ülkeyede sudandan tonlarca at ve eşek eti+ sakatatlarının getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Adana'da bir süre kebap yemeyi düşünmüyorum diyorum. Birde Rusya'ya gönderdiğimiz narlar sinek larvaları yüzünden geri yollanmış.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
At, eşek ve katır etini neremize ... pardon ne yapacağız sorabilir miyim :D ne oluyor bu etler fikrim yok at eti nedir yahu!

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Burger King dükkanı açmayı düşünüyorum. :D Şaka şaka, böyle saçmalıklar yapmak istemiyorum.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,634
Kedi köpek maması yapımında ve hayvanat bahçesinde kullanım için getirilecekmiş. İnsanlara yedirmek için değil.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu haberi paylaşmakta ki amaç nedir ? Birde haberin içinde olayla hiç alakası olmayan Ankara veterinerler birliği odası yönetim kurulu başkanını bağlamışlar :D Adam ne biliyor ki ne anlatacak. AKP'den veya Tarım hayvancılı bakanlığından en olmadı Gümrük ve Ticaret bakanlığından birilerini bağlayıp sorsalar ya. Ama amaç işin doğrusunu veya gerçeğini öğrenmek değil ki ortalığı bulandır kaç git.
Devletin hiç işi gücü yok resmi bir şekilde herşey belgeli imzalı şeffaf şekilde ortalama bir katır 1 ton geliyor desek 500 Katır ithat edip halkına yedirecek hee sizde buna inanıyor veya aklınızdan geçiriyorsunuz? Off off işimiz çok zor ya.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Konuya 2 farklı yerden bakıyorum.

1- Ticari boyutu

Bence olumlu bir gelişme. Zira Sudan ile bizim ticaret bağlantımız ithalattan çok ihracat üzerine. Yaptığımızın 5 katını ihraç ediyoruz Sudan'a.

Ortada 434 milyon dolarlık bir pazar var. Bu pazarın geliştirilmesi için yeni ürünlerin ithal-ihraç edilmesi olumlu bir gelişmedir, ticaretin gelişmesine ve genişlemesine vesile olur.

1576238032254.png

2- Sağlık boyutu

Maalesef bu konuda tereddütlerim var. İthal edilecek etlerin gerekli sağlık taramalarından geçmesi vs. gibi güvenlik önlemleri alınmalı.

500 Ton et, piyasa sürülecek tutarda bir et değil, korkmayın sizin kebapların içerisine girmez :) 500 ton, yani 500 tane hayvan demek. Çok küçük bir rakam.

Muhtemelen bu etler ile kedi köpek maması yapımında kullanılacak..

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Konuya 2 farklı yerden bakıyorum.

1- Ticari boyutu

Bence olumlu bir gelişme. Zira Sudan ile bizim ticaret bağlantımız ithalattan çok ihracat üzerine. Yaptığımızın 5 katını ihraç ediyoruz Sudan'a.

Ortada 434 milyon dolarlık bir pazar var. Bu pazarın geliştirilmesi için yeni ürünlerin ithal-ihraç edilmesi olumlu bir gelişmedir, ticaretin gelişmesine ve genişlemesine vesile olur.

Ekli dosyayı görüntüle 83109

2- Sağlık boyutu

Maalesef bu konuda tereddütlerim var. İthal edilecek etlerin gerekli sağlık taramalarından geçmesi vs. gibi güvenlik önlemleri alınmalı.

500 Ton et, piyasa sürülecek tutarda bir et değil, korkmayın sizin kebapların içerisine girmez :) 500 ton, yani 500 tane hayvan demek. Çok küçük bir rakam.

Muhtemelen bu etler ile kedi köpek maması yapımında kullanılacak..
Bu söylediğin gerçekten doğru bir şey. Sağlık boyutu ve ticari boyutunu düşünmek gerekiyor. Malum herkes at ya da eşek eti yemiyor (bazı fast food zincirleri de sipariş etmiş olabilir) ve büyük ihtimalle şu sektörde ülkemizde bunu için alındığını düşünüyorum:

• Evcil hayvanlar (kedi, köpek, tavşan vs.) mamaları
  • Hayvanat bahçelerine yırtıcı havyanlara yemek olarak
  • Kötü bir haber olarak McDonalds, Burger King vs. gibi fast food zincirlerinde kullanılması ihtimali (çok düşük)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
En iyi sucuk, kasabı bildiğin ve kendisinin yaptığı sucuk. Ha bu arada akşama sanırım sucuklu yumurta vardı evde.. Bir an önce mesai bitsin diye bekliyorum.. :)

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
En iyi sucuk, kasabı bildiğin ve kendisinin yaptığı sucuk. Ha bu arada akşama sanırım sucuklu yumurta vardı evde.. Bir an önce mesai bitsin diye bekliyorum.. :)
Hazır almak zaten iyi değil tanıdığın kasaptan alıcaksın.Hazır alırsan Şahin al :)

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Cumhuriyet Sucukları güzel oluyor gerçekten, Apikoğlu da iyi ama Aç Bitir, Şipşak, Emin bunlar tehlike. Haram sucuk. :D

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,298
Manda sucuğu iyidir... Deneyin, göreceksiniz..

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Zaten
Ne ? Ülkemizde Şok,BİM,A-101 gibi firmalar Et ve Süt Kurumu adında at eti satıyor resmen...
Olabilir, ben CarrefourSA da çalışırken orada da domuz eti satılıyordu ama ben hiç Canan kaftancıoğlunun eşi gibi alıpta domuz eti yemedim:) Aklıma geldi de eşim bir oturuşta yarım domuzu yiyor demişti.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yav Biri bana açıklasın mc donalts denen şirket şeyi nasıl oluyor da "HELAL" sertifikası alabiliyor ?

Mc Donalds’ta Domuz yağı çıktı Helal setfikası iptal edildi!
İslami helal sertifikası meclisi, McDonald's restoran zincirinin İslami helal sertifikasını iptal etti.

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz Mc Donalds’ın 1 Ağustos tarihinden itibaren iptal edildiğini ve gerekçe olarak da baharatlarında, mayonezlerinde, soslarında ve kızarmış patateslerinde domuz yağı çıkmış olmasını gösterdi.
Ahmet Akgündüz’ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya “McDOnalds dünyanın hiçbir yerinde helal değildir. Kahvesinden tutun dondurmasına kadar. Şekerinde bile domuzun maddeleri vardır.” Şeklinde yorumlar yapıldı.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

McDonalds Etlerinde Bulunduğu Kanıtlanan Kimyasal Madde

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

McDonald's tan korkunç itiraf
McDonald's yanık yağlarla insan sağlığı üzerinde oynanan kumarın hilelerini itiraf etti...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734

Mc Donalds’ta Domuz yağı çıktı Helal setfikası iptal edildi!
İslami helal sertifikası meclisi, McDonald's restoran zincirinin İslami helal sertifikasını iptal etti.

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz Mc Donalds’ın 1 Ağustos tarihinden itibaren iptal edildiğini ve gerekçe olarak da baharatlarında, mayonezlerinde, soslarında ve kızarmış patateslerinde domuz yağı çıkmış olmasını gösterdi.
Ahmet Akgündüz’ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya “McDOnalds dünyanın hiçbir yerinde helal değildir. Kahvesinden tutun dondurmasına kadar. Şekerinde bile domuzun maddeleri vardır.” Şeklinde yorumlar yapıldı.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

McDonalds Etlerinde Bulunduğu Kanıtlanan Kimyasal Madde

McDonald's tan korkunç itiraf
McDonald's yanık yağlarla insan sağlığı üzerinde oynanan kumarın hilelerini itiraf etti...

Boşuna da ben McDonals ve Burger'a gitmiyormuşum Allah'a şükür. :)

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
C
Zaten

Olabilir, ben CarrefourSA da çalışırken orada da domuz eti satılıyordu ama ben hiç Canan kaftancıoğlunun eşi gibi alıpta domuz eti yemedim:) Aklıma geldi de eşim bir oturuşta yarım domuzu yiyor demişti.
Sizin işiniz gücünüz İmamoğlu'na atmak.Sizene ? İsterse hristiyan olur. Bizim dinimizde zorlama yoktur.Herkes istediğini yapar. İmamoğlu taraflısı değilim.Ama senin profil fotoğrafından belli :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bende aynı, onlardan sadece oda ayda yılda bir, 1.5 tl lik külahlı dondurmalarından alırım başkada bir şey alıp yemem.
Dondurmayı maraş usulu alıp denemek çok güzel bir haz, keçi sütlü dondurmalar bir harika :) ama kesinlikle aldığın yer fast foot olmamalı...

Hakiki Maraş Dondurması, Salep ve Keçi Sütünün Aroması Bu Yaz İçini Serinletsin! (Satış sloganı bile cazip geliyor düşündükçe)

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
CSizin işiniz gücünüz İmamoğlu'na atmak.Sizene ? İsterse hristiyan olur. Bizim dinimizde zorlama yoktur.Herkes istediğini yapar. İmamoğlu taraflısı değilim.Ama senin profil fotoğrafından belli :)
Benim mesajımda imamoğlu ibaresi geçiyormu iyicene bak, Allah akıl fikir versin diyorum sadece.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
CSizin işiniz gücünüz İmamoğlu'na atmak.Sizene ? İsterse hristiyan olur. Bizim dinimizde zorlama yoktur.Herkes istediğini yapar. İmamoğlu taraflısı değilim.Ama senin profil fotoğrafından belli :)
Bu arada senin dinin ne bilmiyorum ama dininin kıymetini bil, baksana domuz etini bile sana hoş karşılatıyor:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gerçekten ama Canan Kaftancıoğlu deyince arkadan İmamoğlu çıkıyor...
Buna ön yargı derler:)