanız.İlla taşınabilir olsun diyorsanız fiyatı biraz yükseltmeniz gerek.Ayrıca yeni yapılarda ekran kartları %60 oranında işlemcinin önüne geçiyor.Bu yüzden bu tür işlerle uğraşan sitelere girip orada ki arkadaşlara görüşmenizde fayda var.Birebir kullanıcı tavsiyesi daha iyi olur.

Bu işlerle uğraşacaksanız 4 çekirdekli bir işlemci kullanmanız ve kullandığınız programların ekran kartı listelerine bakmanızda yarar var.Ayrıca ram en az 4gb olması önerilir...

Ama gene tavsiyem toplama bir masaüstü pcdir.Eğer masaüstü pc almayı düşünürseniz parça seçme konusunda yardımcı olurum....