Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

Konusu 'Linux' forumundadır ve leomessi tarafından 30 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. raxetul

raxetul Profesör

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    38
    Çekirdek işlemci ile tam uyumlu çalışmıyor olabilir. İşlemci %15 görünüyor olabilir, bu tüm çekirdeklerin toplam gücüne göre hesaplanıyor ama bir uygulamaya bakıyorsun bir çekirdeğin %40'ını %80'ini kullanıyor. Bu o çekirdeği ısıtıyor olabilir. Bazı uygulamalarda threadi bir çekirdeğe verir başka çekirdeklere taşımayabilir,

Bir de hangi Ubuntu sürümünü kullandığını belirtebilir misin? Fikir yürütmede baya faydası olur.
    Kod:
    [I]cat /etc/issue[/I]

Kod:
    [COLOR=#000000][FONT=Courier New][/FONT][/COLOR]uname -a

çıktıları şeklinde verirsen de seviniriz :)

2. Xycodi

Xycodi Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    @raxetul ilgin için teşekkürler!

1-) [email protected]:~> cat /etc/issueWelcome to openSUSE 12.2 "Mantis" - Kernel \r (\l).

2-)[email protected]:~> uname -a
    Linux linux-xzw9.site 3.4.11-2.16-desktop #1 SMP PREEMPT Wed Sep 26 17:05:00 UTC 2012 (259fc87) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

CPU'da aşağıdaki gibi gözüküyor. Yükselme yaşandığı anlarda youtube tamekran hd video açtım. Filmde izledim sıcaklık yine aynı sıcaklık. İşin garip yanı hiç birşey yapmıyorken de çok sıcak. Hep aynı sıcaklıkta... ne iş anlamadım ben.. (daha hiç restart kapanma gibi bir olay olmadı sadece hep sıcak..)

Bu arada forced shell diye bir özellik vardı onun ayarıyla oynadım yine değişen birşey olmadı. masaüstü değişti tamamen gnome 2.0 gibi gözüktü ama sıcaklık tabi ki yine aynı :)

Ekran kartı driverlarım doğru, <man radeonhd> yazarak kontrol ettim. fglrx gibi bişey çıktı en günceli de o sanırım.

Ayrıca bu ısınma windowsta olmuyordu, tozdan vs. olma olasılığıda böylece elendi. Geriye ne kaldı bilmiyorum :hammer:

3. raxetul

raxetul Profesör

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    38
    Çekirdeğin birini %50'nin üzerinde çitleyen bir uygulama var gibi. Process listesinde anormal faaliyette bulunan uygulama yakalayamadığını düşünüyorum.

4. Xycodi

Xycodi Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Evet sanırım yakalayamadım :) Biraz izledim ama öyle yüzsüzlük yapan bir uygulama yoktu.

5. mutahhar

mutahhar Profesör

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    38
    ubuntu'ya usb ekran bağladım ilk başka çok uğraştım ama xorg.conf ile uğraşırken bir şekilde görüntü aldım. ekran sistem açılırken bağlıysa oradan değilse normal açılıyor. usb ekran çalışırken kapatırsam görüntü normal ekrana geçmiyor. ekranları bir türlü ayarlayamıyorum. ati catalyst'i de bir türlü kuramadım zaten bir türlü deb dosyası oluşmuyor. bir ara yükler gibi oldum ama fglrxinfo hata veriyor.aranızda bu tür bir sorun yaşayan ya da üstensinden gelebilecek biri var mı dostlar ? bunu çalıştırabilirsem bu ekranı pandaboard'da kullanacağım.

6. DumDumaq

DumDumaq Dekan

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    0xc000007b hatası verdi ne yapmalıyım ubuntuyu seçtim açılmadı ekranda sorarken

7. SDN Okuru

SDN Okuru SDN Okuru

aga normal ekran zor çalışıyor xorg teknolojisiyle sen usb ekran diyorsun :D windows kullan sen

8. mutahhar

mutahhar Profesör

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    38
    fedora 18 de hirbirşey kurmadan çalıştı ekran :) kernelden kaynaklanıyor sanırım. fedorada 3.6 var. şimdi sıra pandaboard es'e yüklemeye geldi. ilk denememde kart bir türlü boot olmadı. sanırım konfigrasyon farkından dolayı olmadı. dağıtım pandaboard'a göre derlenmiş ben de ise es modeli var. olmazsa son kerneli kendim derleyeceğim :)

9. finam

finam Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben ubuntu bir türlü kuramadım, daha doğrusu formata otamatik olarak başlatamadım ?

10. kosasker

kosasker Profesör

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    48
    Yaptığın işlemleri sırasıyla yazabilir misin ?

11. finam

finam Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Normal Sitedesin masaüstü bilgisaylar için indir diyorum, sonra nero ile cdye yazıyorum. Windows hazır format cd'sinde yaptıpğım gibi.

12. kosasker

kosasker Profesör

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    48
    Tamam, wubi.exe var cd içerisinde, ona çift tıklayarak kuruluma başlayabilirsin.
    Yeni bioslarda, bilgisayar açılırken, biosun hangi diskten önyükleme yapacağını seçebileceğin bir menü açılıyor. Bilgisayarını başlatırken".... for select boot device" ya da ".... for boot menu" gibi bir yazı gelmesi lazım. Genelde de basman gereken tuş " F12 " tuşudur.
    Eğer bu yazdığım işe yaramazsa, bilgisayarını açılışda ilk DVD içerisinden yükleme yapması için ayarlaman gerekmektedir. Bu işlemi de bios menüsüne girerek yapabilirsin. Bios ayarlarını yapmak biraz uzmanlık istesede normal bir kullanıcı çok rahat yapabilir.

Genelde "DEL" veya "F2" tuşları ile bilgisayar BIOS una girebilirsin. Bilgisayarı yeniden başlatman gerekir bu işlem için. Bilgisayar yeniden başlarken, gördüğün ilk ekranda "DEL" ve F2 tuşlarına sıra ile bas. Hangisi olduğunu bilebiliyorsan sadece birine bas. Burada "Boot" başlığı altında, "Select device priority" gibi bir başlık olması lazım. Bazı bios menülerinde direkt olarak seçebiliyorsun.

Boot menüsü altında, gerekli yerde cd, dvd veya blueray sürücünü bulup, önceliği ona vermen gerekiyor. Bu işlemden sonra bios ayarlarını kayıt edip bilgisayarı yeniden başlatman gerek. Genel tuş F10' dur. F10 tuşu ve sonrasında onay vererek bilgisayarı yeniden başlatırsın. Bu işlemlerden sonra, kurulum cd si, medya okuyucunun içinde ise kurulum ekranı görünecektir.

13. disc0med

disc0med Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Windows 8 kurulu ASUS N56VZ-S4255H marka ve model bilgisayarıma Ubuntu 12.10 (64bit) kurulumu yaptım fakat şöyle bir problemim var. Boot seçeneklerinden 1.liği Windows 8'e verdiğim zaman win 8 direk açılıyor herhangi bir seçim ekranı gelmeksizin. 1.liği Ubuntu'a verdiğim zaman ise gelen grub ekranından ne windows 8'i ne de win 8 recoveryi çalıştıramıyorum hata veriyor. İşletim sistemleri arasında gezmek için kendim manuel olarak boot seçimlerini değiştirmem gerekiyor. Açılışta herhangi bir seçim ekranının doğru düzgün çalışması için ne yapılabilir?

Grub ekranından windows 8 load etmeye çalıştığımda aldığım hata:
    Kod:
    hata : can't find command 'drivemap'
    hata: invalid EFI file path

14. iZozzy

iZozzy Doçent

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    Masaüstü bilgisayarımda internete wifi bağlanmak için Airties Air 2315 kullanıyorum. Fakat ubuntu da problem çıktı. Modemi tanımıyor, elimde driver cd'si var fakat windows için.
    Ne yapabilirim ?

15. bsekerciler

bsekerciler Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba, Ubuntu'nun kablosuz alıcını tanıyıp tanımadığını bilmemiz gerekir önce. Sorun modemle ilgili değil, kablosuz adaptörünle ilgili (wi-fi alıcınız). Uçbirimden,
    lspci
    çıktısını yazar mısın?

16. majaraha

majaraha Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    [h=5]xubuntu 12.04 LTS kurulumu sırasında "ubi-partman exit code 141" hatası[/h]
    arkadaşlar, netbook'umda xubuntu yüklüydü fakat bir sabah bilgisayarı açtığımda xubuntu'ya giriş yapamadım. tekrar kurmak istedim fakat kurulum sırasında "ubi-partman exit vode 141" hatası alıyorum ve yükleyemiyorum. ne yapmam gerek? acile yardıma ihtiyacım var, teşekkürler.

17. bsekerciler

bsekerciler Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    /var/log/syslog çıktısını verebilir misiniz?

18. Xycodi

Xycodi Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Merhaba, Ubuntu 12.10 yükledim, eskiden OpenSuse 12.2(Gnome) ve 12.3(KDE) kullanıyordum. İnternetim çok hızlı çalışıyordu hiçbir problemim yoktu. Windows 8 ve Windows 7 üzerinde de bir problemim yok ancak Ubuntu 12.04 ve 12.10'da internet yavaşlığı problemim devam ediyor. Mesela bir internet sitesine gireceğim bir kere üstüne tıklayınca bekliyorda bekliyor ama üst üste 10 defa falan tıklayayım girmeye başlıyor. Sanki komutları dinlemiyor gibi bir hava var. Youtube vs. aynı şekilde yavaş. AirTies rt-211 kullanıyorum wpa1/2 şifrelemeye ayarladım ve ubuntunun kendi wireless managerini silerek başka bir tane yükledim. Bu dediğim şifreleme türünde daha iyimiş dediler ama bir değişiklik olmadı. Wireless kartım Atheros sanırım, yardımcı olursanız sevinirim.

19. WhiteHawk

WhiteHawk Profesör

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    38
    Adam 24 ünde yazmış 5 gün geçmiş bir cevap yok.Bravo linuxcular devam edin.:thumbdown:

20. ffgul

ffgul Profesör

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    >>Ah linux vah linux...

Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş