Unix ve türevleri ülkemizde kullanılıyor mu?

Bu konuyu okuyanlar

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Selam Unix veya türevlerini ülkemizde kullanım oranı nedir veya bu işletim sistemi üzerinde uzmanlaşmış bir birey iş bulma imkanı nedir bilgisi olan varmı nasıl desem illeriyle dönük bir meslek mıdır ülkemizde veya yurt dışında ? kazandırirmi ??

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Kazandırır tabi bir çok ünversitede bilgi işlem birimlerinde solaris, AIX hala kullanılıyor.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Şimdi şunu söylemek isterim ben ilkokul mezunuyum benim yaşım 43 beni 19 yaşında oğlum var okulu dışardan bitirmeye çalışıyor benim kisi bir nevi doğmamış çocuğa don biçme ??? şöyle bakıyorum Türkiye'de Unix pek popüler değil Apple linux hariç şöyle bir interneti araştırıyorum Unix üzerine hiçbir kaynak yok daha doğrusu Türkçe bir kaynak yok

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,284
Bir aralar Pardus'un etkisiyle Türkiye'de Linux'un masaüstü kullanım oranları %7'ye falan çıkmıştı. İnternet sunucularında falan Linux daima popülerdir, ancak Unix'le pek işi olan yok galiba. İhtiyacı olan da Türkçe'yi bırakın Sanskritçe kaynak olsa oradan okur.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Genelde ikinci işletim sistemi olarak kişisel kullanıcılar Linux kullanılıyor. Amaç genelde Windows çökerse kurtarabilmek.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bir aralar Pardus'un etkisiyle Türkiye'de Linux'un masaüstü kullanım oranları %7'ye falan çıkmıştı. İnternet sunucularında falan Linux daima popülerdir, ancak Unix'le pek işi olan yok galiba. İhtiyacı olan da Türkçe'yi bırakın Sanskritçe kaynak olsa oradan okur.
GNU+Linux işletim sistemi, UNIX benzeri değil mi?

Reaksiyon puanı
5,172
Öncelikle UNiX veya türevlerine linux varken ihtiyaç var mı burası sogulanabilir bir nokta. Ancak UNİX ve türevleri kategorisine Linuxuda katarsak Türkiye dünya genelinde bu kategoride gayet iyi durumda diyebiliriz. Özellikle devlet kurumları ve bazı devlet çalışanlarına zorunlu pardus dersleri verilmeside ülkemizde linux ve türevlerine olan ilgiyi arttırıyor