üniversite okumadan iyi bir gelecek mümkünmü

Bu konuyu okuyanlar

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Kendi işin yoksa ve okumamışsan kimse seni adam yerine bile koymuyor bu ülkede...

Ki zaten her yıl sınava giren 2milyon kişide aptal değil...

Aslında biliyormusun türkiyeyle alakalı bir sıkıntı burada doktorların bile aldığı maaş dışarıda hiç bir şey yurtdışında başka ülkelerde falan olsan üniversite okumadanda birşeyler yapmak mümkün olabilir ama evet türkiyede ya birisi elinden tutar yada sen biyerlere tutunarak yükselirsin

Reaksiyon puanı
5,172
Aslında biliyormusun türkiyeyle alakalı bir sıkıntı burada doktorların bile aldığı maaş dışarıda hiç bir şey yurtdışında başka ülkelerde falan olsan üniversite okumadanda birşeyler yapmak mümkün olabilir ama evet türkiyede ya birisi elinden tutar yada sen biyerlere tutunarak yükselirsin
Adalet, eğitim, maaşlar, iş imkanları, ekonomi hepsi sıkıntılı bizde. Malesef ya bu durumu kabul edeceğiz yada terk edeceğiz ki ben bu durumu kabul edenlerdenim... Artık en yakın dönüş yolu 2050 :(

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Üniversite bitirip diploma almadan biraz zor. İş bulman için üniversite bitirmen gerekmiyor elbette; ama arkadaşların da dediği gibi yüksek maaş alma ihtimalin düşük. Diploma neden gerekli peki, ona da ufak bir örnek vereyim; bazı firmalar iş yaptığı sektörün kurallarına uymak zorunda. Örneğin bankalar ile çalışıyorsanız BDDK tarafından düzenli olarak denetlenirsiniz ve bu denetleme esnasında çalışanların yeterlilikleri kontrol edilir. Bunun da en kolay yolu diplomaya bakmak. Dolayısıyla birçok sektörde bu sebepten dolayı diploma zorunlu.

umit59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
merhaba ben bu sene eml mezunu olmuş stajdan dolayı çok fazla çalışamadığım için yks den çok kötü puan almış birisiyim ailemin maddi durumu orta seviyede mezuna kalıp onlarıda yormak istemiyorum hemde bir an önce bir işe atılıp kendi paramı kazanmayı düşünüyorum staj yaptığım şirket türkiye şartlarında en iyi çalışabileceğim belli başlı şirketlerdendi hem elektronik hemde yazılım-network alanında bir çok şey öğrendim üniversite okumadan bu alanlarda kendimi geliştirebilirsem iş bulma olanağım varmıdır bir sürü yazı okuyorum üniveriste mezunu işssizler adı altında tabi bunların çoğu kişilerden kaynaklanıyor ama yinede okumadan iyi bir iş iyi bir gelecek sahibi olmak çok mu zor artık?
bence okumayanda güzel gelecek sahip olur.ben lise 1 de bırakıp düğün fotografçılıgna heves saldım 7 senem geçti çok güzel gelecegim oldu mesela

LyfeX

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Elon Musk'ın bir sözü vardı ''Eğitim ile okulu karıştırmayın ben Harvard okumadım ama benim için çalışanlar okudu.'' Yani iyi bir fikire sahipsen ve o konu hakkında bilgi sahbiysen neden olmasın?

SDN_00X6

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Mesele hem sevdiğin hem de yetenekli olduğun alanı analiz edip o işle meşgul olmak. Önemli olan çok para kazanmak asla değil! Esas önemli olan ne kadar başarılı olduğun... Başarı sana hem kariyer getirir hem de seni kimseye muhtaç etmez. Sağlığında yerindeyse değme keyfine...

daimy2017

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
ülkede her şey torpil ile oluyor, devlete eskiden KPSS ile giriliyordu ancak şimdi oda mülakatla, özel sektör bile torpil oldu. memlekette güçlü bir özel sektör de yok, özel sektör zayıf ve işçiyi sömürerek zenginleşiyor. mühendis olan 2500 TL maaş alan havada uçuyor, sanki 2500 e ev geçindirebilirmiş gibi. o paraya çocuğuna bisiklet alamazsın. en iyisi birşekilde kendi işini kurman, bir sanat ya da zanaat sahibi olmak (meslek), okumanın faydası yok.

ohazer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tabii ki ama Türkiye'de mentalite çok farklı.
Aslen Türküm ama 9 senedir Yeni Zelanda'da yaşıyorum. Lisede gittim sonra Üniversitede Makine mühendisliği okumaya başladım.
Lise sonken aynı zamana sosyal medya pazarlama startupu kurdum. 2 sene içinde startup büyüyünce 2. sınıf makine mühendisliği okurken üniversiteyi bıraktım.
Türkiye'de ailem tabii bayaa karşı çıktı ama iş gerçekten uygulamada.
Boğaziçinde son sınıf pazarlama okuyup doğru düzgün ROI getiren bir Google Ads kuramayan veya Sosyal Medya reklamları kuramayanlar tanıyorum.

Peki üniversitesiz nerde miyim? O sosyal medya şirketini 2.5 sene yürüttükten sonra sattım, şimdi ise Yeni Zelandalı bir dijital pazarlama şirketinde proje müdürlüğü yapıyorum. Maaşım da mühendislik bitirip 5 sene çalışsam belki alacağım maaş.

Türkiye'ye geri dönsem de iş bulabileceğimden hiç şüphem yok. Özeliikle Türkiye'de boş boş okuyan o kadar insan var ki canım acıyor.

Tutkunuzun peşinden koşun, ciddi diyorum.

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Ne iş yaptığın değil işini ne seviyede yaptığına bağlı herhangi bir işte ne kadar gelişirsen o kadar iyi yerlere gelebilirsin. Yani hem maddi hem manevi olarak diyorum. Bu site olabilir oyun tasarımcısı olabilir logo olabilir oyun yapmak olabilir ne olursa olsun işini ne seviyede yapmana bağlı kardeşim evet bu konularda bile gelişmen zor fakat başarırsan memur maaşı bile sana çerez gelecektir. Benim düşüncem bu

arekamint

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Üniversite okumadan maalesef zor. Hadi bir şekilde serbest meslekten yürüdün ama sosyal statüde eksiklik yaşarsın. İyisi mi açıktan da olsa bitir bence

Kadir Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Ne esnaflar var, ilkokul mezunu ama aylık 200 bin lira kazanıyor...

karavanlagez.11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bence üniversite okumadan meslek sahibi olmak kesinlikle mümkün. Hele ki artık dijital meslekler daha çok önem kazanmışken (ki okumaya gerek yok zaten bunların birçoğunu yapmak için). Mesela kendimden örnek vereyim, ben de bu sorunu yaşadım ve geriye dönüp baktığımda "Neden okumuşum ki" diyorum kendi kendime. Henüz üniversiteye gitmemiş arkadaşlara da önerim şu, önce ne istediğinize karar verin. Neyi sevdiğinizi, neyi yapmaktan hoşlandığınızı bulun, sonra bir şekilde gerisi geliyor zaten. Ama tabii araştırmayı da ihmal etmemek lazım dostlar, şu yazıyı öneririm mesela: https://istanbulbogazicienstitu.com/okumadan-yapilabilecek-meslekler-nelerdir

furiii

Kowalski
Reaksiyon puanı
309
üni şarttır ama sadece üni diploması için değil gerçekten kendini geliştirmiş olarak mezun olabilmek için çalışıp mezun olmak gerek.