'Uçak inerken uyumak kulağa kalıcı hasar verebiliyor'

Bu konuyu okuyanlar

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
_103489834_ucak_01.jpg

ABD'de Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, uçaktaki ani irtifa kayıplarının uyuyan yolcuların kulaklarında kalıcı hasara yol açabileceğine işaret ediyor.

Birçok kişi, ani yükseklik değişiminde kulaklarının patlayacak gibi olduğunu söylüyor.

Bu durum, kulağın dışındaki basınçla, iç basıncın eşit olmamasından kaynaklanıyor. Bu his, genellikle inişlerde ve ani irtifa değişimlerinde yaşanıyor.

'Esneyin ya da yutkunun'

Bu basıncı östaki borusunda ince bir kanal açarak dengelemek mümkün. Bunun için esnemek ya da yutkunmak gerekiyor. Bazı havayolu şirketleri bu nedenle inişten önce sakız ya da şeker dağıtıyor.

Ancak uzmanlara göre, uyku sırasında basınç dengelenmediği için östaki borusu tıkanabiliyor ve kulakta basınç travması meydana gelebiliyor.

_103495436_ucak_02.jpg

Basınç travması genelde birçok kişinin hayatlarının bir döneminde yaşayabileceği basit bir rahatsızlık.

Fakat, östaki borusunun uzun süre tıkalı kaldığı durumlarda enfeksiyon oluşabiliyor ve kulak zarının arkasında sıvı birikiyor. Bu da ağrıya ve duyma güçlüğüne yol açıyor.

Bazı ağır durumlarda hastaların kulaklarından kan bile gelebiliyor.

'Pilotun iniş anonsuyla uyanın'

İrtifa farklılıkları, dalgıçlarda ve dağda araba süren kişilerde de rahatsızlığa neden olabiliyor.

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine göre, bunu önlemek için yapılacak en iyi şey, ne kadar uykusuz olunursa olunsun pilotun iniş anonsuyla uyanmak.

Kaynak: BBC NEWS TÜRKÇE

Son düzenleyen moderatör:

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Uçak inerken uyumaya izin vermezler. Uyandırıncaya kadar uğraşıyorlar.
Ben hazırlıksız binmiştim. Kulak tıkacı olarak kulaklık kullanayım dedim. Onu da çıkarttılar. İçkulak basıncını dengelemek için ilaç kullanmama rağmen sol kulağımda sorun oldu. 2 aydır sıkıntı yapıyor. 8 gündür sürekli ilaç kullanıyorum.
Gerçi bir kezden değil kısa süre içinde çok sık ve hızlı yükseklik değişimlerinden oldu.

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
uyanıkken hasar vermiyor uyurken veriyor ne fark var?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Bir türlü uçamıyoruz ki arkadaş, uçsam bile zaten uyumam o güzellik varken. Bulutlar vs..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bisiklet,araba ile alçak uçuşlarım oldu ama hiç uçağa binmedim...

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Uçak korkum yüzünden zaten çok mağdurum bi de bu haber çok güzel oldu :) tişikkirler