Uçak biletlerine tavan fiyat geliyor

Bu konuyu okuyanlar

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
sakin_bu_havayoluyla_ucmayin13782545070_h1069642.jpg

Uçak biletlerindeki yüksek ücret politikasına ‘dur' diyecek ‘tavan fiyat modeli', Kurban Bayramı sonrasına kaldı.

Uygulama ile uçak biletleri, uçuştan 3 gün öncesine kadar belirlenen fiyatın üzerinde satılamayacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, havayolu şirketlerinin, bayram ve özel günlerde astronomik rakamlara ulaşan bilet fiyatlarına düzenleme getirmek üzere geçen ay çalışma başlatmıştı. Bakanlık, yürüttüğü çalışma ile havayolu şirketlerinin tüm uçuşlarındaki fiyatlarına müdahale etmeyi planlıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) yürüttüğü çalışmaya göre, şirketler uçuştan 3 gün öncesine kadar bakanlığın belirlediği tavan fiyata göre bilet satabilecek. Uçuşlarına son üç gün kala (72 saat) bilet alanlar ise havayolu şirketlerinin belirleyeceği yüksek ücretle uçuş yapmak zorunda kalacak. Ancak, havayolu şirketlerinin görüşleri alınarak gerçekleşen çalışmanın istenen hızda ilerlememesi nedeniyle tavan fiyat uygulaması Kurban Bayramı sonrasına kaldı.

Yetkililer, tavan fiyat modeli ile ilgili çalışmanın henüz sonuçlanmadığını ifade ederek, gelecek hafta şirket yetkilileri ile yapacakları toplantı sonrası hazırlayacakları taslağa son şeklini vermek istediklerini söyledi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a sunacakları raporun onaylanması ile uygulamanın başlayacağını belirten yetkililer, “Havayolu şirketlerinden gelen itirazları değerlendirip orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Tavan fiyat uygulamasının Kurban Bayramı'na yetişmesi zor görünüyor.” dedi.

Bakanlığın müdahalesi ile hafta sonları ve tatil dönemlerindeki bilet fiyatındaki artışın önüne geçilmiş olacak. Ancak yine de, ucuza seyahat etmek için uçuş planının mümkün olduğunca önceden gerçekleştirilmesi gerekiyor.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hadi bakalım inşallah... zaten kıl oluyorum şu thy genel müdürüne...adam isteyen biner istemeyen binmez yada zengin biner fakir binemez mantığında...

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Ben 44 tl ye kaptim ve THY'den. Erken alacaksın.

demircan256

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben 44 tl ye kaptim ve THY'den. Erken alacaksın.

Bu erken alırsan ucuza alırsın olayını bir türlü anlayamadım...mesela ben 2014 ramazan bayramı için bayramdan birkaç gün öncesiiçin 1 tane tam- 1 tane 8 yaş çocuk- 1 tane 4-6 yaş arası çocuk ve 1 tanede 0-1 yaş arası çocuk için bilet almak istiyorum...ama vergiler v.s dahil toplamda gidiyor nereleri buluyor...ben nasıl alacam erken den ucuz bilet :(

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
bayramda memlekete gitmek için bilet bakayım dedim, 850 liradan başlıyor...

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu erken alırsan ucuza alırsın olayını bir türlü anlayamadım...mesela ben 2014 ramazan bayramı için bayramdan birkaç gün öncesiiçin 1 tane tam- 1 tane 8 yaş çocuk- 1 tane 4-6 yaş arası çocuk ve 1 tanede 0-1 yaş arası çocuk için bilet almak istiyorum...ama vergiler v.s dahil toplamda gidiyor nereleri buluyor...ben nasıl alacam erken den ucuz bilet :(

Özel günlerin ne zaman olacağı önceden belli, adamlar da ona göre düzenleme yapıyor. Bir nevi modern karaborsa!

Az seyahat edilen yerlerde ya da uçağa fazla binilmeyen şehirlerde bu sıkıntı hiç yok. Trabzon'dan İstanbul Sabiha Gökçen'e -uçuşa 40 saat kala- 70 liraya bilet bulmuştum, özel günler, okul açılış-kapanışlarına denk gelse öyle bulmak mümkün mü? Uygulamayı merakla ve istekle bekliyorum, bakalım detayları nasıl olacak.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96

O zaman THY'nin sitesini sürekli takip edeceksin. Belli aralıklarla kampanyalar yapıyor.

Son mesajlar