Ubuntu'da Laptop'umun şarjı Windows'dakinden çok daha az gidiyor nedeni nedir?

Bu konuyu okuyanlar

dolphinsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ubuntu da Laptop'umun şarjı windows dakinden çok daha az gidiyor nedeni nedir?Nasıl çözebilirim?

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba,

Bir yanılsama söz konusu olabilir mi? Zira tam tersi olması gerekir. Linux, Windows'a nazaran arka planda daha az işlem çalıştırır böylece sistem daha az yorulur. Fakat olağanlar dışında farklı uygulamalar çalıştırılıyorsa elbette güç tüketimi daha fazla olacaktır. Şarjın ne kadar dayanıp dayanamadığını işletim sistemi tercihine bağlayamıyorum.

dolphinsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Normalde windows10 da güç tasarrufu modunda 4 saat kadar kullanabiliyordum. Şuanda ise yaklaşık 1.5 2 saat gidiyor maksimum

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Desktop kullanıcısıyım o yüzden kesin bir kanıya vararak cevap veremiyorum. Hangi işlemleri gerçekleştirdiğinizde tüketimin fazlalaştığını anlamakta fayda var. Gözlemleyin ve burayı güncelleyin, buna göre bir yol belirlenebilir.

dolphinsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
boştayken daha çok şarj gidiyor bir de pycharm açıkken bayağı bir hızlı tükeniyor pilim

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Makineden makineye Linux'ta olan şarj tüketim süreleri değişebilir. Ubuntu'da bu sorunu kronik olarak yaşayan kullanıcılar baktığımızda sizin gibi topluluklarda farklı başlıklar oluşturmuşlar. Ancak kişiye göre kullanım değiştiği için evet şu nedenle fazla tüketiyor demek pek mümkün olmuyor. Bu noktada farklı bir dağıtım deneyerek belki süreyi bir nebze arttırmak mümkündür. Son söylediğim içime sinerek yazdığım bir şey değil, çünkü dağıtım değişikliğinde şarj sorununun ortadan kalkacağına inanmıyorum. Yine de bir düşüncedir... Deneyip görmek lazım.

ronicfarm

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Bende de aynı sorun var, win10 dan herhangi bi dağıtıma geçtiğim zaman şarj su gibi akıp gidiyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Bir yerlerde (ayarlarda) CPU kullanım hızını seçebileceğiniz bir ayar olmalı. En yüksek hız ayarlıysa, boştaykende İşlemci en yüksek hızda olur. Tasarruf modu ve değişken modları da var. Kurulu değilse, yazılım merkezinden bulup kurun. (Adı aklımda değil)