Ubuntu Kuruyoruz!

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
ne dediğinizi tam olarak anlamadım...

Windowsa giriş yapılır, bu bağlantıdaki MBRFix adındaki yazılım (zip dosyası) indirilir ve zip içindeki MBRFIX.exe dosyası alınır ve C:/ kök dizinine yerleştirilir.
Komut satırı yönetici olarak çalıştırılır (vista için başlat-programlar-donatılar bölümü altındaki komut satırının üzerine sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırı seçin) C:/ dizinine cd C:/ komutu ile gelinir ve aşağıdaki komut yazılarak enter tuşlanır.
Vista için
MbrFix /drive 0 fixmbr /vista /yes XP için
MbrFix /drive 0 fixmbr /yes Artık bilgisayarı açtığınızda karşınıza hangi işletim sistemi ile başlamak istediğiniz soran ekran çıkmayacaktır.

Kaynak: http://www.langturk.com/linux-isletim-sistemi-nasil-kaldirilir-mbr-fixmbr-grub-lilo/

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
teşekkürler oldu galiba şimdi yeniden başlatıyorum pcyi :D

---------- saat 13:30 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:25 eklenmişti ----------

yok yine olmadı :S

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bir yerlerde hata yapıyor olmalısın yoksa olması lazım. Bununla MBR'yi yeniden düzenledin.

Windows CD'nle kurtarma konsolunu açarak dener misin bunu peki?

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
ya tekrar kurabilsem . tekrarda kuramıyorum izin vermiyo anlamadım :S bide onu deneyelim bakaılm...

ilkerb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
eskiden çok kullanırdım aama artık forever windows 7 :) emeğe saygı teşekkürler

Bonney

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
teşekkürler oldu galiba şimdi yeniden başlatıyorum pcyi :D

---------- saat 13:30 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:25 eklenmişti ----------

yok yine olmadı :S

Bende windows ingilisce anlayabilirseniz anlatiyim :
computer->properties->advanced ->startup and recovery ->settings -> burda startup gurunur en ust kisminda ve ubuntu'yu silebilirsiniz.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bende windows ingilisce anlayabilirseniz anlatiyim :
computer->properties->advanced ->startup and recovery ->settings -> burda startup gurunur en ust kisminda ve ubuntu'yu silebilirsiniz.

Orada Ubuntu görünmez. :) Windows sistemleri dışında başka bir işletim sistemi orada görünmüyor.

YAREM

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows kadar akıcı kullanımı mevcut değil..hala driver tanımlamalarında çok eksikleri var.En ufak işlem için ekrana komut satırı girmek çok rahatsız edici..İşletim sistemini sevdirmek yerine eksikleri tamamlanıp , piyasada kabul edilirliğini arttırmanız lazım . Bilgisayara bir ekipmal eklemek istediğimizde sistemin bunu destekleyip desteklemediğini düşünmek rahatsız edici..pek çok parça üreticisi , oyun üreticisi hala sistemi kabullenmiş değilken neden kendimize eziyet edelimki..

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Windows kadar akıcı kullanımı mevcut değil..hala driver tanımlamalarında çok eksikleri var.En ufak işlem için ekrana komut satırı girmek çok rahatsız edici..İşletim sistemini sevdirmek yerine eksikleri tamamlanıp , piyasada kabul edilirliğini arttırmanız lazım . Bilgisayara bir ekipmal eklemek istediğimizde sistemin bunu destekleyip desteklemediğini düşünmek rahatsız edici..pek çok parça üreticisi , oyun üreticisi hala sistemi kabullenmiş değilken neden kendimize eziyet edelimki..

Sözleriniz Google'a "Linux neden kullanılmaz?" yazıldığında çıkan şeylerin bir karması adeta. :)

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
computer->properties->advanced ->startup and recovery ->settings -> bunuda denedim..

orda ubuntu görünüyo ama silinmiyo onuda denemiştim ben :S yine olmadı bakalım başka çözümler aramaya devam ...

Bonney

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
computer->properties->advanced ->startup and recovery ->settings -> bunuda denedim..

orda ubuntu görünüyo ama silinmiyo onuda denemiştim ben :S yine olmadı bakalım başka çözümler aramaya devam ...

Bu sayfanin print screen'i cekebilir misiniz ?
Veya msconfig run'da yazarak sonra boot 'a giderek boot suresini en az'a indirebilirsiniz ( Bu bir oneri silmek olmuyorsa ).

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Bu sayfanin print screen'i cekebilir misiniz ?
Veya msconfig run'da yazarak sonra boot 'a giderek boot suresini en az'a indirebilirsiniz ( Bu bir oneri silmek olmuyorsa ).

yok ben silip tekrar kurmak istiyorum yoksa onu yaparım zaten yeniden kurmaya izin vermiyo verse bunada gerek kalmayacak ama...

Bonney

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
yok ben silip tekrar kurmak istiyorum yoksa onu yaparım zaten yeniden kurmaya izin vermiyo verse bunada gerek kalmayacak ama...

Ben silmistim sadece boot'a kalmisti giris sorusu , onuda dediyim yerden silmistim ,belki sizin baska bir sorunuz olabiliriz neyse , Iyi forumlar

ömer muhtar

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Arayüzü güzel ama programları kullanamadığım için sildim

black_sea_28

Asistan
Reaksiyon puanı
26
öncelikle konuyu hazırlayanın emeğine sağlık, ubuntu gerek pardus'dan gerekse windows'dan kat ve kat çok güzel fakat ben bir türlü ısınamadım windows'da çalışması gerekli olan programlarım olduğundan dolayı şimdilik windows ile devam ediyorum.

Umarım ilerleyen zamanlarda alternatif işletim sistemleri windows'u tahtından ederler.

Bu arada ilerleyen zamanlarda bizim kendi milli işletim sistemimiz olur, çekirdeğini kendimizin yaptığı, bütün özellikleri ile TÜRK kokan bir işletim sistemi...

PylsWeb

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Ubuntu siparişi verdim denemek için kurmayı düşünüyorum ama aklıma takılan bir soru var.
Ubuntu'yu C:\ 'ye Windows'un olduğu bölüme kurabilir miyim ?

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
Konu orada çok fazla dallanıp budaklanıyor, kişiselleşiyor, başlı başına ayrı bir yazı olarak önümüzdeki haftalarda yazıp yayınlayabilirim. :)

Teşekkür ederim.

Benimde en çok sorun yaşadığım bölüm disk biçimlendirme aşaması oldu. Kurulumda başka sıkıntı yaratabilecek bir bölüm bulunmuyor zaten. Ubuntu'nun ilkel disk biçimlendirme aracıyla, kalabalık ve karmaşık yapıdaki 6 partisyondan oluşan, toplamda 3 tb'a yakın boyuttaki disklerimi nasıl tanıyıp da yapılandıracağım cidden bilmiyorum. Konunuzu ben de bekliyorum.

grudge3765

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sda1 windows'un olduğu bölüm sad1...dsa7 gibi gözükmesi lazım bende yanlışlıkla pardusu sildim ubuntu kurmayakalkınca çalışan cd pardus ile bak önce ...

BaRoL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
64 bit'lik sürümde ki flash player'da sorunlar var şu anda, ben sürekli 64 bit kullandığımdan biliyorum. :) Kendiniz 64-bitlik player'ı derleyerek kurmanız gerekiyor, kasmayı gidermek için.

Bu dertten kurtulmanın iki yolu var. Ya 32bitlik sürümü kullanacaksınız ya da 64bitlik sürümde kısıtlı eklentiler ile kurulan player'ı kaldırıp, kendiniz derleyerek kuracaksınız. :)

Bu sorunun 10.04 ile tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Ben suanda 64bit 10.04 kurdum ama hala sorun var youtube ve flash video oynaticilarda... Bi tek bu canımı sıktı ubuntuda su ana kadar cok memnunum acikcasi iyi iş cikartmişlar...

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Ben suanda 64bit 10.04 kurdum ama hala sorun var youtube ve flash video oynaticilarda... Bi tek bu canımı sıktı ubuntuda su ana kadar cok memnunum acikcasi iyi iş cikartmişlar...
Ne gibi sorun var acaba? Video izlerken yarıda kesilmesi gibi mi?

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
aylar önce anlatmıştık birde video çekmiştik tabi o günden bu güne modlar değişti site sakinleri değişti vs.

sansr

Doçent
Reaksiyon puanı
17
harika bir anlatım

eline sağlık