Ubuntu kurulu bilgisayarıma Windows 7 kuramıyorum

Bu konuyu okuyanlar

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim :ilk defa bir forum sitesinde konu açıp soru soruyorum, kusur olduysa özür diliyorum.....
ben bilgisayarıma ubuntu 12.10 kurdum windowsu silip.... ubuntudan bişi anlamadım , wireless derdi ,şu derdi , bu derdi derken.. windowsa acil dönmek istedim.. windows CD sini takıyorum biostan CD-DVD ilke getiriyom ama önyükleme için tuşa basınız filan çıkmıyorr.flashtan denedim aynı... hep aynı sonuççç.. GNU-GRUB Sürümü diye bişi çıkıyo .. dünden beri bununla uğraşıyorum .canıma tak etti. lütfen yardımm!!!

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bunun için winusb var diğer programlarla yazınca olmuyor bende ubuntudan windowsa böyle geçtim başka yolu yok:cool:

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
CD yada usb yi birinci seçtim ama yine o yazı çıkmıyor .yazıda anlatmışım zaten..Winusb dediğin program usb bellekten formatlamak için değilmi? ben daha önce başka programlar denedim Windows7 usb tool gibi. hepsi de oldu.ama ubuntu kurulu iken hiçbiri işe yaramadı.daha önce çok kullandığım formad cd lerini de denedim olmuyor. winusb yi de deneyeyim bakalım :) teşekkürler .. bunu da deneyince yazarım

- - - Mesaj Güncellendi - - -

maalesef arkadaşlar aynı sonuç. Lütfen çok acill .yoksa yeni aldığım makineyi kıracam :D

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim :ilk defa bir forum sitesinde konu açıp soru soruyorum, kusur olduysa özür diliyorum.....
ben bilgisayarıma ubuntu 12.10 kurdum windowsu silip.... ubuntudan bişi anlamadım , wireless derdi ,şu derdi , bu derdi derken.. windowsa acil dönmek istedim.. windows CD sini takıyorum biostan CD-DVD ilke getiriyom ama önyükleme için tuşa basınız filan çıkmıyorr.flashtan denedim aynı... hep aynı sonuççç.. GNU-GRUB Sürümü diye bişi çıkıyo .. dünden beri bununla uğraşıyorum .canıma tak etti. lütfen yardımm!!!

flashtan kuracaksanız eğer oncelikle biostan HDD boot sırasını değiştirip ilk sıraya takılı flashınkini alın.. Biostaki boot seçeneklerinden bahsetmıyorum. orda CD rom vs ilk sıraya alıyorsunuzya, onu CD rom yerine removable disk (flash bellek ismi) seçin.3.sırada HDD olsun, floppy diski vs iptal edin.
Mesela bende iki HDD olduğu için biostan hangısının sistem diski olduğunu tanıtmam gerekiyor. 1. sırada WDxxxx 2. sırada STxxxx disk modellerimi görüyorum. flash taktıgımda flsh belleğimide görüyorum. ilk sıraya flashı atıyorum.. Sonra boot ayarlarında once CD rom sonra HDD olduğunda boot edilirken ana diski flash olarak gördüğünden flash devreye gırıyor.. Windowsu kurup ılk yenıden baslatma yaparkende eski haline alacaksınızkı kuruluma devam edebılsın..

Bir diğer seçenekte win xp kurup diskleri biçimlendirmek. Bir ara bende ubuntudan sonra disk bölmeleri yaptığım için win 7 kuramamıştım ve win xp kurup hemen win 7 kurulumuna gectim ve sorunsuz halletmiştim

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
CD yada usb yi birinci seçtim ama yine o yazı çıkmıyor .yazıda anlatmışım zaten..Winusb dediğin program usb bellekten formatlamak için değilmi? ben daha önce başka programlar denedim Windows7 usb tool gibi. hepsi de oldu.ama ubuntu kurulu iken hiçbiri işe yaramadı.daha önce çok kullandığım formad cd lerini de denedim olmuyor. winusb yi de deneyeyim bakalım :) teşekkürler .. bunu da deneyince yazarım

maalesef arkadaşlar aynı sonuç. Lütfen çok acill .yoksa yeni aldığım makineyi kıracam :D

CD yahut USB den boot edebileceğiniz GParted programı vasıtasıyla kurulum yapmak istediğiniz diski tümden silip, birincil olarak baştan oluşturun. Bu işlemden sonra Windows kurulumuna geçebilirsiniz, kolay gelsin...

EDIT: Unutmayın, HDD' nizin NTFS olarak biçimlendirilmesi gerekiyor.

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gparted ile diyelim tümden sildim hallettim. orijinal DVD yi takıyorum .önyükleme için bir tuşa basınız filan çıkmıyor ..ne dvd ne flash.. gparted den sonra olacağını sanmıyorum :S diskten kaynaklandıgını sanmıyom çunku

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
gparted ile diyelim tümden sildim hallettim. orijinal DVD yi takıyorum .önyükleme için bir tuşa basınız filan çıkmıyor ..ne dvd ne flash.. gparted den sonra olacağını sanmıyorum :S diskten kaynaklandıgını sanmıyom çunku

Linux forumlarından biraz araştırma yaparsanız, sorunun çözümünün bu olduğunu göreceksiniz. HDD' niz şuan NTFS dosya sisteminde olmadığından, Windows kurulum diski HDD' yi görmez, başlatamazsınız...

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kusura bakmayın bu ubuntu konusunda çok acemiyim de... gparted programında tam olarak ne yapmam gerekiyor

linux 32 GB ssd ye kurulu bu arada. 750 gb hdd ise kişisel dosyalar var. 750 parçalar halinde tabi

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
kusura bakmayın bu ubuntu konusunda çok acemiyim de... gparted programında tam olarak ne yapmam gerekiyor

Boot edilebilir şekilde CD yahut USB ye programı yazdırın, cihazınızı bu programla başlatın.

Kurulum yapmak istediğiniz diski tümden silip, birincil olarak baştan oluşturun. Bu işlemden sonra Windows kurulumuna geçebilirsiniz, kolay gelsin... EDIT: Unutmayın, HDD' nizin NTFS olarak biçimlendirilmesi gerekiyor.

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki teşekkürler . deneyeyim :)

gparted iso dosyasını flasha boot etmek için bildiğiniz bir program varmı? ubuntuda çalıtırabileceğim

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
isoyu sağ tıklayıp özelliklerden usb ye direk bootable yapılıyor sanırım

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
biosta öyle bir seçenek göremiyorum..ve şunu da söylemek istiyorum: bir usb ye ubuntu kurulu; diğerine windows 7; ubuntuyu çok rahat görüyo ve yüklüyo; ama windows 7 olanı görmüyor; CD rom pc de olmadığı için taşınabilir cd rom taktım; bir sürü windows CD si taktım yine olmadı; dediğiniz doğru olsa içinde ubuntu olan flashı da görmemesi gerekmezmiydi?

diske yaz seçeneği var; özelliklerden usb ile ilgili bişi yok; program filan yokmu bunun için ?

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben ubuntuyu öyle yazmıştım program bilmiyourm açıkcası
acaba tekrar ubuntuyu kursanız kurarken diski silseniz tekrar win kurmayı deneseniz
ya da tam hatırlamıyorum ama biçimlendirirken ntfs varmıydı varsa bu formatta biçimlendirseniz belki olur

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki olmadı öyle yaparım; azlında bu kadar eziyetin sebebi wireless sorununu halledememem; wirelessi nasıl halledebilirim bir bilginiz var mı? onu halledersem windowsa gerek kalmaz benim için :) beni linuxtan soğutmaya başlatan bu

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya linux sabır işi çok uğraşacaksınız çok araştıracaksınız win deki gibi hazır değil her şey
nasıl bir sorun tam olarak yazarsanız ben masaüstünde wireless adaptörle kullanıyordum sorun yoktu ama siz de nasıl bir problem var acaba

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
notebook benimki kablolu bağlanıyorum ama kablosuz ağ diye bişi yok sanki pcde.. driver kurulmamış sanki..

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
biosta öyle bir seçenek göremiyorum..ve şunu da söylemek istiyorum: bir usb ye ubuntu kurulu; diğerine windows 7; ubuntuyu çok rahat görüyo ve yüklüyo; ama windows 7 olanı görmüyor; CD rom pc de olmadığı için taşınabilir cd rom taktım; bir sürü windows CD si taktım yine olmadı; dediğiniz doğru olsa içinde ubuntu olan flashı da görmemesi gerekmezmiydi?

diske yaz seçeneği var; özelliklerden usb ile ilgili bişi yok; program filan yokmu bunun için ?

Windows 7, dosya sistemi olarak NTFS kullanır bu yüzden Ubuntu kurulu HDD' i görmez diye kaç defa tekrar etmeliyim ? Ubuntu kurulu bir bilgisayarın Bootable Ubuntu yüklü flashı görmesi kadar doğal bir şey olamaz, elbette görecektir. Varsayımsal yaklaşımlarla çözüm aramaya devam edebilir yahut Bootable GParted ile sorunu çözebilirsiniz. Bundan sonrasında arkadaşlar yardımcı olacaktır, uzar gider bu konu...

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Linux' dan soğumanıza gerek de yok, WUBI ile Ubuntu kurarsınız. Hem Windows, hem Ubuntu kullanırsınız... Test eder, öğrenir, işi çözersiniz zamanla... Sonrasında da kafanıza hangisi yatıyorsa o işletim sistemiyle yola devam edersiniz bu kadar basit...

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herşey için çok sağolun... linuxu ilk defa kullanıyom zaten. boyle boyle öğrenmiş olurum inş.tekrar teşekkürler

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tamam o zaman kolay gelsin inşallah çözülür sorununuz
aslında insana problemi çözünce zevkte veriyor işte bunu yaptım diyorsun :) kendine güvenin geliyor
hayırlı geceler

ahebeka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah razı olsun, Gparted işe yaradı.nihayet win7 mi kurdum :) teşekkürler herşey için...

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar saolun yiğenimde de aynı sorun vardı bu gün gider çözerim :D

jbvc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar indirme linki varsa gparted i atarmısınız
bendede şu anda ubuntu var ve acılen windows a dönmem lazım aynı hataları veriyor
adım adım anlatırmısınız

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
arkadaşlar indirme linki varsa gparted i atarmısınız
bendede şu anda ubuntu var ve acılen windows a dönmem lazım aynı hataları veriyor
adım adım anlatırmısınız
Uçbirimi açın ve şu komutu girin:
Kod:
sudo apt-get install gparted
Ardından şifrenizi isteyecek ve şifrenizi gireceksiniz. Şifreniz, uçbirime yazarken gözükmez. Yönergeleri takip edip kolaylıkla kurarsınız.