Üniversitede Sunum Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Ben YKS çalışıyorum dün üniversiterde sunum yapıldığını gördüm. Bu benim en sevmediğim şeylerden birisi. Herkes sessiz ben konuşunca bir tuhaf oluyorum. Her üniversitede var mı bu?

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Ben de YKS'ye çalışıyorum. Tıpta olacağını sanmıyorum. Netlerin nasıl hangi bölümü hedefliyorsun ?

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Ben de YKS'ye çalışıyorum. Tıpta olacağını sanmıyorum. Netlerin nasıl hangi bölümü hedefliyorsun ?
Geçen ay tyt 50 falandı. Ayt yi uzun zamandir yapmiyorum ama 10 falandi çok kötü. Yarın tyt diğer gün ayt denemesi yapacam.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Zamanla alışırsınız. Çoğu kişi zaten ilk defa sunum yapıyor. Sonraki sunumlarda daha rahat olursunuz

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Geçen ay tyt 50 falandı. Ayt yi uzun zamandir yapmiyorum ama 10 falandi çok kötü. Yarın tyt diğer gün ayt denemesi yapacam.
Tyt'yi hızlı bir şekilde arttırabilirsin. Yoruma dayalı denemede okumadığın soru kalmasın. Ayt için konu çalışması.
Zaman var netlerini yükselt. Gri Koç'u öneriyorum.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Benimde psikolojik sorunlarım var kafam falan ağrıyor psikolojik ağrı. Bilmiyorum ne yapacam.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Evet kesin hatta hastalığa geçiriyor. Halsizlik isteksizlik huzursuzluk falan.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Uykum geliyor sonra.

Son düzenleme:

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Evet kesin hatta hastalığa geçiriyor. Halsizlik isteksizlik huzursuzluk falan.

Uykum geliyor sonra.
Psikolojik kökenli olduğunu ispatlamak için önce doktorun gerekli tetkikleri yapması gerekir. Baş ağrısı için nörolojiye gitmeni öneririm. Belki migren veya farklı bir hastalık olabilir.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Bölüme göre değişebiliyor tabi ki. Ama aşağı yukarı her bölümde hocalar yaptırır böyle bir etkinlik.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ben lisedeki gibi sınav haftaları sadece sınavlara çalışırız diye düşünüyordum.
Benim üniversitemde bazı derslerde vize-final yerine sunum yapıyorduk. Dediğim gibi bölüme-hocaya göre değişebiliyor.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Kaç kişi oluyor sınıf
Biz 35-40 kişi vardık. Değişir 60 kişiyede düşebilirsin.

Kafaya takılacak bir şey yok eğer sunum yapamıyorsan konuşur proje verirsin. Kabul ediyorlar öyle de.

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Panik yapacak bir durum yok, üniversite zamanı kaç kere sunum yaptım sayısını unuttum neredeyse. Sadece heyecanlanma yani gerilecek bir şey yok zaten senin karşındakiler de senin gibi etten kemikten insan. İyi çalışmaya bak sunumun olacağı vakit konularına, bir de anlatım yaparken jest ve mimiklerini mutlaka kullanmalısın bu önemlidir bunu gerçek hayatında ne kadar uyguluyorsun bilemem tabi. Sesinin tonunu iyi ayarlamalısın sürekli aynı biçimde konuşursan karşındakiler sıkılacaktır bir süre sonra. Son olarak anlatım yaparken sabit durmamaya çalış olduğun yerde hareket et ya da ortamı gezerek anlat. Bu tür şeyler için çekinmeye gerek yok.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Panik yapacak bir durum yok, üniversite zamanı kaç kere sunum yaptım sayısını unuttum neredeyse. Sadece heyecanlanma yani gerilecek bir şey yok zaten senin karşındakiler de senin gibi etten kemikten insan. İyi çalışmaya bak sunumun olacağı vakit konularına, bir de anlatım yaparken jest ve mimiklerini mutlaka kullanmalısın bu önemlidir bunu gerçek hayatında ne kadar uyguluyorsun bilemem tabi. Sesinin tonunu iyi ayarlamalısın sürekli aynı biçimde konuşursan karşındakiler sıkılacaktır bir süre sonra. Son olarak anlatım yaparken sabit durmamaya çalış olduğun yerde hareket et ya da ortamı gezerek anlat. Bu tür şeyler için çekinmeye gerek yok.
Kağıttan okusam olur mu?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Kaç defa oluyor sunum böyle çok mu?
Derse ve hocasına göre değişir. Örneğin, birinci elden direkt sunum teknikleri gibi bir dersin olduysa benim gibi yıl boyunca yeri geldiğinde sunumlarını yaparsın çıkıp. Daha bağımsız derslerle alakalıysan bu kadar süreklilik arz etmeyebilir değişir yani.

ExeRyderS

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Benim için çok zor olacak ben asosyalim ve özgüvenim yok hemen kızarıyorum.

Hatta kızarırım mı acaba diye aklıma geliyor daha da tedirgin oluyorum.

https://www.google.com/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/kelebek/ya-yuzum-kizarirsa-hastaligi-39033492
Burada aynen beni anlatmış.

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Ultra sosyallik gerektiren bir husus değil sunum, sadece asosyallik bu noktada sorun çıkartabilir. Keza bu işin bel kemiği olmazsa olmaz bir konu varsa o da özgüvendir. Hemen kazanamazsın fakat kazanmaya şimdiden çabalarsan iyi edersin. :)