Uluslar Arası İliskiler hakkinda bilgisi olan?

Bu konuyu okuyanlar

YaralıKeko

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Beyler malum ygs-lys yaklasti kafamda uluslar arasi iliskiler var.Biraz arastirdim ama pek istedigim bilgileri elde edemedim size sormak istedim.

1.Nasıl bir bölüm? Okuması zormu?
2.Üniversite farkı varmı?
3.İş imkanlari nelerdir?

Şimdiden sağolun.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Uluslararası ilişkilerden mezun olunca meslek sahibi olmuyorsunuz önce onu belirteyim, çünkü öyle bir meslek yok.
Ama bu bölümden mezun olup girebileceğiniz meslek dalları-iş alanları var.
Uç örneklere bakarsak diplomasi işleri, konsolosluklar, hükümet işleri, daha kolay örneklere bakarsak bankalar, hukuk firmaları, uluslararası şirketler gibi seçenekleriniz var.
Diploma size belli bir meslek vermediği için belli bir iş de vermez, işi kendiniz seçersiniz o alanda kendinizi geliştirirsiniz başarılı olursunuz vs.
O zaman işletme, iksisat, siyaset bilimi okuyanlardan ne farkı kaldı derseniz açıkçası hiçbir farkı yok. Sadece diplomanın üzerinde farklı şeyler yazıyor o kadar, aldığınız derslerin çoğu ortak zaten.
Bölümü yerden yere vurduk ama maalesef ülke gerçeği bu. Dünyada bu bölüm böyle mi derseniz değil, Türkiye'nin aksine dünyada sosyal alanında aranan insan sayısı çok çok fazladır. Bizim ülkemizde işsizler ordusu olan işletme mezunları, Avrupa'da çok daha fazla değer görürler, tabii gerçekten başarılı olanlar yoksa okulu yata yata bitirenler değil.

Üniversite farkı her bölümde vardır, şu bölümde yoktur diyen yalan söylüyordur veya bilmiyordur. Üniversite hiçbir şey katmasa bile vizyon katar, genel kültür katar insana.

Okuması üniversiteden üniversiteye değişir, tipik anadolu üniversitesinde son hafta çalışırsınız ve bitirirsiniz. Daha iyi üniversitelerde mezun olmak normal olarak daha zor olur.

Eğer diyorsanız ki ben çok çalışkan ve planlı bir insanım. Bölüme girdikten sonra mezun olana kadar İngilizce seviyem neredeyse ana dilim kadar olur, üstüne bir dil daha ekleyebilirim, sosyal alanlarda(hukuk, siyaset, kültür, sosyoloji) kendimi o kadar geliştiririm ki ben bile kendimi tanıyamam.
O zaman bu bölümü seçin, aksi takdirde işsizler ordusuna bir kişi daha eklenir benden demesi.

YaralıKeko

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Normalde benim hedefim harp okulu ama bildiginiz gibi %80 şans a bağlı bence.2. Plan olarak cesitli universiteler yazmaya calisiyorum.Bilgidayardan anlarim bilgisayar muhendisligi yaziyim dedim ; okumasi cok zor,meslek bulamazsin dediler,dilim iyi uluslar arasi iliskiler yaziyim dedim onunda ne oldugu anlasildi:D cok kararsizim su an.Sizi onerebileceginiz bölümler varmı?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Normalde benim hedefim harp okulu ama bildiginiz gibi %80 şans a bağlı bence.2. Plan olarak cesitli universiteler yazmaya calisiyorum.Bilgidayardan anlarim bilgisayar muhendisligi yaziyim dedim ; okumasi cok zor,meslek bulamazsin dediler,dilim iyi uluslar arasi iliskiler yaziyim dedim onunda ne oldugu anlasildi:D cok kararsizim su an.Sizi onerebileceginiz bölümler varmı?
Bölüm önermek sizi tanımayan insanların yapabileceği bir şey değil. Meslek seçiminde parayı ve iş imkanlarını da göz önünde bulundurun, ama birinci planda her zaman sevdiğiniz işi yapmak olsun. Sadece işi sevmek de maalesef yeterli değil, para-geçinme-aile diye bir şeyler de var sonuçta. Ama dengeyi sağlamak önemli.

Bilgisayar mühendisliği de bir meslek değildir, iş ilanlarında bilgisayar mühendisi aramazlar ama mezununu ararlar.
Meslek bulamazsın diyenler dünyadan haberi olmayan kişiler, bütün dünya bilişim alanında uçuşa geçmiş durumda ve inanılmaz insan açığı var.
Kariyer.nete girin en basitinden bilişim alanındaki iş ilanlarına bakın yarısı yalan dolan ilan desek bile sayısı gerçekten fazla, İstanbul ezici bir üstünlükle daha fazla ilana sahip bu yüzden anadoluda iş imkanı daha az.
Okuması çok zor değil, matematiğe yatkın olan birisi düzenli çalışarak bitirebilir, fizik birkaç ders haricinde pek ön planda değil derslerde.
Ama iş bulmak için ek çaba sarf etmeniz gerekiyor, özellikle Türkiye'de sadece üni. derslerine çalışarak iyi bir iş bulmanız mümkün değil, başta dediğim gibi bilg. müh. bir meslek değil bir disiplindir.

YaralıKeko

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Her sey icin cok tesekkur ederim.Yolumu aydinlattiniz :D