Ubuntuyu kaldırmak

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Arkadaşlar merhaba

Ben sistemime ubuntu kurmuştum ama kaldırmak istiyorum. Yerel disk C'den 30 gb ayırıp oraya kurmuştum. Şimdi Windows'a zarar vermeden nasıl kaldırabilirim ubuntuyu?

configure

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ubuntu kurduğun diski biçimlendir gitsin. Windows XP kullanıyorsan boot.ini dosyasından ubuntu ile ilgili olan girdiyi sil. Win7 ya da Vista kullanıyorsan EasyBCD ile boot.ini dosyasında değişiklikler yapabilirsin. EasyBCD ile dosyadan ubuntu ile ilgili olan girdiyi sil. Wubi kullanarak kurduysan kurulum dosyasını sil gitsin. Sonra boot.ini'yi düzenlersin yine.

Sanırım bunları yapman yeterli olacaktır ki bende bir sorun oluşturmamıştı.

Daha iyi bir önerisi olan varsa her zaman dinlemeye hazırım.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Peki grub ekranı? Ubuntuyu kaldırınca Windowsa giremeyen elemanlar var da :)

configure

Asistan
Reaksiyon puanı
1
boot.ini'yi nasıl düzenleyebilirim peki?

EasyBCD ile boot sırası, öncelik sırası, girdilerin düzenlemeleri gibi şeyleri rahatça yapabilirsin. Grafik arayüzü ve kullanması basitir.

---------- Post added at 13:47 ---------- Previous post was at 13:41 ----------

Tabi boot sırasını düzenleyebilirsin dedim; ama buradan sakın CD/DVD ya da hard disc'ten hangisinin önce boot edileceğinin sırasını anlama. Bilgisayarında yüklü olan işletim sistemlerinin boot sırasını veya default olarak seçili olan işletim sistemini veya boot olmadan önce erkranda ne kadar süre kalmasını istediğini falan değiştirebilirsin.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Master Boot Record düzenlemen gerekli. Kısaca MBR diye tabir edilir. O zaman Grub ekranını görmezsin ve Windows sistemin normal işlevine devam eder. Aşağıdaki linki incele, programlar yardımcı olur.

http://www.ptdd.com/mbr.htm

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
EasyBCD ile boot sırası, öncelik sırası, girdilerin düzenlemeleri gibi şeyleri rahatça yapabilirsin. Grafik arayüzü ve kullanması basitir.

---------- Post added at 13:47 ---------- Previous post was at 13:41 ----------

Tabi boot sırasını düzenleyebilirsin dedim; ama buradan sakın CD/DVD ya da hard disc'ten hangisinin önce boot edileceğinin sırasını anlama. Bilgisayarında yüklü olan işletim sistemlerinin boot sırasını veya default olarak seçili olan işletim sistemini veya boot olmadan önce erkranda ne kadar süre kalmasını istediğini falan değiştirebilirsin.

Hocam anladım ya o kadarını :D nasıl yaptıysam artık grub ekranı çıkmıyor. Otomatik olarak Windows açılıyor. Şimdi merak ettiğim birşey var. Ben istediğim zaman sistem seçme ekranının çıkmasını ayarlayıp engelleyebilir miyim bu programla. Eğer öyle ise kaldırmama gerek kalmaz ki :D

Sizden acil olarak cevap bekliyorum :)

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
System Configuration Utility var, Çalıştır'a "msconfig" yazıp çalıştırabilirsin.
Burada BOOT.INI sekmesinde Timeout-Zamanaşımı seçeneği var eğer 0 yaparsan o ekranı göremezsin, 0'dan büyük bir değer verirsen o ekranı görürsün. Başka programa gerek yok...

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
System Configuration Utility var, Çalıştır'a "msconfig" yazıp çalıştırabilirsin.
Burada BOOT.INI sekmesinde Timeout-Zamanaşımı seçeneği var eğer 0 yaparsan o ekranı göremezsin, 0'dan büyük bir değer verirsen o ekranı görürsün. Başka programa gerek yok...

Bulamadım abi. Mümkünse resimle anlatır mısın

configure

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hocam anladım ya o kadarını :D nasıl yaptıysam artık grub ekranı çıkmıyor. Otomatik olarak Windows açılıyor. Şimdi merak ettiğim birşey var. Ben istediğim zaman sistem seçme ekranının çıkmasını ayarlayıp engelleyebilir miyim bu programla. Eğer öyle ise kaldırmama gerek kalmaz ki :D

Sizden acil olarak cevap bekliyorum :)

evowinds cevaplamış sorunu. Time-out değerini 0'dan yukarı bir süreye çekersen görürsün ;)

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174

Ya tamam da Timeout'u nereden değiştireceğim? :D

evowinds daha önce cevaplamış sorunu :D

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
simsiz.jpg
Abi olmuyor işte. Ben burayla uğraşmadım ama çıkmıyor grub ekranı? :D

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
mbr düzeltmesi yapmışsındır, grub silinmiştir. bu arayüz Windows yükleyicisinin arayüzü.
Grubla senin bir işin olmaz artık...

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
simsiz-1.jpg

Peki şimdi ubuntuyu nasıl silerim?

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Partititon programlarıyla bölümü silip tekrar oluşturman gerekli.
Veya Live Ubuntu CD'si ile sistemi açıp Ubuntu yüklü bölüme format atacaksın...
Gparted tarzı programlar var, onlarla da işini görebilirsin.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Partititon programlarıyla bölümü silip tekrar oluşturman gerekli.
Veya Live Ubuntu CD'si ile sistemi açıp Ubuntu yüklü bölüme format atacaksın...
Gparted tarzı programlar var, onlarla da işini görebilirsin.

Partiton magic deniyorum :D

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
bnce kadırmakla hiç uğraşma format atmak cok kısa süreni alır eger ögrenmek istiyosan :D deneyeceksin başka yolu yok D:

sinanakyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yazdıklarınızı okudum ama bende swap alanı kurmadan ubuntuyu yükedim windowsa erişemiyorum gparted'an ubuntu bölümünü sileyim dedim onda da yanlış yaptım galiba dvd ile format atmaya çallışıyorum olmuyor bi yardımcı olsanız ?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ubuntuyu yüklediğime pişman oldum kurtulması zor oluyor :)

sinanakyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dvd den olmuyordu usb den halletim gibi ubuntu için ayırdığım bölümü sildim baştan windows yüklüyorum

Son mesajlar