Up/Down Sunucu Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır ?

Katılım
22 Ağu 2014
Mesajlar
315
Beğeniler
73
Puanları
28
Konum
Kahramanmaraş
#1
Up/Down sunucular nedir ?

Up/Down sunucular normal sunuculara göre daha yüksek bağlantı hızına sahiptirler. Genelde normal sunucuların ortalama internet hızı 100 Mbps ile 500 mbps arasında oynamaktadır. Türkiye lokasyonlu veri merkezlerinde barındırılan Up/Down sunucularda bu ortalama 800 Mbps - 1 Gbps'e kadar çıkmaktadır.

Up/Down sunucular ne işe yarar ve nerelerde kullanılır ?

Up/Down sunucular çoğunlukla bağlantı kalitesine karşı hassas olan oyun serverlarında lag ve yüksek pinge çözüm olarak tercih edilmektedir, başka amaçla kullananı görmedim diyebilirim eğer varsa bildirirseniz konuya ekleyebilirim.

Nereden geliyor bu bağlantı hızı ?

Daha önce sunucu barındırma hizmeti almadığım için veri merkezi olayına değinmeyeceğim fakat işin diğer yanına gelirsek normal sunucularda 500 Mbps portlu 128 GB 64 Çekirdek Dedicated sunucuya 3 GB'den 43 adet sanal sunucu kuruluyorsa 43 sanal sunucu interneti ortak kullanacaktır (Kurulan sanal sunucu miktarı verilen RAM/Disk miktarına göre değişir RAM ve disk stokları dolunca daha fazla kurulamaz.) bu da yavaş bağlantı hızı demektir. Up/Down sunucularda ise ihtiyaca göre RAM ve Çekirdek sayısı belirlenir önerilen bağlantı portu 1 Gbps'den başlar kısaca yüksek tutulur, örneğin 5 adet sanal sunucu kurulur ve 5 kişi aynı anda 1 Gbps portu kullanır bu da bağlantı hızını yüksek tutar.
 

Bu konuyu görüntüleyen üyeler (Toplam:0)

stat counter