Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

Bu konuyu okuyanlar

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
gnome look'tan bir tema paketi indirdim Slickness for gnomenu diye bir dosya çıktı içinden.. O klasörün içindede Menu, icon ve buton diye 3 klasör çıktı.. Ama Jeaquares'in deyimiyle "Acemi Kullanıcı" olduğum için temayı kuramadım.. Bu temayı nasıl kurabilirim ??? :( :( :(

33djpd2.png

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Önce GnoMenu'yu yüklemen lazım: http://www.gnome-look.org/content/show.php/GnoMenu+-+consolidated+menu+for+gnome?content=93057

Sonrasında indirdiğin paketi herhangi bir yerde arşivden çıkart. Black-White 2 klasörünü /usr/share/gnomenu/Themes/Button altına, the Black-White 2 Neon klasörünü /usr/share/gnomenu/Themes/Icon altına, the SlicknesS klasörünü ise usr/share/gnomenu/Themes/Menu altına koy. :)

dediğin dosyayı indirdim Şimdi elimde Gnomenü diye yeni bir klasör var ama içinde bahsettiğin black-white ve the black-white2 neon diye klasörler yok

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
dediğin dosyayı indirdim Şimdi elimde Gnomenü diye yeni bir klasör var ama içinde bahsettiğin black-white ve the black-white2 neon diye klasörler yok

İndirdiğin dosyada Icon klasörü altında Black-White 2 Neon klasörü, Button altında Black-White 2 ve Menu altında da SlicknesS klasörleri var. Onları yukarıda yazdığım yerlere koyacaksın. Yani Black-White 2 Neon'un içindekileri bilgisayarındaki Icon klasörüne, Black-White 2 içindekileri bilgisayarındaki Button klasörüne ve SlicknesS'ın içindekileri ise bilgisayarındaki Menu klasörü altına kopyalayacaksın.

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
İndirdiğin dosyada Icon klasörü altında Black-White 2 Neon klasörü, Button altında Black-White 2 ve Menu altında da SlicknesS klasörleri var. Onları yukarıda yazdığım yerlere koyacaksın. Yani Black-White 2 Neon'un içindekileri bilgisayarındaki Icon klasörüne, Black-White 2 içindekileri bilgisayarındaki Button klasörüne ve SlicknesS'ın içindekileri ise bilgisayarındaki Menu klasörü altına kopyalayacaksın.
Ya jeaquares biliyorum saçma sorular soruyorum ve mahcubum ama Bu bana verdiğin adresteki gnomenü bir program değilmi?(yani windowsta olsaydı exe uzantılı).. Ama yükledim içinde bir program yok bir klasör var..

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ya jeaquares biliyorum saçma sorular soruyorum ve mahcubum ama Bu bana verdiğin adresteki gnomenü bir program değilmi?(yani windowsta olsaydı exe uzantılı).. Ama yükledim içinde bir program yok bir klasör var..

İndirdiğin GnoMenu'nün amacı tema yönetimi sağlamak. Kurduysan programı /usr/share altında dizinler oluşturmuş olması lazım. Bahsettiğim dizinler var mı /usr/share altında?

TTelekom

Asistan
Reaksiyon puanı
8
arkadaşlar bn yeni ubuntu kurdum şimdi ne gibi ayarları yaplıyım.Ekran kartı falan tanıtmalı mıyımm

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Emesene programını kullanıyorum, görüntülü konuşma yapmak istediğimde
"libmimic yükle değil, o yüzden görüşme yapamam" diye anladığım mesaj çıkıyor.
phyton-dev diye bişey yükledim gene de düzelmedi. Yolunu yöntemini bilen varsa anlayacağım dilden anlatırsa sevinirim. (yeniyim de).
Teşekkürler...

ekrangrntshata.png

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
ya klasörün içinde program yok ki

2e1alcm.png

Dosyayı /home/kullanıcı adın/Belgeler dizinine indirdiğiniz varsayıyorum. (Nereye indirdiysen oraya göre yap işlemleri.)

Uçbirim'i aç. Sırayla:

Kod:
tar zxf dosya_adı.tar.gz
cd /home/kullanıcı adın/Belgeler/dosya_adı
./configure
make
make install

bu komutları yaz.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
arkadaşlar bn yeni ubuntu kurdum şimdi ne gibi ayarları yaplıyım.Ekran kartı falan tanıtmalı mıyımm

Tanımadıysa tanıtmalısın. Sistem > Yönetim > Donanım Sürücüleri ekranına bak, eğer yüklü değilse orada görebilirsin. Yüklü değilse marka ve modelini yaz.

Emesene programını kullanıyorum, görüntülü konuşma yapmak istediğimde
"libmimic yükle değil, o yüzden görüşme yapamam" diye anladığım mesaj çıkıyor.
phyton-dev diye bişey yükledim gene de düzelmedi. Yolunu yöntemini bilen varsa anlayacağım dilden anlatırsa sevinirim. (yeniyim de).
Teşekkürler...

ekrangrntshata.png

phyton-libmimic'i yüklemeyi dener misin?

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Dosyayı /home/kullanıcı adın/Belgeler dizinine indirdiğiniz varsayıyorum. (Nereye indirdiysen oraya göre yap işlemleri.)

Uçbirim'i aç. Sırayla:

Kod:
tar zxf dosya_adı.tar.gz
cd /home/kullanıcı adın/Belgeler/dosya_adı
./configure
make
make install
bu komutları yaz.
dediğin komutu yazmaya çalışıyorum ama sonuç resimde görüldüğü gibi :(
jrxouv.png

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Tanımadıysa tanıtmalısın. Sistem > Yönetim > Donanım Sürücüleri ekranına bak, eğer yüklü değilse orada görebilirsin. Yüklü değilse marka ve modelini yaz.

phyton-libmimic'i yüklemeyi dener misin?

Yükleyince sorun düzeldi, teşekkürler...

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35

Eğer ekranın düzgünse yüklemene gerek yok. Sistem/yönetim altında donanım ile ilgili bir menü olacak, adını unuttum oradan bakabilirsin.

Ayrıca Ubuntu-tr forumdaki acemiler için ilk durak bölümüne bakabilirsin. Tabi biraz uğraştıktan sonra kafana takılanları burada sorarsan dilimiz döndüğünce cevap veririz.

Bir de sayın yöneticiler. Bu başlık böyle olmadı. Bazı arkadaşların sorunları arada kayboluyor. Linux forumu altında Linux sorun ve çözümleri diye bir bölüm açmalıyız bence. Böylece her sorunu olan yeni bir konu açar ve sorununu çözer. Böylece aynı sorunu yaşayanlar, yenien sormaz arayıp konuyu bulur.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@stajer, tar zxf komutunu verirken şöyle yazmalısın:

tar zxf /home/kullanıcı adın/Belgeler/gnomenu-2.1.tar.gz

Burada kullanıcı adın kısmına oturum adını yazman lazım. Dosyayı nereye indirdiğini söylersen, daha doğru bir yol verebilirim. Ya da şöyle yap, dosyayı indirdiğin yeri açınca yukarıdaki sekmeleri sırayla yaz. Örneğin:

ekrn.png

Resimde gördüğün sekmeleri yaz, en başa /home yazman gerekir. Mesela ben şöyle yapıyorum:

/home/jeaquares/Belgeler/gnomenu

Şimdi bak sen şunları yapacaksın.

Kod:
tar zxf /home/kullanıcı adın/Belgeler/gnomenu-2.1.tar.gz

Bu işlemden sonra:

Kod:
cd /home/kullanıcı adın/Belgeler/gnomenu

yazacaksın. Ardından bu dizine geldiğinde:

Kod:
sudo make install

yazdığında şifreni soracak, şifreni girip enter'a bastığında yükleyecek.

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Çok teşekkürler jeaquares dediğin gibi yaptım oldu ama şimdi o temayı nasıl seçili yapıcam..Masaüstü Artalanını Değiştir başlığında görünmüyor??

Not: galiba bir iki soru daha sorsam, benim ubuntu kullanmamı yasaklıyacaksınız :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Eğer ekranın düzgünse yüklemene gerek yok. Sistem/yönetim altında donanım ile ilgili bir menü olacak, adını unuttum oradan bakabilirsin.

Ayrıca Ubuntu-tr forumdaki acemiler için ilk durak bölümüne bakabilirsin. Tabi biraz uğraştıktan sonra kafana takılanları burada sorarsan dilimiz döndüğünce cevap veririz.

Bir de sayın yöneticiler. Bu başlık böyle olmadı. Bazı arkadaşların sorunları arada kayboluyor. Linux forumu altında Linux sorun ve çözümleri diye bir bölüm açmalıyız bence. Böylece her sorunu olan yeni bir konu açar ve sorununu çözer. Böylece aynı sorunu yaşayanlar, yenien sormaz arayıp konuyu bulur.

Konuya bu mesajına cevap vermek için girmiştim zaten, cevap verecektim. Boşuna gitmedi.

Ama sadece şunu diyeyim, buraya gelen birini Ubuntu-Tr forumuna yönlendirmen çok büyük bir hata. İnsanlara yardım etmek için buradayız.

Diğer konuyla ilgili olarak, karşılaşılan sorunları çözümleriyle konu olarak açarsak daha iyi olur. Yine sorunu olanlar buraya yazar, biz de onları o konulara yönlendiririz.

---------- saat 16:13 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:12 eklenmişti ----------

Çok teşekkürler jeaquares dediğin gibi yaptım oldu ama şimdi o temayı nasıl seçili yapıcam..Masaüstü Artalanını Değiştir başlığında görünmüyor??

Not: galiba bir iki soru daha sorsam, benim ubuntu kullanmamı yasaklıyacaksınız :D

Emerald Theme Manager yüklü mü?

Sistem > Tercihler > Emerald Theme Manager diye bulunması lazım.

---------- saat 16:18 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:13 eklenmişti ----------

Hayır aksine, çok mutlu oluyorum. :)

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Emerald Theme Manager yüklü mü?

Sistem > Tercihler > Emerald Theme Manager diye bulunması lazım.

---------- saat 16:18 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:13 eklenmişti ----------

Hayır aksine, çok mutlu oluyorum. :)

evet emerald yüklü ama emerald temalar başlığı altında yine bulamadım :blushing:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Yönlendirmem neden hata olsun ki? Şimdilik elimizde o kadar döküman yok ama adamlar harika bir arşiv hazırlamış acemiler için. Ben ilk kullanmaya başladığımda her soruyu irc kanalında sorardım. Ama forumda bu kadar soruyu soramaz ki herkes.

En azından insanların acemiliklerini atmak için bir şeylere bakması lazım. Bu tür dökümanlarımız ileride olabilir ama şimdi yok öyle değil mi?

Benim buradaki amacım bir foruma reklam yapmak veya başka bir şey değil sadece yardımcı olabilmektir. Adam ne zamandandır oraya sorusunu yazmıştı ama kimse ona cevap vermemişti.

---------- saat 16:23 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:21 eklenmişti ----------

evet emerald yüklü ama emerald temalar başlığı altında yine bulamadım :blushing:

Emeraldı açıp herhangi bir temanın üzerine tıklaman yeterli. Anında uygulanıyor zaten. Tamam falan demene gerek yok. Tabi bunun için compizconfig seçenlerinde pencere yöneticisini emerald yapman lazım.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Bu ve önceki mesajlarımda yazdığım şeyleri yaparak yükle temayı bakalım. :)

---------- saat 16:29 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:27 eklenmişti ----------

Yönlendirmem neden hata olsun ki? Şimdilik elimizde o kadar döküman yok ama adamlar harika bir arşiv hazırlamış acemiler için. Ben ilk kullanmaya başladığımda her soruyu irc kanalında sorardım. Ama forumda bu kadar soruyu soramaz ki herkes.

En azından insanların acemiliklerini atmak için bir şeylere bakması lazım. Bu tür dökümanlarımız ileride olabilir ama şimdi yok öyle değil mi?

Benim buradaki amacım bir foruma reklam yapmak veya başka bir şey değil sadece yardımcı olabilmektir. Adam ne zamandandır oraya sorusunu yazmıştı ama kimse ona cevap vermemişti.

Makaleleri kastetmiyorum. Soru sorduklarında cevap verebilmeliyiz. Benim bahsettiğim şey bu. Onlar da kalkıp da "Ubuntu ne?" demiyorlar ki?

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Haklısın Jea. Cevap veriyorsun zaten ve Allah nazardan saklasın, performansın çok iyi. Ama bunun için forumun biraz düzenlenmesi lazım bence. Linux forumu birkaç bölüme ayrılmalı.

Bu işin başmimarı olarak bu iş sana düşüyor.

Hem neden sen moderatör olmadın? Tamam keylogger de olsun ama ondan önce sen olmalıydın bence.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Haklısın Jea. Cevap veriyorsun zaten ve Allah nazardan saklasın, performansın çok iyi. Ama bunun için forumun biraz düzenlenmesi lazım bence. Linux forumu birkaç bölüme ayrılmalı.

Bu işin başmimarı olarak bu iş sana düşüyor.

Hem neden sen moderatör olmadın? Tamam keylogger de olsun ama ondan önce sen olmalıydın bence.

Öncelikle amin, teşekkürler. :)

Forumun birkaç bölüme ayrılması gerektiğinin farkındayım ama bunu istemeye yüzüm yok çünkü Linux kategorisi açılana kadar bile çok laf ettim Troy'a, hem de çok ağır şeylerdi söylediklerim. Açıkçası şimdi başını ağrıtmak istemiyorum kendisinin. :)

Moderatörlük için hiç başvuru yapmadım. keyloger yaptı mı, onu da bilmiyorum ama zaten ben beceremem o işi. keyloger çok iyi götürüyor.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Sürekli buradasın nesini beceremeyeceksin? Keyloger'e söyleyelim de bölümler için görüşsün.

Son mesajlar