Ülkeyi seven akpye oy vermesin

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Ekonomi yerlerde, bugun markete girdim 5 parça şeye 80 tl verdim.

TL nin degeri yok

Ülkesini seven akpye oy vermesin

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu kadar saldırgan tavırlarla, bu kadar kısa sözlerle amacına ulaşamazsın. Çok agresifsin. Yine diyeceğini de ama böyle demek. Sağlam düzgün bir açıklama yap sana cevap verecek adamı da baştan sustur.
Çok iyi bir örnek olmayacak ama mesela 5 parça şey ne onu da açıkla.
Dediğim gibi biraz agresifsin sürekli şikayet ediyorsun sana karş çıkacak olanlar buradan vururlar haberin ola.

BeyazBoğa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Peki dolar yükseldi diye ağlıyoz ama 2002 den önce ne ulaşım vardı ne ithalat ihracat veya marketten kaç TL ye alirdin o eşyaları internete yazınca o aldığın şeylerin eski zamandaki parası çıkıyor

M

Murat Burç

SDN Okuru
Peki dolar yükseldi diye ağlıyoz ama 2002 den önce ne ulaşım vardı ne ithalat ihracat veya marketten kaç TL ye alirdin o eşyaları internete yazınca o aldığın şeylerin eski zamandaki parası çıkıyor
İthalat ihracat meselesi yine iyi değil.
Saman ithal ediyoruz. Hayvan ve et ithal ediyoruz. Çiftçilerimiz kan ağlıyor destek çıkamıyoruz.
Bunlara karşılık bir cevabınız var mı?

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Ekonomi yerlerde, bugun markete girdim 5 parça şeye 80 tl verdim.

TL nin degeri yok

Ülkesini seven akpye oy vermesin
Onun için mi AVM ler tıka basa müşteri dolu, insanlar evlerinde yemek yemez oldu alım gücü olmasa gidişte AVM lerden yemek yemez herhalde, yemek yeme yerlerinde yer bulmak mesele. Bak 2002 de asgari ücret 184₺ idi onunla 113 litre yakıt alabiliyorsun, bugün asgari ücret 1603₺ tam 280 litre civarında yakıt alabiliyorsun, dürüst olun boş laflara sarılmayın önce araştırın.

BeyazBoğa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İthalat ihracat meselesi yine iyi değil.
Saman ithal ediyoruz. Hayvan ve et ithal ediyoruz. Çiftçilerimiz kan ağlıyor destek çıkamıyoruz.
Bunlara karşılık bir cevabınız var mı?
Haklısın.ama çiftçiler konusunda değilsin çiftçiler e hayvan yardımı yapılıyor ve bu hayvanlar karnında kuzu suyla veriliyor ve çiftçi hızlı gelir elde etmek için bunları satıyor ve baytara bir kaç kurus vererek telef raporu devlete veriliyor ve devlet bu çiftçiye bu hayvanları tekrar geri veriyor.yani çiftçi kan ağlamiyor bazı şerefiyle çiftçilik yapanlar hariç

---- Mesajlar birleştirildi ----

Biraz daha halkla iç içe olmak lazım.tamam devletimizin yaptığı yanlışları var tabi ki ama bize oynanan oyunları görmezden gelmeyin üç maymunu oynamaya da gerek yok. Saldırgan bir tavırla yazmamaya çalıştım fakat kalbinizi kırdıysam hakkınızı helal edin

Son düzenleme:

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Millet kimi seçeceğini başkalarına danışacak kadar aklından kaybetmedi.

Reaksiyon puanı
923
Onun için mi AVM ler tıka basa müşteri dolu, insanlar evlerinde yemek yemez oldu alım gücü olmasa gidişte AVM lerden yemek yemez herhalde, yemek yeme yerlerinde yer bulmak mesele. Bak 2002 de asgari ücret 184₺ idi onunla 113 litre yakıt alabiliyorsun, bugün asgari ücret 1603₺ tam 280 litre civarında yakıt alabiliyorsun, dürüst olun boş laflara sarılmayın önce araştırın.
Yani sence ekonomi iyi mi ? Dolar ve Euro için ne diyorsun peki ?

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Yani sence ekonomi iyi mi ? Dolar ve Euro için ne diyorsun peki ?
Ya iktidarda ak parti değilde eskiden olduğu gibi yine yarını belli olmayan hükümetler olsaydı dolar kaç lira olurdu siz asıl bunu düşünün.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Allah senden razı olsun, yine güldürdün beni :tearsofjoy::tearsofjoy:

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Millet kimi seçeceğini başkalarına danışacak kadar aklından kaybetmedi.

Bizim ülkemizde aklını kiraya veren kişi sayısı bence oldukça fazla bu her alanda var maalesef. Ekonomik, sosyal yaşamda siyasette de var, bu körü körüne takım tutar gibi partizanlık yapmak.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Haklısın.ama çiftçiler konusunda değilsin çiftçiler e hayvan yardımı yapılıyor ve bu hayvanlar karnında kuzu suyla veriliyor ve çiftçi hızlı gelir elde etmek için bunları satıyor ve baytara bir kaç kurus vererek telef raporu devlete veriliyor ve devlet bu çiftçiye bu hayvanları tekrar geri veriyor.yani çiftçi kan ağlamiyor bazı şerefiyle çiftçilik yap

Biraz daha halkla iç içe olmak lazım.tamam devletimizin yaptığı yanlışları var tabi ki ama bize oynanan oyunları görmezden gelmeyin üç maymunu oynamaya da gerek yok. Saldırgan bir tavırla yazmaya çalıştım fakat kalbinizi kırdıysam hakkınızı helal edin
Herkes mi yapıyor bu şerefsizliği? Herkes mi çoğunluk mu? Yoksa azınlık mı?
Peki ya çiftçilere verilmeyen vergisiz mazot meselesi?
Peki ya gün geçtikçe değersizleşen paramız ve düşen alım gücümüz. Bakın kıytırık dolar, euro ve sterlini bir kenara bırakıyorum. Gerçek para olan altın karşısında da değer kaybediyor paramız.
Dövizler meselesinde de paramız gittikçe değer kaybettiği ve bunun yanında da çok fazla şeyi ithal ettiğimiz için gittikçe pahalılaşan şeyleri ne yapacağız.
Daha çok ilgilendiğim konu üzerinden örnek vereyim. 5000-6000 TL'lik telefonlar.
Bu telefonlar yurt dışında birim olarak 800-1000 arası geziniyor. Neden paramız bu kadar değersiz?
Okuyun. 1997, 2007 ve 2017 Türkiyesinin Ahlar Vahlar İçinde Okuyacağınız Ekonomik Karşılaştırması

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bir düşün nasıl dolar bu kadar hızlı bir artış sergiledi. Düşün sence Türkiye bir iki haftada bu kadar ekonomisi çokebilirmi
Olayı dış güçlerin bir saldırısı olarak yorumlamayın lütfen rica ediyorum. Bakın şunu deseniz tartışırız belki 3.5'dan 4.5'a çıkmasını.
Ama 3.5 TL olmasını tartışamayız. Bizim ekonomizin kötü olduğuna işaret eder.
Bunun yanında koskoca Türkiye nasıl bir ekonomiye sahip ki parası bu kadar basit bir şekilde değersizleştirilebiliyor. İşin kötü TL değer kaybediyor. Herkese karşı değer kaybediyor. Ama bir kaç para birimine karşı değil. Herşeye karşı.
Üretim yapan kaynaklarımız katlediliyor. Üretmeliyiz. Bir şey üretmeliyiz. Kürdan bile olsa üretmek zorundayız. Bakıyoruz fabrikalarımız satılıyor. Türklere falan gitti diyorlar ama bakalım yarın ne olacak belirsiz.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Şu dış mihraklar lafı tam bir saçmalık ve siyasiler bunu acayip kullanıyor yahu kim bunlar açıklayın, tepki koyun ve anlatın bize

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Herkes mi yapıyor bu şerefsizliği? Herkes mi çoğunluk mu? Yoksa azınlık mı?
Peki ya çiftçilere verilmeyen vergisiz mazot meselesi?
Peki ya gün geçtikçe değersizleşen paramız ve düşen alım gücümüz. Bakın kıytırık dolar, euro ve sterlini bir kenara bırakıyorum. Gerçek para olan altın karşısında da değer kaybediyor paramız.
Dövizler meselesinde de paramız gittikçe değer kaybettiği ve bunun yanında da çok fazla şeyi ithal ettiğimiz için gittikçe pahalılaşan şeyleri ne yapacağız.
Daha çok ilgilendiğim konu üzerinden örnek vereyim. 5000-6000 TL'lik telefonlar.
Bu telefonlar yurt dışında birim olarak 800-1000 arası geziniyor. Neden paramız bu kadar değersiz?

Okuyun. 1997, 2007 ve 2017 Türkiyesinin Ahlar Vahlar İçinde Okuyacağınız Ekonomik Karşılaştırması
Evet sonra ne oldu 2001 de büyük bir kriz ve iflaslar isyanlar ımf ye 23.5 milyar dolar borç, enflasyon zirvelerde, su yok elektrik yok doğalgaz yok, bu yıllarımı sizler övüyorsunuz anlamıyorum.

BeyazBoğa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Olayı dış güçlerin bir saldırısı olarak yorumlamayın lütfen rica ediyorum. Bakın şunu deseniz tartışırız belki 3.5'dan 4.5'a çıkmasını.
Bunun yanında koskoca Türkiye nasıl bir ekonomiye sahip ki parası bu kadar basit bir şekilde değersizleştirilebiliyor. İşin kötü TL değer kaybediyor. Herkese karşı değer kaybediyor. Ama bir kaç para birimine karşı değil. Herşeye karşı.
Üretim yapan kaynaklarımız katlediliyor. Üretmeliyiz. Bir şey üretmeliyiz. Kürdan bile olsa üretmek zorundayız. Bakıyoruz fabrikalarımız satılıyor. Türklere falan gitti diyorlar ama bakalım yarın ne olacak belirsiz.
Bak sana kısaca şunu diyeyim her tarafa üniversite açan belediyeler bir sürü gereksiz eleman piyasaya sürülüyor. Ve aynen şöyle oluyor:
+Fabrikada iş var kardeşim gidermisin
-Neymis bu iş kardeşim
+Amelelik
-Yok birader ben üniversite mezunuyum ben bir ajansta çalışıcam. Ne demişler sabreden derviş muradına ermis.
Yani piyasada çalışacak eleman yok olanlar ise çok para ile çalışmak istiyor asgari ücret ile değil.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Benim yaşım 48 ve bu yoklukları ve ülkemizin içler acısı durumunu bizzat yaşadım, eğer sizler yaşınız dolayısıyla o dönemleri yaşamasıyla anız büyüklerimize bir danışın bence. O zamanlarda Marmaray dan,hızlı trenden, yerli otomobil den yerli tanktan yerli silahlardan, her ile üniversite den, her ile havaalanından, devasa şehir hastanelerinden, yerli baz istasyonlarından, yerli uydudan bahsetmek imkansızdı, çünkü ülkemiz imkansızlıklar içindeydi.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Dolar sadece Türkiye’de mi yükseliyor?

Dolar neden yükselir?

Ülkeden dışarı çıkan doları bu halk mı çıkarıyor?

Hayat pahalılığından şikayet ediliyor.
Ekonomik kriz olduğu sürekli dilden dile yayılıyor.

Ekonomik kriz nedir yaşamayanlar da buna inanıyor.
Biz 99-2001 döneminde ekonomik kriz nedir çok iyi yaşadık.

Millet bakkaldan sakız almaktan çekiniyordu.

Ekonomi tam anlamıyla donmuştu.

Üst üste bankalar batıyor, batan bankaların önünde parası buharlaşmış olan halk ağlaşıp duruyordu.

Bugün halka bakın, millet peynir ekmek gibi otomobil ve ev alıyor.

Diyebilirsiniz ki bunları krediyle borçla alıyor.

İnsanlar uzun vadede bu borçları ödeyebileceğine inandığı için bu büyük borçların altına giriyor.

Kriz döneminde kimse borç altına girmez. Tek kuruşu varsa atar yastık altına bekler.

Bugün en dandik araba olmuş 55-60 Bin Tl.
Ama her yıl otomobil satışları artıyor.

Bu araçlar satılmasa fiyatlar düşerdi ama yükseliyor. Çünkü bu firmalar hayır kuruluşu değil, ticari şirket daha pahalıya daha çok satabiliyorsa fiyatı neden ucuzlatsın?

Satılmayan ürünün fiyatı ucuzlar.

Ne zaman insanları alışveriş yapmaktan uzaklaştığını görürseniz o zaman ekonomik kriz ve alım düşüklüğünden bahsedebilirsiniz.

Her yıl daha çok otomobil daha çok ev satılan bir ortamda kriz var demek gerçek değil inanılması ve olması istenen bir yalandır.

BeyazBoğa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Peki dış güçlerin etkisi yok gibi bir anlam çıkardım dediğin laftan dolayı. Peki sen bir ülke baskanisin ve halkına A ülkesine gitmeyin diyorsun peki turist gelirmi sence ayrıca terör den bahsederek bu olayı süslüyorlar sen bu A ülkesine gidermisin

Şu dış mihraklar lafı tam bir saçmalık ve siyasiler bunu acayip kullanıyor yahu kim bunlar açıklayın, tepki koyun ve anlatın bize
Peki dış güçlerin etkisi yok gibi bir anlam çıkardım dediğin laftan dolayı. Peki sen bir ülke baskanisin ve halkına A ülkesine gitmeyin diyorsun peki turist gelirmi sence ayrıca terör den bahsederek bu olayı süslüyorlar sen bu A ülkesine gidermisin

Son düzenleme:

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
Lütfen bunu yapmayınız gençler, bakın bu ülke yerli otomobil yapmak için canını dişine takmış, yerli İHA, yerli siha, yerli tank, yerli savaş gemisi, bakın savunmada yerlilik oranı %23 lerden %65 leee çıktı inşallah daha da çıkacak,.ülkemize , insanımıza özellikle gençlerimize güvenelim o zaman daha güzel başarılar yakalarız.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
AKP, CHP ne kadar parti varsa her destekçisi olan vatandaşın kendine göre geçerli sebebi var. Yukarıdaki yorumlarda da bu gayet belli oluyor. Dolayısıyla herhangi partiye oy atan vatandaşa kesinlikle lafım olmaz benim. Ben ülkenin yeterince ayrıştığını ve insanların huzursuz olduğunu görüyorum. AKP liyim dediğinizde çomar, cahil, gerici oluyor CHP dediğinizde ise FETOcu CHPKK bilmem ne oluyorsunuz.
Birbirimizi yaftalayıp duruyoruz.
Artık takım tutar gibi fanatik bir şekilde parti tutmak yerine hepimizin tarafsız bir şekilde tüm partileri tartması gerekir.
24 Haziranda ülkemiz için en hayırlısı kim ise o gelsin başa.

BeyazBoğa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Beyler bayanlar bu ülke kolay kazanilmadi. Şu anda en fazla üzerine gidilen ülkelerden birisiyiz birbirimizi birbirimize kirdirmaya çalışıyorlar.ve başarmalarına mani olmalıyız biz birbirimize ne kadar fazla kenetlenirsek onlar amaçlarına ulaşamazlar. 3 tane ağaç için polisimize taş atan alçaklara fırsat vermeyelim unutmayın unutturmayin bu ülkede baş örtüsü yüzünden ne zahmetlere katlanan annelerimizi teyzelerimizi hatırlayın. Türk zeki dir bu gibi küçük olayların üstesinden gelir. Ey Osmanlı torunu sen Balkanların Fatihi bir ecdadın torununusun uyuma kalk düştüğün yerden sirkelen, kendine gel etrafına bak.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Lütfen bunu yapmayınız gençler, bakın bu ülke yerli otomobil yapmak için canını dişine takmış, yerli İHA, yerli siha, yerli tank, yerli savaş gemisi, bakın savunmada yerlilik oranı %23 lerden %65 leee çıktı inşallah daha da çıkacak,.ülkemize , insanımıza özellikle gençlerimize güvenelim o zaman daha güzel başarılar yakalarız.
Bunları göz ardı etmiyorum. Ben de bir kaç yerde dedim. 10 sene çalıştılar. 6 sene yatış. Bunlar o 10 senenin yansımaları. Bakım ciddi söylüyorum ben cebime yansımasına bakarım. Benim cebime iyi yansımıyor şuan. Ayrıca üretiyoruz dediğimiz şeylerin kaçının motorunu üretiyoruz? Doların 4.5 TL olmasını İSTEMİYORUM. Eğer güçlü ekonomimiz olsaydı ve ülkeye döviz girseydi bu kadar sert yükselmezdi bu dolar.
Onların döneminde 1.5 TL olan zamanlar vardı ne oldu da 4.5TL oldu?
Eğer iddia edilen gibi üretim çok kuvvetli olsaydi paramız bu kadar sert degersizlesmezdi. Savunma sanayi üretiyoruz ama kayda değer bir ihracat yok. İthalatımız çok daha fazla diğer konularda. Bunun yanında bunu dengeleyecegimiz bir ihracatımız yok. En iyi yaptığımız tarım işini bile BATİRİYORUZ.

Bunu geçelim. Ben kendi hakkımda bir soru sormak istiyorum.
İyi kötü bir emek verdim üniversite seçtim. Şimdi sırf bu hükümet oy toplamak için rant için üniversitemiz bölüp eğitimi mi çöp ediyor. Üniversite eğitimimi çöpe atıyor. Üniversite seçimimi hiçe sayıyor. Ben malum kişilere oy vermeyeceğim. Mağdur edildiğim şu durumda onlara oy veren sizler beni nasıl ikna edeceksiniz? Doğru yol diye savunduğunuz yola beni nasıl yönelteceksiniz?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Abi doların yükseldiği yok Türk Lirası değer kaybediyor. Hemen hemen bütün para birimleri karşısında feci değer kayıpları oldu. Her ürün dolar ile ithal edildiği için en çok dolar konuşuluyor. Başka ülkelerin oyunu sonucu dolar artmiyor. Tayvan para birimi karşısında bile TL %15 değer kaybetti ve hala devam ediyor. Yüksek teknoloji ihracatı %3 ün altında. Güney Kore ihracatının %81 ı yüksek teknoloji ürünü. Bakın şaka gibi gelecek ama Antep fıstığı bile Irandan ithal ediliyor artık.

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Abi doların yükseldiği yok Türk Lirası değer kaybediyor. Hemen hemen bütün para birimleri karşısında feci değer kayıpları oldu. Her ürün dolar ile ithal edildiği için en çok dolar konuşuluyor. Başka ülkelerin oyunu sonucu dolar artmiyor. Tayvan para birimi karşısında bile TL %15 değer kaybetti ve hala devam ediyor. Yüksek teknoloji ihracatı %3 ün altında. Güney Kore ihracatının %81 ı yüksek teknoloji ürünü. Bakın şaka gibi gelecek ama Antep fıstığı bile Irandan ithal ediliyor artık.
Bu gurur hepimizin ;) O değildi bu 5 yılda bir toplanıp yapılan "Kalkınma Planları" niye hazırlanıyor o vakit? Madem uygulamayacaksın, zahmet çekme. Ülkeden kaçma yollarına baktım, denedim ama nafile vize bile vermiyorlar ki vatandaşlık versinler.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ülkeden kaçmaya gerek yok. Bizim ülkeyi geliştirmemiz lazım. :D böyle düşüncelerle ancak başkalarına koz veririz.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
1600tl asgari ücret diyoruz ben bugün evlensem 800 lira en az aylık mutfak masrafı desen 300tl kira desen elektrik su 150 desek geriye aylık 350tl kalıyor bunun da 200 lirası diğer ufak tefek ihtiyaçlar olsa geriye aylık 150tl gibi bir para kalıyor bununla millet ev araba nasıl alıyor anlamıyorum şahin alsam bile 8 yılda falan anca alırım.Tabi bunlar asgarî değerler yani 300 liralık kira verdiğin evde kalorifer olmaz sobalı olur 800 lira mutfak masrafı içinde meyve veya kuruyemiş yoktur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...