Vettel: Çin GP'si için favori Mercedes

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


MrtAltg

Dekan
Onursal Üye
Katılım
22 Şub 2007
Mesajlar
5,840
Puanları
113
Sebastian Vettel, perşembe günü yaptığı açıklamada Çin GP'sinin favorisi olarak Mercedes'i işaret etti.

Vettel şimdiye kadar gerçekleştirilen her iki yarışı da kazanmayı başardı ve Bahreyn'de gösterdiği güçlü performansla herkesi şaşırttı.
Şu anda şampiyonada 17 puan farkla ilk sırada yer alan Alman pilot, bu hafta sonu arka arkaya üçüncü zaferini hedefliyor.
Perşembe günü konuşan Vettel, favorinin Mercedes olduğunu kabul etse de işlerini doğru şekilde yapmaları halinde iyi bir konumda olacaklarını dile getirdi.
"Öncelikle havanın ne kadar soğuk olacağından emin olmamız gerekiyor. Tahminleri gördüm ancak Melbourne ve Çin'den daha soğuk gözükse bile hiçbir şey kesin görünmüyordu."
"Çin, şimdiye kadar mücadele ettiğimiz diğer iki piste kıyasla daha farklı bir pist ve bu da tahmin yapmayı zorlaştırıyor. Sezon öncesi testlerini baz alırsak, Mercedes kesinlikle favori ancak biz de elimizden geleni yapacağız."
"Doğru yönde ilerlersek ve araçla ilgili iyi bir denge bulursak, bizim için iyi bir hafta sonu olmaması için bir sebep göremiyorum."
Ferrari'nin agresif lastik seçimini de değerlendiren Vettel, "Agresif mi? Belki de Mercedes fazla muhafazakardır. Ne olursa olsun bu hafta sonunun nasıl gelişeceğini görmemiz gerekiyor. Yağmur yağarsa hepimizin planlarını gözden geçirmesi gerekecek ki, bu zor bir konu."
"Havanın nasıl olacağını bilmiyorum, belki de daha soğuk olur. Bu farklı bir pist. Eğer başarılı olmak istiyorsak ödevimizi yapmamız gerekiyor. Her şeyi bir araya getirebilirsek iyi bir sonuç almalıyız."
"Önümüzde pek çok yarış var. Bu gerçekten uzun bir yol, her yarış puan almalıyız. Şampiyonluk için yarışmak istiyorsak puan almak çok önemli. Yani ne kadar çok puan alırsak o kadar iyi."
"Şimdilik nerede olduğumuzu söylemek çok saçma, önümüzdeki çok yarış var. Tren gidiyor. Herkes yeni parçalar getiriyor, aracını geliştiriyor. Biz bu trende olduğumuzdan emin olmalıyız. Sezon sonunda güçlü olan takımlarla birlikte olmalıyız. Şampiyonluğun anahtarı bu olacak."
Ferrari Bahreyn'i hakkıyla kazandı
Vettel, Ferrari'nin Bahreyn'de iyi bir performansla zafere ulaştığını düşünüyorum.
"Ferrari bugüne kadar her iki yarışı da kazanmayı başardı ancak takvim 19 yarıştan oluşuyor. Bununla birlikte Avustralya ya da Bahreyn'de baskın taraf olduğunu söyleyemeyiz. Fırsatlarımızı iyi kullandık ve iyi bir iş yaptık. Bu bir takım çalışmasının sonucuydu. Ancak şartlar da bize yardımcı oldu."
"Sonuçlara bakarsak bence tatmin olabiliriz fakat gelişmemiz gerektiğini biliyoruz. Gelişmek zorundayız çünkü araçtan daha fazlasını alabiliriz, Mercedes çok hızlı. Bahreyn'de özellikle sıralama turlarında rekabetçi olmamız iyi bir haberdi."
"Bu hafta sonu her şey sıfırdan başlıyor ve tamamen yeni bir yarış bizi bekliyor. Çin farklı bir pist, Avustralya ve Bahreyn'den çok farklı. Hafta sonundan en iyi şekilde faydalanmalıyız. Denge, lastik aşınması ve diğer her şeyi geliştirmeliyiz. Bunu başarırsak endişelenmemize gerek yok."
"Mercedes favori görünüyor. Çin'de daha soğuk şartlarda daha iyi olabilirler. Geçen yılla benzer olabilir. Ayrıca Red Bull'u unutmamak gerekiyor. Çok uzakta değiller. Üçümüz çok yakınız ve arada çok az fark var."
"Avustralya'da şanslıydık fakat Bahreyn'de kendi gücümüzle kazandık, zorluklarla iyi baş ettik."
"Bahreyn'deki yarışta farklı bir planımız vardı fakat kazanmak istedik. Bu yüzden planımızı değiştirdik ve işe yaradı. Kaybedecek bir şeyimizin olmadığı bir pozisyondaydık, üçüncülük mümkün olan en kötü sonuçtu, bu yüzden risk aldık. Sonunda yapabileceğimiz her şeyi yaptık, her şeyi doğru yaptık. Önemli olan da bu."
"Sinir bozucu olan tek şey Kimi'yle olan temasın bacağından yaralanan mekanikerdi. Onunla konuştum, o güçlü bir adam, en kısa sürede bizimle olmasını istiyoruz."
Vettel: Çin GP'si için favori Mercedes
 
Üst
stat counter