Uçak korkusu Sona Erecek!!

Bu konuyu okuyanlar

TheMechanic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[h=2]PEk çok insan, yükseklik korkusu nedeniyle uçağa binemiyor.. Bu konuda ise, Neolife Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli'den bu kişilere özel uyarılar var[/h]
ucak_korkusu_sona_erecek_h1267.jpg

PEk çok insan, yükseklik korkusu nedeniyle uçağa binemiyor.. Bu konuda ise, Neolife Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli'den bu kişilere özel uyarılar var.

Bu ilginç olaya dair,Uçuş veya uçak korkusu tek başına olabileceği gibi uçuş ile ilişkili kapalı yer, yükseklik korkusu gibi bir veya daha fazla fobinin bileşeninden de ortaya çıkabiliyor veya panik atakla ilişkili olan agorafobi gibi başka nedenlere de dayanabiliyor.
Uygun bir tedaviyle uçuş korkusunu yenmenin mümkün olduğunu ancak bunu başarmak için cesaret ve çaba göstermenin önemine dikkat çeken Neolife Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli şu bilgileri veriyor:
“Kişi, kendindeki kaygıyı tetikleyen nedenleri tespit edebildiğinde ilk adımı atmış oluyor. Uçuş korkusunun tek başına bir fobi olmadığını unutmamak gerekiyor. Uçmaktan korkan çoğu insanda, kapalı yer korkusu gibi korkular bulunuyor. Çoğu ‘uçuş korkusu’ bulunan kişi uçmanın güvenli olduğunu kabul ediyor ancak yine de korkutucu buluyor ve korkularını güvenlilik istatistikleri ile yatıştırmakta güçlük çekiyor. Bu bağlamda fobilerin mantıklı olmadığı bilinse de bu korkuya tek başına çözüm bulunamıyor.

MEZUNİYET, EVLENME, BOŞANMA, ÖLÜM...
Geçmişte yaşanmış olumsuz deneyimler, uçuş esnasındaki panik duygusunu tetikleyebiliyor. Belli bedensel hislere karşı duyarlılaşmış kişiler türbülans, kalkış veya inişten ya da yerden binlerce metre yüksekte olmaktan dolayı dehşete kapılabiliyor. Bazı kişiler yaşadıkları kaygının bir felakete yol açabilecek olmasından da endişe duyabiliyor. Uçuş korkusu bulunanların yüzde 90’ından fazlasındaki ortak payda; uçuş sırasında kaygılarının dayanılmaz düzeye varacağı korkusunu yaşamaları oluyor. Genellikle insanlar bir uçuş sırasında beklenmedik bir panik duygusu yaşıyor ve ardından bir sonraki uçuşta bu dehşete düşmelerine neden olan belirtilerin tekrar ortaya çıkacağından korkmaya başlıyor. Bu paniklerin tipik olarak 17 ile 34 yaş arasında, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, mezun olma gibi önemli yaşam değişiklikleri sırasında ortaya çıktığı görülüyor. Uçuş korkuları çok nadiren gerçekten travmatik bir uçuşla ilişkili olabiliyor.

KORKUYLA YÜZLEŞMEK
Uçuş korkusu oldukça sık görülmekle beraber, bunu yaşayan kişilerin yüzde 20’sinin iş ve sosyal yaşamları olumsuz etkileniyor. Fobilerin üstesinden gelmenin önemli noktalarından birinin korkulan tetikleyicilerle yüz yüze gelmek. Korkulardan kaçınmanın korkuyu beslediğini ve pekiştirdiğini unutmamak gerekiyor. Uçuş korkusunda veya bir uçuşu düşünürken yaşanan korkuda önemli boyutlarda bir beklentili kaygı bulunuyor. Uçuş korkusu üzerine özel olarak odaklanan bilişsel-davranışçı terapiler korkunun üstesinden gelinmesinde uçuş korkusu yaşayanlara oldukça yardımcı oluyor. Terapide nefes alma teknikleri, kalkış, iniş veya türbülans sırasında bedensel duyumlara karşı duyarlılaşmış kişilerde duyarsızlaştırma teknikleri kullanılıyor. Ayrıca, uçaklar ve uçuş hakkında bilgilendirmenin de kaygının giderilmesinde oldukça önemli bir rolü bulunuyor. Bu nedenle terapilerde uçuş simülasyon programlarından da yararlanıyoruz.
Uçuş korkusu yaşayan kişilerde, yaşanan korkunun ağırlığı ile doğru orantılı olarak, terapi veya ilaç + terapi uygulanabiliyor. Bizde aslında üst kısımda belirtilenlerin bu konudaki en ilginç ayrıntılar olacaktır.. Sizlerde eğer uçağa binmeye korkuyorsanız yukarıda belirtilenleri yapabilirsiniz. Gerçekten ilginç açıklamalar yapılmış konu hakkında.
Kaynak:http://www.anamurekspres.com/saglik/ucak-korkusu-sona-erecek-h1267.html

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
524
Yükseklik korkum var fakat çok defa uçağa bindim uçak korkum 0 , ilginç :blink:

TheMechanic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Öyle bir yazmışlarki bundan sonra sanki herkes uçağa binecekmiş gibi. A öyle mi artık uçabilirim la la la:D Yok öyle bir şey :tongue:

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Uçak yolculuğunun hep zevkli olduğunu düşünmüştüm bu yüzden de ilk bindiğim de hiç korku yoktu :)

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
yükseklik korkum var ama u.ağa 6 kere bindim heyecanlı geldi sevdim :D

KaJMeR13

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
yükseklik korkum var
uçağa da hiç binemedim
önümüzdeki 10 yıl içindede uçağa binme ihtimalim yok, binsem de uçağın bağajında vs giderim anca :)

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Başlığı görünce uçakları iptal edecekler sandım :mrgreen: Kendimi değiştirmekten hoşlanmam benim için toplum değişsin :p

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
uçmak gibisi var mı arkadaş? özgürlük. :)

TheMechanic

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=38650]neet[/MENTION] aynen dememe gerek yok sanırım :biggrin:

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Cocukluktan beri bircok kez ucaga bindim. Kalkis anina hastayim ya.

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
uçak hayat valla. arabayla 1 günde gittiğimiz yolu artık 1.5 saatte gidiyoruz.. gerçi havaalanına uçuştan 1 saat önce gidiştir, valiz beklemedir, güvenlik kontrolüdür derken bu süre 3-4 saat olabiliyor ama yine de çok iyi.

bugüne kadar thy, anadolujet, atlasjet, borajet, onur air, pegasus, sky airlines ile çok sayıda seyahatim oldu. en konforlu uçuş deneyimini hep thy ile yaşadım. atlasjet diğer firmalara nazaran bir tık daha önde.. bu yüzden uçağa ilk kez bineceklere daha rahat bir seyahat için thy veya atlasjet firmalarını tercih etmelerini öneririm.

pegasus'un ikramlarının ücretsiz olmaması bence büyük dezavantaj. biz kalkıp 200 liraya bilet alıyoruz ama pegasus hala sandviçi 10-15 liraya iteleme derdinde. küçük bir ayrıntı olabilir ama bence oldukça önemli.