Uyumadan Önce Bilgisayarın PSU Güç Düğmesini Kapatmak

Bu konuyu okuyanlar

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Arkadaşlar oturduğum yerde çok fazla elektrik sorunu var. Dalgalanma olsun voltajın bir anda düşmesi hatta bu hafta içinde 3-4 kere elektrik gitti geldi ve ben çıldırma durumuna geldim. Bu sebepten dolayı eski kasam ve modemim pert oldu. Bu durumdan dolayı sizce uyumadan önce ve dışarı çıkarken bilgisayarı kapattıktan sonra PSU düğmesinden tamamen bilgisayara giden elektriği kesmek mantıklı mı?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bende pcnin uzatma kablosuna faz,notre kesen anahtarlı fiş taktım.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Akım korumalı priz gelen dalgalanmayi önlemez sadece yıldırım düşmesi ve yüksek voltaj (230v üstü) gelince işe yarar, başkada hiçbir işe yaramaz. Kasadan düğmeyi kapatman sadece kapalı olduğu zamanlarda koruma sağlar ve faz ile nötr hattının ikisini birden kesmedigi için yıldırımdan korumaz

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hem pc açıkken kırmızı ışığ ile sinekleri kovuyor...

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Tedbir olsun diye kapatabilirsin ama önerim direkt akım korumalı priz alman olur. Hem bu tarz prizlerde açma-kapama düğmesi olduğu için kısayoldan bu işi çözersin. Biz evde 4 tane bundan kullanıyoruz aşırı memnunum.

Pratigo FlexiPower Hareketli Gövdeli Akım Korumalı 5 Li Fiyatı
APC akım korumalı priz düşünüyorum. Onlar da epey sağlam ürünler. Ama asla UPS kadar iyi olamıyor. Umarım indirimde güzel bir UPS bulabilirim.

Prizin güç düğmesini kapatmadan önce PSU'nun da güç düğmesini kapatıyor musunuz?

Akım korumalı priz gelen dalgalanmayi önlemez sadece yıldırım düşmesi ve yüksek voltaj (230v üstü) gelince işe yarar, başkada hiçbir işe yaramaz. Kasadan düğmeyi kapatman sadece kapalı olduğu zamanlarda koruma sağlar ve faz ile nötr hattının ikisini birden kesmedigi için yıldırımdan korumaz
FSP Hydro 700W power kullanıyorum. 160-280V arası voltajları tolere edebiliyor. Bu yüzden UPS düşünüyorum ama hiç olmazsa akım korumalı priz olacak.

bu bir nebze yarar ama sadece faz ucunu keser,nötrde de enerji vardır onu da kesen bir anahtarlama daha uygundur (=
Anahtarlama derken uzatma prizinin üstündeki kapatma düğmesinden mi bahsediyoruz?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ConfickerBelasi dedi ki:

Prizin güç düğmesini kapatmadan önce PSU'nun da güç düğmesini kapatıyor musunuz?
gerek yok onu kapatmaya 2 tane 2.1 mikado var onlar da açık...

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
gerek yok onu kapatmaya 2 tane 2.1 mikado var onlar da açık...

Anladım, ben direk önce PSU güç düğmesini kapatıp sonrasında fişten çekmeye başladım. Açarkende yine aynı şekilde önce prizi takıyorum 10 saniye sonra PSU'dan güç düğmesini açıyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
md2012 telefona takılı değilse fişin düğmesinden kapatıyorum yok md2012 çalıyorsa psu'dan kapatıyorum...

dopeboy

Asistan
Reaksiyon puanı
66
Hazır konu açıkken, tunçmatik akım korumalı 5li priz aldım. Bilgisayarı kapattıktan sonra psu'nun güç düğmesini kapatmadan direkt olarak prizdeki güç düğmesini kapatsak bir zararı olur mu bilgisayara? (Fişleri çekmiyorum sadece prizdeki güç düğmesini kapatıyorum.)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Hazır konu açıkken, tunçmatik akım korumalı 5li priz aldım. Bilgisayarı kapattıktan sonra psu'nun güç düğmesini kapatmadan direkt olarak prizdeki güç düğmesini kapatsak bir zararı olur mu bilgisayara? (Fişleri çekmiyorum sadece prizdeki güç düğmesini kapatıyorum.)
öylede olur faz,notre kesiliyor sonuçta.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Yani psu güç düğmesini kapatmadan uzatma prizindeki güç düğmesinden kapatsak direk zararı olmaz doğru anlamışım dimi?
zararı olmaz güvenli bende öyle yapıyorum 2 tane 2.1 var onları da kapatmıyorum herşey tek anahtarda.