ülkede fakir varmı?

Bu konuyu okuyanlar

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Hepimiz zenginiz altımda lykan hyper sport var evimde 10 katlı duble duble duble villa

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
O dönemde yani 2002 yılında ki asgeri ücret aynen şöyleydi.
01.01.2002 - 30.06.20027.400.025222.000.7506.290.025188.700.750
01.07.2002 - 31.12.20028.362.500250.875.0007.107.000213.210.000

Dediği rakamlara bakınca görüyoruz ki yumurtanın tanesi 0,65 kuruşa falan denk geliyor. (O dönemde)

Gelin şu anki zamanı ele alalım,

Şu an asgari ücret net 2.020,90 TL,

Şu anda 6'lı yumurtalar en az 7 TL karşılığında satışa çıkıyor, en basitinden perakende bir mağazadan örnek verecek olursak "Organik 6'lı yumurta 8,40TL" olarak satışa sunulmuş.

Bu fiyatlara baktığımız zaman 2019 yılında bir adet yumurta 1 Tl'ye denk geliyor, hatta bazı istatistiklerde "Organik" adı altında daha da pahalı fiyata satılıyor.

Gel gelelim şimdi rakamlar ortadayken çıkıp da halk ile dalga geçer gibi "elektrik ve doğal gazı geçiyorum." Gibisinden kelimeler kullanmak oldukça yanlış ve alaycı bir tavırdır. Bu insanlara yazık, kim ödeyecek gencecik, hayalleri kilide vurulmuş ve parasızlıkla, eğitimsizlikle büyütülmeye çalışan çocukların haklarını? Söyleyecek söz bulamıyorum.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
1 paket makarna var artık 1 sene götürür

protein içinde bilgisayardan et resmi açıp ekrana bandırıyorum mis gibi oluyor
images.jpeg

Burdurlu94

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Hiç unutmam ben en fazla orta okula gidiyordum. Sınıfımızda bir bizimle yaşıt okuma-yazması olmayan bir çocuk vardı. Okulla yırtık kıyafet ile gelirdi bir keresinde babası onu almaya gelmişti ondan farkı yoktu. Durumları çok kötü olduğu belliydi kalemi daha yoktu. Bunlar yetmezmiş gibi hocalar tarafından çok aşağılanırdı. Niye defterin yok niye sözlüğün vs. yok gibisinden. Genelde resim hocamız yapardı niye defterin yok diye ailesini aramıştı sınıfta herkesin önünde o çocuğa 0 vermişti. Bir keresinde matematik hocamız birine para verdi o çocuğa kalem almasını söyledi. Sınavlardan 10-20 alıyor ve düz geçiyordu. İşte o çocuk geldi aklıma. Yemek alıcak parası yoktu bazenleri bizden para isterdi ben veriyordum ama bazı kişiler vermiyordu. O çocuğun durumunu şimdi pek bilmiyorum görmedim de. Maksimum 25 kilo falandı bir deri bir kemikti. O çocuk aklıma geldiğinde gerçekten üzülüyorum çünkü yaşadıkları çok zor bir şey...

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Hiç unutmam ben en fazla orta okula gidiyordum. Sınıfımızda bir bizimle yaşıt okuma-yazması olmayan bir çocuk vardı. Okulla yırtık kıyafet ile gelirdi bir keresinde babası onu almaya gelmişti ondan farkı yoktu. Durumları çok kötü olduğu belliydi kalemi daha yoktu. Bunlar yetmezmiş gibi hocalar tarafından çok aşağılanırdı. Niye defterin yok niye sözlüğün vs. yok gibisinden. Genelde resim hocamız yapardı niye defterin yok diye ailesini aramıştı sınıfta herkesin önünde o çocuğa 0 vermişti. Bir keresinde matematik hocamız birine para verdi o çocuğa kalem almasını söyledi. Sınavlardan 10-20 alıyor ve düz geçiyordu. İşte o çocuk geldi aklıma. Yemek alıcak parası yoktu bazenleri bizden para isterdi ben veriyordum ama bazı kişiler vermiyordu. O çocuğun durumunu şimdi pek bilmiyorum görmedim de. Maksimum 25 kilo falandı bir deri bir kemikti. O çocuk aklıma geldiğinde gerçekten üzülüyorum çünkü yaşadıkları çok zor bir şey...
sosyal devlet anlayışına zihniyetine sahip olmadığımız için böyle çok kişi var

yahu erzurumda soğuktan babasının önünde ölen çocuk vardı, babası çuvala koymuştu yolda yok gitmeye çalışıyordu

bu olaylar halkın bilinçli olduğu yerde olsa protestodan geçilmezdi o ülke

etrafı yakmaktan bahsetmiyorum, barışçıl protesto insanca hakkını aramak

bana kalsa (beni imparator ilan edeceksiniz) insanları aşağılayan o insan müsveddelerini çalışma kamplarına kapatıp gece gündüz 1 dilim ekmekle üretim sanayi inşaat işlerinde çalıştırıp maaşınıda fakir ailelere verirdim
hem ülkemiz kazanırdı hem fakir kalmazdı

Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
boşuna eğitim sistemine çöp demiyorum, ama o olayı galiba bazı okullarda çözdüler böyle çanta getiriyorlar içinde gereken her malzeme falan filan var.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Eskiye nispeten iyi olduğumuz aşikar. Yaşı küçük olanlar bilmez o dönemleri.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Eskiye nispeten iyi olduğumuz aşikar. Yaşı küçük olanlar bilmez o dönemleri.
Don yoktu yaprakla kapatiyorduk. (dolabı)
Araba yoktu kızaklarla gidiyorduk
Yemek yoktu bo.r yiyorduk
Ateş bile yoktu
Telefon yoktu Dumanla haberleşiyor duk

Doktorlar hastaneler yoktu ilaçlar yoktu
Şamana gidiyor nur çeşmesin den içerek tedavi oluyorduk

Sonra göklerdennnnnn bir karar indi

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bu şekilde alaya alacak kadar olmasa da, ben 3 haftada 1 pazara gidip alışveriş yaptığımızı, ekmeği bile deftere yazdırarak aldığımızı, maaş gününden 2 gün sonra babamızın cebinde para kalmadığını, bana haftalık olarak 1 milyon TL (yeni para ile 1 TL) harçlık verdiğini dün gibi hatırlıyorum.

Mesela biz muzun tadını ilk olarak ağrı kesici şurup ile tattık, çocuklar için muz aromalı yapmışlardı. Dispanserde tedavi olurduk, doktor kendisi odasında elinde sigara ile babama "sigarayı bırakmalısın" derdi, bir yandan da tüttürmeye devam ederdi.

Çarşıdan bizim evimide mesade oldukça uzaktır, karadeniz coğrafyası olduğundan da hep yokuş yukarıdır. Annemi çok hatırlarım, 75 kuruş otobüs parası vermemek için o yolu elinde yükler ile yürüyerek eve geldiğini.

Her neyse, maksat muhalefet ise bir yolunu bulursunuz.

Don yoktu yaprakla kapatiyorduk. (dolabı)
Araba yoktu kızaklarla gidiyorduk
Yemek yoktu bo.r yiyorduk
Ateş bile yoktu
Telefon yoktu Dumanla haberleşiyor duk

Doktorlar hastaneler yoktu ilaçlar yoktu
Şamana gidiyor nur çeşmesin den içerek tedavi oluyorduk

Sonra göklerdennnnnn bir karar indi

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Bu şekilde alaya alacak kadar olmasa da, ben 3 haftada 1 pazara gidip alışveriş yaptığımızı, ekmeği bile deftere yazdırarak aldığımızı, maaş gününden 2 gün sonra babamızın cebinde para kalmadığını, bana haftalık olarak 1 milyon TL (yeni para ile 1 TL) harçlık verdiğini dün gibi hatırlıyorum.

Mesela biz muzun tadını ilk olarak ağrı kesici şurup ile tattık, çocuklar için muz aromalı yapmışlardı. Dispanserde tedavi olurduk, doktor kendisi odasında elinde sigara ile babama "sigarayı bırakmalısın" derdi, bir yandan da tüttürmeye devam ederdi.

Çarşıdan bizim evimide mesade oldukça uzaktır, karadeniz coğrafyası olduğundan da hep yokuş yukarıdır. Annemi çok hatırlarım, 75 kuruş otobüs parası vermemek için o yolu elinde yükler ile yürüyerek eve geldiğini.

Her neyse, maksat muhalefet ise bir yolunu bulursunuz.
göklerden karar iniyordu kararrrrrrrrrrrrrr
fedoncular köce buşak maşıyorduuuuuuu
leyla ile mecnun buluşuyorduuuuuuuu
hülöğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğ

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Şuan ekonomi o zamanki ekonomi'den daha kōtü 20 yil önce 1,25TL olan L&M bugun 14,5TL yani ekonomik kriz var kötüye gidiş var inkar etsenizde gerçekler acı....
Sad But True!

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
göklerden karar iniyordu kararrrrrrrrrrrrrr
fedoncular köce buşak maşıyorduuuuuuu
leyla ile mecnun buluşuyorduuuuuuuu
hülöğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğ

Sevdim seni, sana telefon alacam, ellemeli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan ekonomi o zamanki ekonomi'den daha kōtü 20 yil önce 1,25TL olan L&M bugun 14,5TL yani ekonomik kriz var kötüye gidiş var inkar etsenizde gerçekler acı....
Sad But True!

Siz fiyatın düşmesini mi bekliyordunuz :) LM mesela 1 TL mi olmalı bugün?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
3,5TL olan 1250gr Foça yoğurt 14,5TL olmuş bu ekonomik kriz var demek.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Şişirilmiş rakamlarla ekonomik kriz yok diyemezsin!

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Fakir falan yok. Herkesin elinde son model telefonlar var özellikle ayfon falan. Her şey son stil ülkede ama sorsan fakiriz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Bende iphone yok gm5p var fakirim sigara alicak param yok diye biraktim zaten raki,bira hic yok.
Herkes fakir zaten yok diyen troll...

Reaksiyon puanı
101
Fakir falan yok. Herkesin elinde son model telefonlar var özellikle ayfon falan. Her şey son stil ülkede ama sorsan fakiriz.
Bunlar herkez alabiliyormu asgari ücret yeni çıkan telefon almak için aylar yıllar çalışman lazım ama amerika almanya gibi gelişmiş ülke 1 2 ay falan çalışsan alırsın yeni telefon

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
çok zenginiz çook hatta imf ye borç bile verürük eyyy amerigaaa ey avrupa birlüğüüüü ((=
bir ülkenin zenginlik göstergesi elindeki son medel telefon değil kişilerin kredi kart ekstreleridir.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Buyurun cevabı okuyunuz lütfen.
Yokluk yüzünden bir sürü olay yaşanıyor. Gelir seviyesi üst kesimde olan insanlar yokluk çeken insanları oldukları yerden göremezler.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bu olayların perde arkasını bilmeden yorum yapmak hata olur. Hatta ben her iki olaya da cinayet diyorum.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Buyurun cevabı okuyunuz lütfen.
Yokluk yüzünden bir sürü olay yaşanıyor. Gelir seviyesi üst kesimde olan insanlar yokluk çeken insanları oldukları yerden göremezler.

Ben genel olarak konuşuyorum. Olmayan parayı harcarız karttan sanki bedava gibi. Her şey son stil takılırız, sorsam fakiriz. Haber içeriğinde anne babadan yüklü borç kaldı iddiası var. Biz de memur aileyiz ve küçük yerde yaşıyoruz(İstanbul gibi yerlere kıyısla) 4 kişi. Etimizi de yiyoruz. Gerektiği kadar harcıyoruz. Elimizde olmayanı harcamıyoruz kredilerden.