Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

raxetul

Profesör
Katılım
17 Nis 2009
Mesajlar
1,397
Beğeniler
20
Puanları
38
Çekirdek işlemci ile tam uyumlu çalışmıyor olabilir. İşlemci %15 görünüyor olabilir, bu tüm çekirdeklerin toplam gücüne göre hesaplanıyor ama bir uygulamaya bakıyorsun bir çekirdeğin %40'ını %80'ini kullanıyor. Bu o çekirdeği ısıtıyor olabilir. Bazı uygulamalarda threadi bir çekirdeğe verir başka çekirdeklere taşımayabilir,

Bir de hangi Ubuntu sürümünü kullandığını belirtebilir misin? Fikir yürütmede baya faydası olur.
Kod:
[I]cat /etc/issue[/I]
Kod:
[COLOR=#000000][FONT=Courier New][/FONT][/COLOR]uname -a
çıktıları şeklinde verirsen de seviniriz :)
 
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
74
Beğeniler
0
Puanları
6
@raxetul ilgin için teşekkürler!

1-) [email protected]:~> cat /etc/issueWelcome to openSUSE 12.2 "Mantis" - Kernel \r (\l).

2-)[email protected]:~> uname -a
Linux linux-xzw9.site 3.4.11-2.16-desktop #1 SMP PREEMPT Wed Sep 26 17:05:00 UTC 2012 (259fc87) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

CPU'da aşağıdaki gibi gözüküyor. Yükselme yaşandığı anlarda youtube tamekran hd video açtım. Filmde izledim sıcaklık yine aynı sıcaklık. İşin garip yanı hiç birşey yapmıyorken de çok sıcak. Hep aynı sıcaklıkta... ne iş anlamadım ben.. (daha hiç restart kapanma gibi bir olay olmadı sadece hep sıcak..)
Bu arada forced shell diye bir özellik vardı onun ayarıyla oynadım yine değişen birşey olmadı. masaüstü değişti tamamen gnome 2.0 gibi gözüktü ama sıcaklık tabi ki yine aynı :)

Ekran kartı driverlarım doğru, <man radeonhd> yazarak kontrol ettim. fglrx gibi bişey çıktı en günceli de o sanırım.

Ayrıca bu ısınma windowsta olmuyordu, tozdan vs. olma olasılığıda böylece elendi. Geriye ne kaldı bilmiyorum :hammer:
 

raxetul

Profesör
Katılım
17 Nis 2009
Mesajlar
1,397
Beğeniler
20
Puanları
38
Çekirdeğin birini %50'nin üzerinde çitleyen bir uygulama var gibi. Process listesinde anormal faaliyette bulunan uygulama yakalayamadığını düşünüyorum.
 
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
74
Beğeniler
0
Puanları
6
Evet sanırım yakalayamadım :) Biraz izledim ama öyle yüzsüzlük yapan bir uygulama yoktu.
 
Katılım
14 Nis 2009
Mesajlar
1,528
Beğeniler
8
Puanları
38
ubuntu'ya usb ekran bağladım ilk başka çok uğraştım ama xorg.conf ile uğraşırken bir şekilde görüntü aldım. ekran sistem açılırken bağlıysa oradan değilse normal açılıyor. usb ekran çalışırken kapatırsam görüntü normal ekrana geçmiyor. ekranları bir türlü ayarlayamıyorum. ati catalyst'i de bir türlü kuramadım zaten bir türlü deb dosyası oluşmuyor. bir ara yükler gibi oldum ama fglrxinfo hata veriyor.aranızda bu tür bir sorun yaşayan ya da üstensinden gelebilecek biri var mı dostlar ? bunu çalıştırabilirsem bu ekranı pandaboard'da kullanacağım.
 
Katılım
14 Nis 2009
Mesajlar
1,528
Beğeniler
8
Puanları
38
aga normal ekran zor çalışıyor xorg teknolojisiyle sen usb ekran diyorsun :D windows kullan sen
fedora 18 de hirbirşey kurmadan çalıştı ekran :) kernelden kaynaklanıyor sanırım. fedorada 3.6 var. şimdi sıra pandaboard es'e yüklemeye geldi. ilk denememde kart bir türlü boot olmadı. sanırım konfigrasyon farkından dolayı olmadı. dağıtım pandaboard'a göre derlenmiş ben de ise es modeli var. olmazsa son kerneli kendim derleyeceğim :)
 
Katılım
24 Ara 2008
Mesajlar
3,227
Beğeniler
47
Puanları
48
Normal Sitedesin masaüstü bilgisaylar için indir diyorum, sonra nero ile cdye yazıyorum. Windows hazır format cd'sinde yaptıpğım gibi.
Tamam, wubi.exe var cd içerisinde, ona çift tıklayarak kuruluma başlayabilirsin.
Yeni bioslarda, bilgisayar açılırken, biosun hangi diskten önyükleme yapacağını seçebileceğin bir menü açılıyor. Bilgisayarını başlatırken".... for select boot device" ya da ".... for boot menu" gibi bir yazı gelmesi lazım. Genelde de basman gereken tuş " F12 " tuşudur.
Eğer bu yazdığım işe yaramazsa, bilgisayarını açılışda ilk DVD içerisinden yükleme yapması için ayarlaman gerekmektedir. Bu işlemi de bios menüsüne girerek yapabilirsin. Bios ayarlarını yapmak biraz uzmanlık istesede normal bir kullanıcı çok rahat yapabilir.

Genelde "DEL" veya "F2" tuşları ile bilgisayar BIOS una girebilirsin. Bilgisayarı yeniden başlatman gerekir bu işlem için. Bilgisayar yeniden başlarken, gördüğün ilk ekranda "DEL" ve F2 tuşlarına sıra ile bas. Hangisi olduğunu bilebiliyorsan sadece birine bas. Burada "Boot" başlığı altında, "Select device priority" gibi bir başlık olması lazım. Bazı bios menülerinde direkt olarak seçebiliyorsun.

Boot menüsü altında, gerekli yerde cd, dvd veya blueray sürücünü bulup, önceliği ona vermen gerekiyor. Bu işlemden sonra bios ayarlarını kayıt edip bilgisayarı yeniden başlatman gerek. Genel tuş F10' dur. F10 tuşu ve sonrasında onay vererek bilgisayarı yeniden başlatırsın. Bu işlemlerden sonra, kurulum cd si, medya okuyucunun içinde ise kurulum ekranı görünecektir.
 
Katılım
27 Şub 2013
Mesajlar
3
Beğeniler
0
Puanları
0
Arkadaşlar Windows 8 kurulu ASUS N56VZ-S4255H marka ve model bilgisayarıma Ubuntu 12.10 (64bit) kurulumu yaptım fakat şöyle bir problemim var. Boot seçeneklerinden 1.liği Windows 8'e verdiğim zaman win 8 direk açılıyor herhangi bir seçim ekranı gelmeksizin. 1.liği Ubuntu'a verdiğim zaman ise gelen grub ekranından ne windows 8'i ne de win 8 recoveryi çalıştıramıyorum hata veriyor. İşletim sistemleri arasında gezmek için kendim manuel olarak boot seçimlerini değiştirmem gerekiyor. Açılışta herhangi bir seçim ekranının doğru düzgün çalışması için ne yapılabilir?

Grub ekranından windows 8 load etmeye çalıştığımda aldığım hata:
Kod:
hata : can't find command 'drivemap'
hata: invalid EFI file path
 
Katılım
28 Mar 2011
Mesajlar
626
Beğeniler
2
Puanları
0
Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda internete wifi bağlanmak için Airties Air 2315 kullanıyorum. Fakat ubuntu da problem çıktı. Modemi tanımıyor, elimde driver cd'si var fakat windows için.
Ne yapabilirim ?
 
Katılım
17 Mar 2013
Mesajlar
26
Beğeniler
0
Puanları
1
Merhaba,
Masaüstü bilgisayarımda internete wifi bağlanmak için Airties Air 2315 kullanıyorum. Fakat ubuntu da problem çıktı. Modemi tanımıyor, elimde driver cd'si var fakat windows için.
Ne yapabilirim ?
Merhaba, Ubuntu'nun kablosuz alıcını tanıyıp tanımadığını bilmemiz gerekir önce. Sorun modemle ilgili değil, kablosuz adaptörünle ilgili (wi-fi alıcınız). Uçbirimden,
lspci
çıktısını yazar mısın?
 
Katılım
17 Mar 2013
Mesajlar
26
Beğeniler
0
Puanları
1
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
74
Beğeniler
0
Puanları
6
Merhaba, Ubuntu 12.10 yükledim, eskiden OpenSuse 12.2(Gnome) ve 12.3(KDE) kullanıyordum. İnternetim çok hızlı çalışıyordu hiçbir problemim yoktu. Windows 8 ve Windows 7 üzerinde de bir problemim yok ancak Ubuntu 12.04 ve 12.10'da internet yavaşlığı problemim devam ediyor. Mesela bir internet sitesine gireceğim bir kere üstüne tıklayınca bekliyorda bekliyor ama üst üste 10 defa falan tıklayayım girmeye başlıyor. Sanki komutları dinlemiyor gibi bir hava var. Youtube vs. aynı şekilde yavaş. AirTies rt-211 kullanıyorum wpa1/2 şifrelemeye ayarladım ve ubuntunun kendi wireless managerini silerek başka bir tane yükledim. Bu dediğim şifreleme türünde daha iyimiş dediler ama bir değişiklik olmadı. Wireless kartım Atheros sanırım, yardımcı olursanız sevinirim.
 
stat counter