Var Mı Böyle Bir Linux?

Bu konuyu okuyanlar

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
bu dördüncü secenek bölüm ayırma neden bende gözükmüyor win7 kullanıyorum archbang yükleyecektim ?

Yazılımın desteklediği linux sürümlerinde çıkıyor o seçenek. Mint,ubuntu vb.

Demek ki archbang ya desteklenmiyor persistant için yada gerek yok. Usb den kendi çalışıyor.

hsngrms

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
bu dördüncü secenek bölüm ayırma neden bende gözükmüyor win7 kullanıyorum archbang yükleyecektim ?
ArchBang'in persistent özelliği yok ancak dağıtımın kurulu boyutu küçük olduğundan 8 GB flash belleğe kurulum yapabilirsiniz. Böylece çok daha hızlı bir sisteminiz olur kurulum yaptığınız için. (ArchBang zaten inanılmaz hızlı...)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
ArchBang'in persistent özelliği yok ancak dağıtımın kurulu boyutu küçük olduğundan 8 GB flash belleğe kurulum yapabilirsiniz. Böylece çok daha hızlı bir sisteminiz olur kurulum yaptığınız için. (ArchBang zaten inanılmaz hızlı...)
windows üzerinde nasıl kurulum yapacak bir bilginiz varmı

hsngrms

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
windows üzerinde nasıl kurulum yapacak bir bilginiz varmı
Windows üzerinde değil, CD'ye çekeceksin ISO'yu veya başka bir flash'a yazdıracaksın, ondan sonra HDD'ye kurar gibi kuracaksın ama Flash'ın üzerine kurulacak. Yani kurulum yapmak gerekiyor, Live USB olmayacak yani...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba Dostlar

Yazılarınızı okudum. Webnick arkadaşın 2 gb bellek sıkıntısını dikkate elmazsak çok daha basit bir çözüm var.

Ben yıllardır 8 gb dan başlayım harici disklere kadar olan bir çok usb diske Ubuntu (8.10 dan başlayarak 21.04 e kadar), Slax, Puppy Linux ve Pardus'u Deli linux u kurarak denedim. 8 gb usb genellikle yeterli oluyor. diğer usb HDD (diğer usb ler) ise depo gibi kullanılabiliyor.

Normal olarak cd ye takıp kurulumu yapıyorsunuz. Kurulum diski olarak usb diski seçiyorsunuz ben genellikle 1 gb da takas alaın oluşturuyorum.

Oldukça rahat 8 gb usb varsa ve tümünü bu işleme ayırabilecekseniz daha iyi bir çözüm ve sanırım daha hızlı. USB ınstaller lara gerek yok

Hepinize bol Linux lu günler.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Konu üzerinden biraz zaman geçmiş ama burası uygun olduğu için sorayım ben.

Linux Live persistent olarak usbye kurdum ben, ama linuxu her kapayıp açışımda ayarlar siliniyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Deleted-Name

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Konu üzerinden biraz zaman geçmiş ama burası uygun olduğu için sorayım ben.

Linux Live persistent olarak usbye kurdum ben, ama linuxu her kapayıp açışımda ayarlar siliniyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?
Garip bende hiç olmamıştı LiLi ile kurarken alttan persistence var oradan flashtaki boş alana göre yer ayırıyorsun öyle oluyordu benim mint'de persistence'lı sorun çıkarmıyordu fat olarak formatlayıp tekrar deneyin

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Garip bende hiç olmamıştı LiLi ile kurarken alttan persistence var oradan flashtaki boş alana göre yer ayırıyorsun öyle oluyordu benim mint'de persistence'lı sorun çıkarmıyordu fat olarak formatlayıp tekrar deneyin

Lİnux live usb creator ile yaptığım için zaten fat32 yapmamı istemişti. Neyse unebotin ile denerim bir ara. :) Biraz linux kullanayım. :D

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Unebotin ile de denedim yine olmadı. Hatta unebotin ile yazdırdığım live usb ile açılan sistemde harddiski açarken hata verdi.

Kurduğum sistem Linux Mint Cinnamon 16 Petra.

Deleted-Name

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Linux forumlarında araştır mutlaka bulursun cevabı

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Hangi programla persistent yazdınız? Unetbootin'in persistent yazma özelliği zaten yok. Pendrive linux sitesindeki program bahsedilen sürümü destekliyor ise persistent yazabilirsiniz. Sadece Fat32 ve en az ayarlayacağınız büyüklük kadar bellekte yer olması gerek.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
[MENTION=254339]WebNick[/MENTION] Bağlığı yeni gördüm. Elinizdeki isoyu cd veya ikinci bir usb belleğiniz varsa ona yazdırın. Boş bir usb belleği (en az8 gb) bilgisayara bağlayın. Hazırladığınız cd veya bellekten başlatın. Diğer belleği harddisk gibi gösterip kurulumu yapın. Yalnız belleğin okuma yazma hızına göre bir miktar yavaş tepki verebiliyor. Ben bu şekilde bir müddet kullandım. Eğer kulllanımı zor gelmiyorsa Slax ı ram e yükletip kullanın. Son derece akıcı çalışıyor.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Hangi programla persistent yazdınız? Unetbootin'in persistent yazma özelliği zaten yok. Pendrive linux sitesindeki program bahsedilen sürümü destekliyor ise persistent yazabilirsiniz. Sadece Fat32 ve en az ayarlayacağınız büyüklük kadar bellekte yer olması gerek.

LiLi ile de denedim. Unebotin ile de.
Başka ne ile denemeliyim? Universall USB İnstaller?

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Evet onunla denersen listeden söz konusu sürümü seçtiğinde persistent desteğine izin veriyorsa problemsiz bir şekilde yazarsın.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Evet onunla denersen listeden söz konusu sürümü seçtiğinde persistent desteğine izin veriyorsa problemsiz bir şekilde yazarsın.

Onunla denedim, altta persistent ayarını gösterdi, onu da yaptım izin verdiği miktarda. Bu sefer de linux hiç açılmadı.:mellow:
Linux mint 16 yeni olduğundan olabilir mi? Linux rahatlığında başka bir dağıtım varsa önerebilir misin?

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Dağıtımı desteklemiyorsa açılmaz tabi. Oradaki download linkinden hangi sürümü download edeceğine bir bakın. Siz Cinnamon sürümünü kuracaksınız bildiğim kadarıyla ama o sürüm oldukça ağır bir sürüm yani grafik özellikleri mate sürümüne göre daha fazla o yüzden özellikle belleklerde çalışması için bence uygun değil. Orada hangi sürümü öneriyorsa onu indirmeniz de fayda var.