Ubuntu neden bu kadar popüler ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu soruyu bilmişlik yapmak yada bir dağıtımı kötülemek için sormuyorum ama benim gördüğüm kadarıyla Ubuntu'da ana depolardaki şeyler dökülüyor. Depolardaki paketler sürekli çökme veriyor. Ubuntu nasıl oldu da bu kadar popüler oldu ? Kararsız denen Fedora yada Arch bile daha az kararsızlık yaşatıyor. Siz Ubuntu'yu neden kullanıyorsunuz? Bu kadar adam neden Ubuntu'yu tercih ediyor? Büyük resmi görmek istiyorum.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,305
Kullanımı daha kolay olduğu daha kararlı çalıştığından dolayı tercih ediliyormuş.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi her yerde ve her konuda şu kural geçerlidir: İlk gelen popüler olur. Şöyle konuşalım, Ubuntu çıkana dek linux dağıtımları arasında en kolayı Mandrake, Red hat ve SuSE idi, bu dağıtımlar hem işlemciye oldukça yük bindiriyor, hem belli özellikler için para istiyor/tamamen paralı, hem de o kadar da kolay değiller. Ubuntu çok basit bir dağıtım olarak ortaya çıktı, hem daha kaliteli ve hem de iyi. Şimdi işi uzun uzun yazmayalım ama Ubuntu'nun bu elde ettiği trend kendisini sağlam bir yere taşıdı. Unity meselesine kadar da gayet sağlamdı aslında. O zamanların hatrina ve alışkanlığına insanlar kullanıyor, ben bile yeni kullanıcı dağıtım sorunca kubuntu önerdim.

rubarovan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
320
Kullanımı daha kolay olduğu daha kararlı çalıştığından dolayı tercih ediliyormuş.

Katılıyorum bir de çözümleri çok, sorunlar bir çok forumda yardımcı olunuyor ve kısa sürede çözülüyor bu yüzden de kullanım sayısı artıyor. Bi de çok çeşidi var Ubuntu'nun.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
ben bile yeni kullanıcı dağıtım sorunca kubuntu önerdim.
Kubuntu önerilmez son kullanıcıya LUL :p Adama biz ne diyoruz ? Hızlı, kararlı ve basit. KDE ise yavaş açılıyor, eski bilgisayarlar için değil (Linux'u eski bilgisayarlar için özellikle öneriyoruz farkındaysan) karışık ve çökmesi bol bir masaüstü LUL :p Adam 2 gün dayanırsa madalya takmalıyız :p

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kubuntu önerilmez son kullanıcıya LUL :p Adama biz ne diyoruz ? Hızlı, kararlı ve basit. KDE ise yavaş açılıyor, karışık ve çökmesi bol bir masaüstü LUL :p Adam 2 gün dayanırsa madalya takmalıyız :p
Aslında KDE'den hiç şikayet almadım. Daha çok mime typelerı vs yanlış yapilandirdiklarından deb paketlerine arc açılmasından falan şikayet ediyorlardı. Sonra fedora KDE kurdum, hepsi çok memnun. Ha karışık geliyor mu evet. Ama sonuçta alıştılar.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,305
Sanırım benim ilk deneyimim linux olucak. Ubuntudan mı başlasak acaba

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında KDE'den hiç şikayet almadım. Daha çok mime typelerı vs yanlış yapilandirdiklarından deb paketlerine arc açılmasından falan şikayet ediyorlardı. Sonra fedora KDE kurdum, hepsi çok memnun. Ha karışık geliyor mu evet. Ama sonuçta alıştılar.
Mate bile karışık gelebilir son kullanıcıya. En kolay arayüzler.
1- Cinnamon
2- Xfce (Yapılandırılmış)
3- Budgie
4- Unity (macOS'dan geçenler için)
diye gidiyor :p

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
teknik destek ve uzman sayısı fazla olduğu için sanırım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Mate bile karışık gelebilir son kullanıcıya. En kolay arayüzler.
1- Cinnamon
2- Xfce (Yapılandırılmış)
3- Budgie
4- Unity (macOS'dan geçenler için)
diye gidiyor :p
Doğru bir mantık yürütmüyorsun. Evet biz bilgisayar tayfası analitik düşünmeye alışığız, bir şeyleri puanlamayı ve ona göre düşünmeyi seviyoruz ama kullanım kolaylığı gibi bir kategori eğer teknik bilgiler söz konusu değilse biraz hatalı bir kategori. Zira KDE'nin karmaşık denebilecek tek yapısı ayarlar menüsü ve plasma widgetleri. Şimdi Windows kullanan adam değişikliklere adapte olma huyuna sahiptir (Windows KDE'den daha kolay değildir inşallah) ve KDE'ye iki üç gün karıştıktan sonra iyice yapısını anlayabilir. Bu şekilde KDE'ye karmaşık demek olsa olsa yeni kullanıcıyı korkutmaktan başka bir şey değildir. Linux kuran adam da sanırım Windows'un birebir kopyasını beklemiyordur inşallah.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Forumun Ağası Finix muhtemelen Linux'a ilk adım attıklarında cennette gibi olurlar LOL :p Hani arkaplan servisleri kapanmayı engellemiyor, bilgisayar kendi başına bir şeyler yapmıyor. Şimdi noluyor diye kafasında bir soru işareti yok adamın. KDE emin ol Windows 10'dan kat be kat hızlıdır. Konu bu değil. KDE kötü değil, hatta ileri kullanıcılar şekil Finix'te de görüldüğü gibi bayılıyorlar. Sadece çok fazla ayar adamın kafasını karıştırabilir. Bir de yanlış dağıtım seçimi KDE'de şekil Arch'tan da görüldüğü üzere felaketle sonuçlanabilir son kullanıcı için :p Gidip Manjaro KDE kurarsa misal... Gerisini anladın sanırım :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
şu kde nin win 10 dan kat be kat hızlıdır lafı beni böldü işin açıkcası sonrasını okuyamadım :)openbox dersin anlarım fluxbox dersin anlarımda kde bu yahu

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@Forumun Ağası Finix muhtemelen Linux'a ilk adım attıklarında cennette gibi olurlar LOL :p Hani arkaplan servisleri kapanmayı engellemiyor, bilgisayar kendi başına bir şeyler yapmıyor. Şimdi noluyor diye kafasında bir soru işareti yok adamın. KDE emin ol Windows 10'dan kat be kat hızlıdır. Konu bu değil. KDE kötü değil, hatta ileri kullanıcılar şekil Finix'te de görüldüğü gibi bayılıyorlar. Sadece çok fazla ayar adamın kafasını karıştırabilir. Bir de yanlış dağıtım seçimi KDE'de şekil Arch'tan da görüldüğü üzere felaketle sonuçlanabilir son kullanıcı için :p Gidip Manjaro KDE kurarsa misal... Gerisini anladın sanırım :)
KDE ileri kullanıcı işi değil demeye getiriyorum :D İnsanlar uzun süre yeni kullanıcıya Gnome 2ye karşı KDE 4 önerdi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Daha az RAM harcıyor. Sistemi daha az yoruyor. :)
Kubuntu boşta 350MB Ram harcarken, Manjaro GNOME 600MB Ram harcıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
KDE ileri kullanıcı işi değil demeye getiriyorum :D İnsanlar uzun süre yeni kullanıcıya Gnome 2ye karşı KDE 4 önerdi.
O bakımdan düşününce, haklı olabilirsin. KDE4 neydi yaa öyle ? :p Ama bak ilk kez OpenSUSE 13.1'de denemiştim KDE'yi, bir süre favorim kalmıştı.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kubuntu boşta 350MB Ram harcarken, Manjaro GNOME 600MB Ram harcıyor.
Biri KDE, diğeri GNOME. KDE tabi az ram harcar. Ben dağıtımlar hakkında konuşuyorum.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
Bu soruyu bilmişlik yapmak yada bir dağıtımı kötülemek için sormuyorum ama benim gördüğüm kadarıyla Ubuntu'da ana depolardaki şeyler dökülüyor. Depolardaki paketler sürekli çökme veriyor. Ubuntu nasıl oldu da bu kadar popüler oldu ? Kararsız denen Fedora yada Arch bile daha az kararsızlık yaşatıyor. Siz Ubuntu'yu neden kullanıyorsunuz? Bu kadar adam neden Ubuntu'yu tercih ediyor? Büyük resmi görmek istiyorum.

inan bende anlamıyorum ubuntuya en fazla katlanma rekorum 4 saat... açıkcası ben ne ubuntunun nede mintin windowsa göre bir artısını görmedim. Bence ubuntu tabanlı bir dağıtım kullanmaktansa windows kullanmak daha mantıklı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
inan bende anlamıyorum ubuntuya en fazla katlanma rekorum 4 saat... açıkcası ben ne ubuntunun nede mintin windowsa göre bir artısını görmedim. Bence ubuntu tabanlı bir dağıtım kullanmaktansa windows kullanmak daha mantıklı.
O kadar da kötü değil de başka hiçbir dağıtımda görmediğim acayip şeyler oluyor Ubuntu’da.

Reaksiyon puanı
5,172
O kadar da kötü değil de başka hiçbir dağıtımda görmediğim acayip şeyler oluyor Ubuntu’da.
Genel olarak herkes memnun ancak ben ubuntudan oldum olası nefret ediyorum bilmiyorum belkide benim bilgisayarım ile optimizasyonlu çalışmıyordur

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Genel olarak herkes memnun ancak ben ubuntudan oldum olası nefret ediyorum bilmiyorum belkide benim bilgisayarım ile optimizasyonlu çalışmıyordur
İnsanlar genel olarak Ubuntu ile ilgili bunları söylüyorlar. Sadece sen değilsin. Misal Antergos dene, aşık olursun sisteme.
Şimdi her yerde ve her konuda şu kural geçerlidir: İlk gelen popüler olur. Şöyle konuşalım, Ubuntu çıkana dek linux dağıtımları arasında en kolayı Mandrake, Red hat ve SuSE idi, bu dağıtımlar hem işlemciye oldukça yük bindiriyor, hem belli özellikler için para istiyor/tamamen paralı, hem de o kadar da kolay değiller. Ubuntu çok basit bir dağıtım olarak ortaya çıktı, hem daha kaliteli ve hem de iyi. Şimdi işi uzun uzun yazmayalım ama Ubuntu'nun bu elde ettiği trend kendisini sağlam bir yere taşıdı. Unity meselesine kadar da gayet sağlamdı aslında. O zamanların hatrina ve alışkanlığına insanlar kullanıyor, ben bile yeni kullanıcı dağıtım sorunca kubuntu önerdim.
Ben Finix'e burada katılıyorum bak. Ama Ubuntu şu an ne olduğu belli olmayan bir işletim sistemi oldu çıktı. Unity'den çakma GNOME kullanmaya başladılar şimdi de. Ve geçen @Halktan Biri de onayladı. Ubuntu depolarındaki paketler çöküyor. Bunların sorunu düşük öncelik denip kenara atılıyor :( Çöken pakete ihtiyacı olan insanlar olabilir. Alternatif bul demek küfür gibi gelir o adama. Ubuntu bana da sanki başlangıcı güzel yaptıkları için bu kadar popüler oldu gibi geliyor. Yoksa ondan kat be kat kaliteli dağıtımlar var.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ubuntu bana da sanki başlangıcı güzel yaptıkları için bu kadar popüler oldu gibi geliyor. Yoksa ondan kat be kat kaliteli dağıtımlar var.
Aynen öyle abi. Linux Mint için de bence öyle.

Distrowatch'ta baktığımızda Linux Mint ilk sırada. Bunun sebebi sanırım ilk kullanacılara Linux Mint'in önerilmesi.

Ve geçen @Halktan Biri de onayladı. Ubuntu depolarındaki paketler çöküyor.
Abi yalnız hatırlatayım Xubuntu 18.04'te sorunlar yaşadım. Bu sürüm halen beta. Yani sorunların olması normal. :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
İnsanlar genel olarak Ubuntu ile ilgili bunları söylüyorlar. Sadece sen değilsin. Misal Antergos dene, aşık olursun sisteme.

Ben Finix'e burada katılıyorum bak. Ama Ubuntu şu an ne olduğu belli olmayan bir işletim sistemi oldu çıktı. Unity'den çakma GNOME kullanmaya başladılar şimdi de. Ve geçen @Halktan Biri de onayladı. Ubuntu depolarındaki paketler çöküyor. Bunların sorunu düşük öncelik denip kenara atılıyor :( Çöken pakete ihtiyacı olan insanlar olabilir. Alternatif bul demek küfür gibi gelir o adama. Ubuntu bana da sanki başlangıcı güzel yaptıkları için bu kadar popüler oldu gibi geliyor. Yoksa ondan kat be kat kaliteli dağıtımlar var.

Daha önce hiç arch tecrübem olmadı sence zorluk çeker miyim

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arch'ın kurulumu zor. Arch kurmak yerine Antergos veya Manjaro gibi grafik arayüzü olan kuruluma sahip Arch tabanlı dağıtımları kullanmanızı öneririm.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

İşin aslı yeni kullanıcıya hanımevladı muamelesi çekmek yerine güzel dokümanlarla Debian gibi dağıtımlara mı yönlendirsek?

Tabii, buyrun deneyin.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İşin aslı yeni kullanıcıya hanımevladı muamelesi çekmek yerine güzel dokümanlarla Debian gibi dağıtımlara mı yönlendirsek?

Tabii, buyrun deneyin.
Abi bir şey soracağım. Debian Testing de hiç abuk sabuk sorunlar yaşadığın oldu mu? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Debian Testing'i indirmeyi düşünüyorum. KDE'yi ya da XFCE'yi denemek isteyebilirim. :)
Tabii, mutlaka deneyin pişman kalmazsınız. Biraz paketleri eski sayılır ama tarihi eser değil. En azından 4.12 geliyordu kernel olarak.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aynen öyle abi. Linux Mint için de bence öyle.

Distrowatch'ta baktığımızda Linux Mint ilk sırada. Bunun sebebi sanırım ilk kullanacılara Linux Mint'in önerilmesi.
Distrowatch'ın 1. sırasında olduğu için milletin merak edip en çok tıkladığı sayfa olması. Distrowatch pek ciddiye alınaca veri değil. Manjaro Distrowatch'ta 2. sırada ve ben eski bir Manjaro fanı olarak diyorum ki Distrowatch listesi TAMAMEN ANLAMSIZ.

Abi yalnız hatırlatayım Xubuntu 18.04'te sorunlar yaşadım. Bu sürüm halen beta. Yani sorunların olması normal. :)
Ben LTS'de yaşadım ?

Pek değil :) Sadece Ubuntu'dan ve Windows'tan farklı :D

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kesinlikle katılıyorum ! :) Debian tabanı, Manjaro yada Antergos gibi Arch tabanı dağıtımları ve Fedora tabanı. Bu tabanları son kullanıcıya tanıtmamız lazım, bu kanıdayım. Elbette Arch tabanı diyince direk Arch Way yada Arch felsefesini falan öğretmek değil. Kullanıcı dostu Arch'ı tanıtmak. Wiki de var güzel bu dağıtımların. Türkçeleştirmeye yardım etmemiz lazım ama :)

Debian Testing'i indirmeyi düşünüyorum. KDE'yi ya da XFCE'yi denemek isteyebilirim. :)
Yahu daha kaç gün oldu Antergos'u yükleyeli ? SSD'yi bozacan format ata ata benden demesi :D

Son düzenleme: