Usb'ye Kalıcı şekilde Linux Mint kurmak

Bu konuyu okuyanlar

mhmttslmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba ben usbye kalıcı şekilde yani resetlediğimizde veri kaybı yaşamadan linux mint kurmak istiyorum. Daha önce kali linux kurdum ve sorunsuz çalıştı ama linux mint'in portalı daha geniş ve gündelik kullanıma daha elverişli olduğu için onu da denemek istiyorum nasıl yaparım yardımcı olabilecek varmı?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
İşin esası normal usbye ISO dosyasını yazdırınca veri saklayabilmemiz gerekir.

mhmttslmn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediğin doğru da bu işin tek püf noktası işletim sisteminin veri deposunu manuel olarak usbnin bir bölümüne aktarmak. keşke otomatik olarak yapsa da zahmet vermese

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
USB yazma hızı 5 MB okuma Max 20mb
Windows 10 200mblik yazma 300mblik okuma hızlarında bile yeri gelince takılıyor.
Linuxun ise usbde hızlı çalışma nedeni özel sıkıştırılmış veri kümeleri oluşturup bunu ramde muhafaza etmesi.
Gerektiğinde usbden veri depolaması için ayarlanabilir tabi lakin bu durum yine de core sistemi degistirmez yani o veriler dd ile yazılmış raw sisteme entegre edilmez (yoksa 1 MB yazmak bile 10-15 dakika alır) onun yerine additive sema uygulanır dolayısıyla uzun süre kullanıldığında yine yavaşlar. Birkaç ay bu şekilde sıkıntı olmaz ama birkaç yıl ise olur.
Yani USB linux sistemleri hergun USB üzerine ekstra veri yazarak kullanırsan en fazla birkaç ay verimli çalışır. Uzun soluklu kullanım için değil genel test veya kısa ile orta-kisa arası vade için uygundur.