USB'yi Virüsten Kurtarmak

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
303
Merhaba USB de virüs olduğunu zannediyorum şuan ubuntu kullanıyorum windowsdayken muallat.exe özeldosyalar.exe gibi virüsler vardı ve usb nin kısayolu ancak kendi dosyalarımda şifrelenmişti ilk önce kendi dosyalarımın şifresini hallettim (cmd ile) daha sonra malwarebytes kurup flash diski taradım içinde system volume ınformation ve benim kendi dosyalarım vardı system volume ınformation dosyasını silemiyordum ancak flashı her takıp çıkardığımda malwarebytes virüs algılıyordu ve karantinaya alıyordu ancak aklımda iki soru işareti kaldı ben bu olaydan 1-2 gün sonra elementary os kurdum (aynı flashtan) daha sonra yine aynı flashtan mint kurdum ve en son olarakta ubuntu (şuanki) kurdum bi sıkıntı çıkarmı? bu ilk sorum ikinci sorum ise win 7 kurmadan önce flash taki zararlı yazılımları nasıl defedebilirim ayrıca flashı takınca ubuntu masaüstünde flashın kısayolu oluştu ve içinde (ubuntu kurmadan önce) yazdırdığım iso dosyası vardı (ubuntu) ve şimdi bu dosyalar silinmiyor flashı biçimlendirmeyi denedim yine hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim. :rolleyes:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba,

Windows'un .exe ve benzeri virüs uzantıları Linux'u etkilemez. Dolayısıyla USB'den kurulan sistem ise sorun çıkmayacaktır. Belleği Windows kurulumsuz makinede temizleyeceksek veya biçimlendireceksek ona ayrıca bakalım.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Usb Disk Security Kurun ve Usb Takin Ayrica Eset veya KasperSky Gibi Antivirus Programlari ile Tarama yapin.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Konunun biraz sadeleştirmesini yapmaya çalışayım, anladığım kadarıyla.
Sırasıyla, Elementary OS, Linux Mint, Ubuntu'yu virüslü dediğin flash bellekten kurdun ve şuan Ubuntu sistemdesin. Ubuntu'da iken flash diski biçimlendirmek istediğinde hata veriyor; karşılaşmış olduğun hataya ilişkin bir görsel veya hatanın tam metnini paylaşır mısın?

(DipNot: Virüs, BIOS'a bulaşmadıysa (bu, pek yaygın bir şey değil, düşük bir ihtimaldir) ve Linux dağıtımları üreticinin sitesinden indirildiyse, flash bellek de tek tek biçimlendirilerek yazdırılmış ise, bellekte virüs kalacağını sanmıyorum.)

Reaksiyon puanı
303
Hocalarım Uydunet Yüzünden Gece İnternetim Gitti Gece Yarısı Gibi 2-3 dk lığına geldi Tekrar Gitti Ve Şuan Sanırsam Tamamen Geldi
Kusura Bakmayın ;)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Konunun biraz sadeleştirmesini yapmaya çalışayım, anladığım kadarıyla.Ekli dosyayı görüntüle 66647
Sırasıyla, Elementary OS, Linux Mint, Ubuntu'yu virüslü dediğin flash bellekten kurdun ve şuan Ubuntu sistemdesin. Ubuntu'da iken flash diski biçimlendirmek istediğinde hata veriyor; karşılaşmış olduğun hataya ilişkin bir görsel veya hatanın tam metnini paylaşır mısın?

(DipNot: Virüs, BIOS'a bulaşmadıysa (bu, pek yaygın bir şey değil, düşük bir ihtimaldir) ve Linux dağıtımları üreticinin sitesinden indirildiyse, flash bellek de tek tek biçimlendirilerek yazdırılmış ise, bellekte virüs kalacağını sanmıyorum.)
Biçimlendiremiyorum ayrıca onun için ayrı bir konu açtım isterseniz buda resmi

Hocalarım Uydunet Yüzünden Gece İnternetim Gitti Gece Yarısı Gibi 2-3 dk lığına geldi Tekrar Gitti Ve Şuan Sanırsam Tamamen Geldi
Kusura Bakmayın ;)

Ekli dosyayı görüntüle 66648

Ekli dosyayı görüntüle 66649

Usb Disk Security Kurun ve Usb Takin Ayrica Eset veya KasperSky Gibi Antivirus Programlari ile Tarama yapin.
Linux'a inmiyor maalesef

Eset yüklü bir bilgisayara USB cihazını takıp taratabilirsin
indirdim hocam

Kusura Bakmayın ;)

Ekli dosyayı görüntüle 66648

Ekli dosyayı görüntüle 66649

Linux'a inmiyor maalesef

indirdim hocam
Hocam Hata Veriyor Neyse Zaten Diski Biçimlendirmeyi Başardım Win yükleyip kurucam Ayrıca Teşekkürler ;)

Son düzenleme:

_-GAUXT-_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İlk önce PC'ye bulaşmaması için bir güzel antivirüs kurmalısın. Örn: combofix,malwarebytes,kaspersky,eset,nod32 tercih edilebilir. Geri silebilirsin o sana kalmış.... Flash takıldığı an yine de hızlı olsan daha iyi edersin; usb'ye sağ tıklayıp biçimlendir butonunu görürsün. Buna bas tamam de. Çok uzun sürmez merak etme. Çok dosya yoksa usb'de hemen siler. O dosyalara bağlı. Yine de içinde önemli dosyalar varsa yapabilecek bir şey yok. Virüs dosyaların içine gömülmüştür. Silinmesi zordur :) Bir daha PC'ye USB takarken bilgisayarda virüs olmadığından emin ol. İşin bittiğindede USB'yi çıkart.

Son mesajlar