USB den ubuntu çalıştırmak?

Bu konuyu okuyanlar

Emre Bozdağ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba öncellikle benim kafamda bir soru var umarım cevabı vardır şimdi ben Mac os işletim sistemi kullanıyorum fakat vpn sevrerı kurmak vb için ubuntu gerekiyor sanırım bende cihazımın diskini bölüp ubuntu kurmak istemiyorum çok şey yüklü zaten cihazda acaba 32 gblik usb diske ubuntu kurabilirimiyim yani herhangibi bir cihaza taktığım zaman usb den boot olsun direk? bu işlerden pek anlamıyorum size saçma gelebilir fakat eğer böyle bir olay varsa çok işime yarar. şimdiden teşekkürler.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Kurulum için hazırlnan Usb, her İntel ve Amd işlemcili x386 mimarili cihazda çalışır. Canlı olarak denemeyi seçtiğinde, kurulum gerekmez. Mac için bir şey söyleyemem. Belki Mac için ayrı bir sürüm indirmek gerekebilir. PC'ler için Linux'ta Vmlinuz bulunuyor, çünkü Bios Windows dosyaları arıyor. Mac için bir şey söyleyemem, hiç kullanmadım.

Kendin önce denersin ve sonucu da buradan paylaşırsın ve biz de öğrenmiş oluruz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Canlı olarak USB'ye yazdırıp bilgisayarınızda deneyebilirsiniz.Ama USB'deki Linux'u kurmazsanız bilgisayarı yeniden başlattığınızda USB'deki işletim sistemi sıfırdan başlar.Bu arada eğer VirtualBox'ın MacOS sürümü varsa o şekilde deneyebilirsiniz.

Emre Bozdağ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba öncellikle denedim ben kendim yardımcı olduğunuz için aynı anda teşekkür ediyorum bende deneyimimi paylaşıyım. Öncellikle yazdım usb cihazıma Ubuntu LTS sürümü hazırladım herşeyi usb den boot ettim ayrıca cihazımı disk seçiminden usb yi seçtim ve başladı linux kurulumu 2 seçenek vardı "try ubuntu" "install ubuntu" şimdi install deyince usb ye değil cihazın hafızasına yüklüyordu usbyi setup dosyası olarak kullanarak. try dediğimde ise usb den boot ettim açıldı fakat yukardada yazılan gibi usb yi her çıkarıp taktığımda sistem baştan başlıyordu yeniden kurulum ekranına geliyodu yani. Olay bu şekilde yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.