Ücretsiz Forum, Blog, Haber, E-Ticaret Sitesi Sahibi Olmak İstiyenler...

Bu konuyu okuyanlar

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Başlıktanda anlaşılacağı gibi kendini geliştirmek istiyenler internette ücretsiz bir site sahibi olmak istiyenler bu işlere merakı olan kişiler bu mesajı dikkatlice okusunlar.İlk olarak FwbH.co.cc Sitesine Giriyoruz
Site içinde sahip olucağımız freehost'u muzun özellikleri bulunmaktadır.
"Ücretsiz Hosting Hizmetimizden Yaralanmak İçin Buradan Kayıt Olabilirsiniz" Linkine Tıklıyoruz.

21631151.jpg

Gerekli bilgileri dolduruyoruz."Kayıt" tuşuna basıyoruz.Daha sonraki sayfadaki "Click Me To Contınue" Tuşuna Basıyoruz.

40817934.jpg

Açılan Sayfada resimde gördüğümüz karakterleri giriyoruz."Register" tuşuna tıklıyoruz.

37392772.jpg

Ve açılan yeni sayfada şu şekilde bir bildirge alıyoruz."An account activation email has been sent to" E-postanıza Hesap Aktivasyon maili yollandı şeklinde.E-postamıza gidiyoruz.

29061372.jpg

Gelen maili açıyoruz.Aktif etmek için linke tıklıyoruz.karşımıza aktif ettiğimize dair şöyle bir pencere açılıyor.

14808295.jpg

Aynı zamanda aşşağıdaki şekilde bir e-mail alıyoruz.Bu açılan penceredeki ve gelen postadaki bilgiler bizim için önemli bilgiler bunları bir yere not ediyoruz.

46404167.jpg

Ve bu bilgiler içinde bulunan http://kullanıcıadınız.fwbh.0lx.net veya http://www.kullanıcıadınız.fwbh.0lx.net adreslerinden birine tıklıyoruz. Ve artık hesabımız tamemn aktifleşmiş oluyor.Şuan elimizde 100bm'lık bir web alanımız var.Yukardaki bilgilerdende gördüğümüz üzere bir adresimiz var.

Elimizdeki bu bilgilerden Control panel URL = 0lx.net panel bağlantısına tıklıyoruz.Karşımızıza şu şekilde bir panel geliyor.Bu panelde gerekli alanları e-mailimize gelen yada bilgisayarımıza kaydettiğimiz bilgilerle dolduruyoruz."Login" Tuşuna tıklıyoruz.

98698016.jpg

Bu açılan panel bizim hostumuz üzerinde işlemler yapmamızı databaseler oluşturmamızı hostumuzun trafiğini görmemizi sağlayan panel.Biraz ingilizcesi olanlar panel kullanımını kolayca anlayabilirler.Paneldeki bölümlerden "Software/services" Kısmından "Fantastico type installer" yada "Site builder" Sekmesine tıklıyoruz.(Forum,Blog,Haber,E-Ticaret Siteleri İçin Biz Bu anlatımda "Fantastico type installer" kullanıcaz)

14032910.jpg

"Fantastico type installer" Sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencerede nereye yükleme yapmak istediğimizi soruyor.Tek seçeneğimiz var zaten onu seçiyoruz."Proceed" diyoruz.Yeni açılan sayfada yaklaşık 38 tane hazır scriptten birini seçiyoruz ve kurulum işlemini yapıyoruz.(Forum sistemleri, Blog Sistemleri, Cms Sistemler, Commerce sistemlerden istediğimizi kurabiliriz.Bu anlatımda biz SMF 1.1.7 kurucaz.)

17887004.jpg

Hazır sistemlerden "SMF 1.1.7" nin yanındaki "Click To install" Butanuna tıklıyoruz.

Destination Folder(leave with / to install to the root)Yazan yerin yanına eğer sitemizi http://kullanıcıadi.fwbh.0lx.net/smf diye bi alt dizine kurmak istiyorsak "smf" yazıyoruz.Yada orayı hiç ellemeyebiliriz.Ellemezisek forum açılış dizinine kurulmuş olucak.İstediğimiz bir alt dizini yazıyoruz yada yazmıyoruz.Complete İnstallation diyoruz.

Ve şöyle bir yazı çıkıyor. "Successfull installed script to
deneme.fwbh.0lx.net//smf"

Buradan forumu kurduğumuz adresi tıklıyoruz.Smf'nin kurulum ekranı karşımıza çıkıyor.Gerekli bilgileri dolduruyoruz.Sayfayı KAPATMIYORUZ...

53992960.jpg

MySQL server setting kısmına geliyoruz.Bu bölümde bazı işlemleri hostumuzun panelinden yapmamız gerekiyor.Başka bir sayfada 0lx.net panel adresine tekrar giriyoruz.Bilgilerimizi girip giriş yapıyoruz.Cpanelde bulunan "Database" kısmından "MySQL databases" sekmesine tıklıyoruz.

16327545.jpg

Make a new database::Yazan yerin altındaki kutucuğa bir isim veriyoruz örnek: smf Create Database tuşuna tıklıyoruz.
Database Name:* 0lx_111111_smf şeklinde bir database oluşturuyoruz.Bu arada sol tarafta bulunan mavi panelden "Account information" Altındaki "MySQL host name", "MySQL user name" Bilgilerini bir yere not ediyoruz.

21076565.jpg

47050692.jpg

Şimdi Smf installer'a geri dönüyoruz.MySQL server setting kısmındaki bilgileri artık girebiliriz.Giriyoruz ve "Proceed" tuşuna tıklıyoruz.

50923172.jpg

Bu sayfada bizden bir "Admin" kullanıcı adı ve şifresi istiyor.Bilgileri yazıp "Finish" Diyoruz.Yeni açılan sayfada install klasörünü silmemiz gerektiğini söylüyor. Kutucuğa "tik" koyuyoruz."your newly installed forum" sekmesine tıklıyoruz.

İşte Karşınızda Forum sitemiz. :D Hayırlı Olsun. Aynı şekilde diğer sistemleride yükleyebilirsiniz.Hemen hemen hepsinde bir database e ihtiyacınız olucak bu yüzden adımların çoğu aynıdır.
Ama işler Bununla Bitmiyor. Ücretsiz hosting sefvisi kullandığımız için bize verilen adres çok uzun bir adres şimdede .co.cc şekliden kısa bir alan adı kaydı yapıyoruz.

27888878.jpg

Alan Adı Kaydı....
Co.Cc Sitesine giriyoruz.İstediğimiz adı yazıyoruz.Kullanabilirliği kontrol et tuşuna tıklıyoruz.

98187317.jpg

Eğer Seçtiğimiz isim uygunsa aşşağıdaki gibi bir pencere çıkıyor "kayıt işlemine devam et " diyoruz.

36286021.jpg

Daha önceden bir hesabımız olmadığı için yeni bir hesap oluşturuyoruz."Şimdi bir hesap oluşturun" Açılan sayfada gerekli yerleri dolduruyoruz.(Telefon adres vs. Rastgele girebilirsiniz.)Şu şekilde bir sayfa açılıyor."Kur" Tuşuna Tıklıyoruz.

40453680.jpg

3.Seçenek olan "url forwarding" sekmesini tıklıyoruz.Bilgileri dolduruyoruz.(Frame kısmında istersek url hidding deyip free hosttan gelen adresi saklayabiliriz).En son "Kur" Tuşuna tekrar basıyoruz.Sayfa açılıyor.

74431962.jpg

77822639.jpg

60308012.jpg

Artık Co.Cc Den aldığımız adresle giriş yaptığımızda forumumuza bağlanabilicez. :D (anlatımda yapılan forum www.fwbhdeneme.co.cc)

89688145.jpg

Uzun Süren bir çalışma sonucu bu resimli anlatımı oluşturdum anlatım tamamen bana aittir.Başka sitelerde bu anlatımı paylaşmak istiyenler Alıntı olduğunu belirtirlerse sevinirim.Şimdilik sadece U-CaFe.NeT'te ve Shiftdelete.net ' te mevcuttur.
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.İyi çalışmalar.Sorular olursa dilim döndüğünce yardım etmeye çalışırım.
Hostunuz Free olduğu için çok fazla ciddi işlerde kullanmamanız öneririm.Ama öğrenmek ve küçük forumlar oluşturmak için idealdir.Bu freehostu kullanmak zorunda değilsiniz başka hosting servislerindende host alıp hemen hemen aynı şeyleri yaparak kurulumlarda bulunabilirsiniz.

Yazan:aykut5855

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bu yöntemi de denemiştim ;)
Paylaşım için teşekküler ;)

Ama yine de eğer geleceğini istiyorsak en iyisi kendi hostumuzu alıp kurmak ;)

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Teşekkür ederim arkadaşım bende her gün bakıp duruyorum konuma cvp veren varmı diye ilk cevap senden geldi çok tşk ederim... :D

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Bu yöntemi de denemiştim ;)
Paylaşım için teşekküler ;)

Ama yine de eğer geleceğini istiyorsak en iyisi kendi hostumuzu alıp kurmak ;)

Freehostta büyük projeler olmaz zaten. :D Ben sadece benim gibi bu işle hobi olarak ilgilenmek kendisini geliştirmek istiyenler için yazdım... :D

oguzkahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bende yaptım ama install sayfası gelmedi ne yapacam?

aykut5855

Doçent
Reaksiyon puanı
8

bu yazıyı gördükten sonra sende forumunu kurduğun adrese gidiceksin orda install sayfası gelicek...Yada başka bi sorun varsa daha detaylı sorarmısın?

Fantastico yeni sisteme geçmiş olabilir o zamn sana "admin" şeklinde bir kullanıcı adı tayin eder. Cpanel şifrenide o admine şifre tayin eder ve otomatik kurulumu yapmış olur... Adresine gidip bakarsan görebilirsin...

oguzkahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1

bu yazıyı gördükten sonra sende forumunu kurduğun adrese gidiceksin orda install sayfası gelicek...Yada başka bi sorun varsa daha detaylı sorarmısın?

Fantastico yeni sisteme geçmiş olabilir o zamn sana "admin" şeklinde bir kullanıcı adı tayin eder. Cpanel şifrenide o admine şifre tayin eder ve otomatik kurulumu yapmış olur... Adresine gidip bakarsan görebilirsin...

kullanıcı adı olarak admin yazdım sitede şifreyide koyduğum şifreyi yazıyorum yanlış diyor pdf dosyasından kopyaladım yine yanlış diyo kaldım ortada

mavikumsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Emeğine Sağlık ancak bu bahsettiğin siteleri kullanmak için az biraz ingilizce lazım yada bildiğin host ve domain hakkında bilgin olmalı yeni başlayan birisi bu siteleri kullanamaz

Son mesajlar