Unity 8 ve Ubuntu Phone projeleri bitirildi. Ubuntu 18.04 GNOME ile geliyor

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son zamanlarda çok fazla 1 nisan şakası gördüğüm için bu haberi 5 nisanda da yapılmış olsa 1 nisan şakası sanmıştım başta. Ancak anladığım kadarı ile Canonical uzun zamandır yapması gerekeni kavramış olacak ki artık GNOME'a geri dönüyor.

Growing Ubuntu for Cloud and IoT, rather than Phone and convergence

Ubuntu 18.04 To Ship with GNOME Desktop, Not Unity

Umarım hepimiz için hayırlı bir gelişme olur, ben kendi adıma ve Ubuntu'nun adına sevindim. Bir çok insan Ubuntu'yu Unity arayüzü için entegre edilmiş bir işletim sistemi olduğu için kullanmıyor. Belli bir masaüstü için entegre edilmiş bir dağıtımı kullanmaktansa Arch gibi belli bir masaüstüne göre üretilmeyen dağıtımları tercih ediyorlar. Bence bu değişim Ubuntu'nun popülerliğini çok artıracak
smiley.gif

Son düzenleme:

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Linux dünyasının Canonical'a en çok ihtiyaç duyduğu anda, Windows 8 ile Windows 10 gibi görece başarısız iki sürümün çıktığı, dolayısıyla tam da Windows'a güzel yumruklar atılabilecek bir anda, Mac ve Apple'ın fiyat politikasının en çok eleştirilmeye başlandığı bir anda, hatta Valve'nin OpenGL'e geçtiği ve SteamOS'nin temellerini attığı bir anda Unity çıktı.
Yıllar boyunca bu büyük firma ve bu firma ile hareket eden bağımsız geliştiriciler, emeklerini sonunda çöpe atacakları bir ürün üzerinde harcadılar.

Benim görüşüm hep şuydu.
Linux camiasına büyük bir dinamizm getirip, onları toparlayıp liderlik edecek bir güce hem maddi hem de manevi olarak sahip olan Canonical;
Ortadoğu ülkeleri gibi her kabilenin kendi kafasına göre iş yaptığı bir alana çevrilmesine yardımcı oldu maalesef.

Yine de haber güzel.
Zararın neresinden dönülse kar.

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
Unity iyi olmuşta Phone bitmese iyiydi aslında

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ubuntu Phone bitirilmeseydi ve geliştirilip ülkemizde de satılsaydı bence güzel olabiliri ama ülkemizde tutmayabilirdi.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ubuntu telefon projesinin bitme nedeni Mir.
Unity ile bilikte Mir display server projesi de bitmiş.
Canonical hem Unity 8 hem Unity hem de Mir'i tek seferde bitirmiş.
Eğer en başından beri Mir yerine Wayland'ı tercih etseydi mobil proje bitmek zorunda kalmazdı.
İleride tekrar yeni bir mobil proje gelebilir ama zannediyorum yeni environmentlarına alışmaları bile birkaç yıl alacağından şimdilik bitirmişler.

Ben Mir denen şeyi ilk defa duydum.
Wayland zaten çok iyi bir projeydi, neden Mir isminde kendi display serverlarını sıfırdan yazma kararı aldılar, bilen var mı ?

Şuradan Reddit yorumları okunabilir, birkaç gün içinde binlerce yorum yağacağını tahmin ediyorum.
Ubuntu 18.04 To Ship with GNOME Desktop, Not Unity • r/linux

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
Şahsen çoğunluğun kullanması hiç umrumda olmaz benim işimi görmesi bana yeter. Varsın ülkede tutmasındı. Bende Windows Phone da var. Sahtekar MS biraz dürüst olsa ve dik durup bir de düzgün pazarlasaydı iyi bir konuma gelirdi. Benimde alacağım telefonda yine WP olurdu. Gel görki düzenbazlık yaptı gevşek davrandı.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ubuntu telefon projesinin bitme nedeni Mir.
Unity ile bilikte Mir display server projesi de bitmiş.
Canonical hem Unity 8 hem Unity hem de Mir'i tek seferde bitirmiş.
Eğer en başından beri Mir yerine Wayland'ı tercih etseydi mobil proje bitmek zorunda kalmazdı.
İleride tekrar yeni bir mobil proje gelebilir ama zannediyorum yeni environmentlarına alışmaları bile birkaç yıl alacağından şimdilik bitirmişler.

Ben Mir denen şeyi ilk defa duydum.
Wayland zaten çok iyi bir projeydi, neden Mir isminde kendi display serverlarını sıfırdan yazma kararı aldılar, bilen var mı ?

Şuradan Reddit yorumları okunabilir, birkaç gün içinde binlerce yorum yağacağını tahmin ediyorum.
Ubuntu 18.04 To Ship with GNOME Desktop, Not Unity • r/linux
Abi bu Mark isminde mi bir sorun var anlamadım ki hepside manyak oluyo. Kafa hep ben yaptım oldu tarzında.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Abi bu Mark isminde mi bir sorun var anlamadım ki hepside manyak oluyo. Kafa hep ben yaptım oldu tarzında.
Ama bu mark'larda para oluyor, çocuğumun ismini mark mı koysam napsam ? Hem zengin, hem otoriterler :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
korkaklıklarından bittiriliyor Ubuntu Phone microsoft ta windows phone'u ...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Düşünebiliyor musunuz, en az 6 yıllık emek boşa gitti.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Nedenlerden biri odur elbet ama birçok neden var.
Bence temel neden farklı.
Misal nedenlerden biri Qt tabanını kullanırken Widgets altyapısı yerine QML seçmeleri ve bunun telefonlarda yavaş çalıştığını gördükten sonra yıllarca süren emeğin hepsini native C++'a çevirmenin tekrar yıllarca sürecek olması.
Yani misal nedenlerden biri yanlış altyapı seçmeleri.
Ben bile basit bir mühendis olarak Qt ile ilgili iptal edilmiş video serisi hazırladığımda, QML'in script tabanından ötürü yüksek performans isteyen işlerde kullanılmaması gerektiğini daha ilk ders söylemiştim.
Demek ki bazen büyük firmalar dahi böyle büyük hatalar yapabiliyormuş.

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Unity Ubuntu'nun sonu olmuştu. Distrowath'da yıllarca bir numarada kalan Ubuntu, Mint'e uzun zaman önce yenilmişti. Unity kadar sezgisellikten uzak ve kullanışsız bir sistem de ısrar etmenin doğru olmadığını geç de olsa anlamışlar. Gnome 3 ise doğru bir tercih olsa da nispeten iyi sistem gerektiriyor. Yeni Ubuntu'nun eski günlere yavaş yavaş döneceğini düşünüyorum. Ubuntu Phone ise zaten ölü doğmuş bir sistemdi bu konuda umutlu olanların kullanıcı trendlerini takip etmede yetersiz kaldıkları aşikar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Ubuntu Phone çıksaydı her tele aptal android yerine kurulabilseydi süper olurdu.

Son mesajlar