Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


bilicimustafa12

Türkü'ler Sevdamız...
Moderatör
Katılım
24 May 2017
Mesajlar
7,197
Puanları
113
Konum
Elazığ
Venezuela'da Hugo Chavez'in şüpheli bir şekilde kanser hastalığından dolayı ölümünden sonra onun yerine geçen Nicolas Maduro, iktidara geldiği günden bu yana ABD ve Avrupalı bazı ülkelerin hedefinden kurtulamadı. Peki Maduro kimdir, kaç yaşındadır, Venezuela için Maduro ne anlama geliyor? İşte Maduro konusunda merak edilenler:

24 Ocak 2019 Perşembe 13:25 0A + A - Yazdır


Güney Amerika'nın petrol ve doğalgaz bakımından en zengin ülkesi olarak bilinen Venezuelaüzerindeki ABD ve AB karabasanı hiçbir zaman bitmedi. Kanser hastalığına tutularak şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Hugo Chavez'e karşı uzun yıllar saldırılarını sürdüren batılı ülkeler, Chavez'in ölümünden sonra da saldırılarını sürdürdü.

Ülkenin seçilmiş lideri Chavez'e iki kez darbe girişiminde bulunuldu. Chavez her ikisinde de darbecileri bastırmayı başardı. Ancak ömrü kısa sürdü. Chavez'in yerine en yakın adamlarından Maduro geldi. Peki Maduro kimdir? İşte Nicolás Maduro'nun biyografisi:

Maduro'nun tam adı, Nicolás Maduro Moros'tur.
Maduro, 23 Kasım 1962 tarihinde Venezuela'nın başkenti Caracas'da doğdu.

Maduro, Venezuela'nın zengin tabaka tarafından sömürüldüğü yıllarda bir işçi olarak siyasete atılmıştı. Sendikaların yasak olduğu 1970'ler ve 1980'lerde Karakas metro işçilerini temsil eden Maduro, bir otobüs şoförü olarak çalışırken siyasi kariyerine başladı.

Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin (MVR) kurucularından biri olarak kabul edilir.

Maduro, Hugo Chavez'in 1992 yılında yaptığı başarısız darbeden sonra, 1994 yılında hapishaneden serbest kalmasındaki rolü ile biliniyor.

Chavez'in 1998 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında bölgesel siyasi koordinatörlerinden biri olarak onun hizmetindeydi.

Maduro 2012 yılında Chavez'in yardımcılığına getirilmişti.

Bir yıl sonra ise Chavez'in ölümüyle birlikte 2013 yılında yapılan seçimlerde Devlet başkanı olarak seçildi.

Maduro öncesinde ise 2006'dan 2012 yılına kadar Venezuela Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

20 Mayıs 2018'de yapılan Başkanlık Seçimi'nde yüzde 67.8 oy oranıyla başkanlık seçimini kazandı.

Ancak seçime katılım yüzde 46 ile Venezula tarihindeki en düşük seviyede kaldı.


Kaynak: Sonhaberler.com
 
Üst
stat counter