Ubuntu işletim sistemi hakkında

Bu konuyu okuyanlar

uaarj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba ;

Öncelikle bu konu hakkında pek bilgiye erişemediğim için sizlere danışmak istedim.Ubuntu işletim sistemi linux tabanlı olduğunu biliyorum ancak işletim sistemine play store un yüklenebildiğini ve bu sayede stabil bir işletim sisteminin üzerinde mağaza desteği olduğunu duydum.Tabi bunlar beta aşamasında stabil çalışmayan durumlardır eminim ancak böyle birşey olabilir mi merak içindeyim.Sonuçta google engeli var.Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşlar merhaba ;

Öncelikle bu konu hakkında pek bilgiye erişemediğim için sizlere danışmak istedim.Ubuntu işletim sistemi linux tabanlı olduğunu biliyorum ancak işletim sistemine play store un yüklenebildiğini ve bu sayede stabil bir işletim sisteminin üzerinde mağaza desteği olduğunu duydum.Tabi bunlar beta aşamasında stabil çalışmayan durumlardır eminim ancak böyle birşey olabilir mi merak içindeyim.Sonuçta google engeli var.Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
ubuntu Linux dağıtımı en populeri hazırlayanlar işini çok ciddiye alıyor... hackerlar bile beğeniyor... :p Linux dağıtımı winzort programlarını çalıştırmaz...

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
ubuntu nun kendine ait bir uygulama mağazası var zaten, sizin dediğiniz wine vb linux üzerinde windows programlarını çalıştırmaya yarayan emülatörlerle ilişkili olsa gerek.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
wine açılımı windows emiletoru değilim demekti... biraz çelişki yok değil madem değilsin windows programlarını nasıl çalıştırıyorsun? demek lazım... :)

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
wine açılımı windows emiletoru değilim demekti... biraz çelişki yok değil madem değilsin windows programlarını nasıl çalıştırıyorsun? demek lazım... :)
Açılımı ''wine bir emülatör değildir'' olması lazım yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ? yanlışsa düzelt beni. Dediğin gibi büyük çelişki var.)

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Açılımı ''wine bir emülatör değildir'' olması lazım yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum ? yanlışsa düzelt beni. Dediğin gibi büyük çelişki var.)
tam olarak onu diyor ben tarzanca tercümesini yazdım... PlayOnLinux + wine kurup PlayOnLinux listesindeki programları kurmak daha garanti oluyormuş... her program çalışmasada listedekiler çalışma oranı yüksekmiş...

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
tam olarak onu diyor ben tarzanca tercümesini yazdım... PlayOnLinux + wine kurup PlayOnLinux listesindeki programları kurmak daha garanti oluyormuş... her program çalışmasada listedekiler çalışma oranı yüksekmiş...
denemek lazım bu yöntemi...

uaarj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ubuntu nun kendine ait bir uygulama mağazası var zaten, sizin dediğiniz wine vb linux üzerinde windows programlarını çalıştırmaya yarayan emülatörlerle ilişkili olsa gerek.
Sorun da orada başlıyor zaten wine gibi değil o yüzden emülatöre de ihtiyaç duymuyor sadece basit bi ekstra uygulamayla androidde bilinmeyen kaynaklara izin ver izni gibi bir izin açılıyor ve android uygulamaları çalışıyor şeklinde demek istediğim.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Sorun da orada başlıyor zaten wine gibi değil o yüzden emülatöre de ihtiyaç duymuyor sadece basit bi ekstra uygulamayla androidde bilinmeyen kaynaklara izin ver izni gibi bir izin açılıyor ve android uygulamaları çalışıyor şeklinde demek istediğim.
O zaman yine mağaza olayına tekabül ediyor şöyle ki; dediğin ekstra yazılım ubuntunun paket yöneticisinde olabilir depolarında yani.

uaarj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yani bu mümkünatı olan bir durum mu ? yanlış anlamayın yazılımsal olarak değil konuya telif hakkı açısından yaklaşıyorum.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
olabilitesi var.

kaoline

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ben ubuntu touch için bi seyler okumustum ama linkini bulamadim... Söyle bi roportaj var... "Neden olmasin?" diyorlar... Hala proje asamasinda bir is bu sanirim... 2013 'ten beri baya bi yol almislardir diye dusunuyorum :)

The Engadget Interview: Richard Collins, head of Ubuntu mobile products

Since Android is also Linux-based, is there any plan for Ubuntu to run Android apps?

Many Android developers already use Ubuntu as their desktop OS and we have a very close affinity with them. We intend to encourage them to make their Android applications run on Ubuntu, but we won't engineer any middleware for running Android apps. Developers are intelligent and capable enough to make their apps run on our devices. We have an active initiative right now to directly help them achieve this. [See More Coverage below.]

uaarj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben ubuntu touch için bi seyler okumustum ama linkini bulamadim... Söyle bi roportaj var... "Neden olmasin?" diyorlar... Hala proje asamasinda bir is bu sanirim... 2013 'ten beri baya bi yol almislardir diye dusunuyorum :)

The Engadget Interview: Richard Collins, head of Ubuntu mobile products

Since Android is also Linux-based, is there any plan for Ubuntu to run Android apps?

Many Android developers already use Ubuntu as their desktop OS and we have a very close affinity with them. We intend to encourage them to make their Android applications run on Ubuntu, but we won't engineer any middleware for running Android apps. Developers are intelligent and capable enough to make their apps run on our devices. We have an active initiative right now to directly help them achieve this. [See More Coverage below.]

Güzel bir yazı paylaşım için teşekkürler.İşte bunlar güzel haber çünkü bir işletim sistemi ne kadar stabil kullanışlı vs olursa olsun mağazası iyi değilse bir hiç oluyor.Şekil a =>windows phone.Gerçekten çok güzel bir yazılımları var her açıdan ama instagram bile beta aşamasından çıkamadı yakın zamana kadar.Son kullanıcı belirlediği için kalıcılığı bütün etken o oluyor.

kaoline

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ubuntunun mağazası daha güzel olacak herkeslerden...

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Arkadaşlar merhaba ;

Ubuntuyu bilgisayarda kullanmış birisi olarak şunları söyelyebilirim. Mobil Dünyaya el atmaları gerçekten iyi olmuş. Meydanı IOS ve Android'e bırakmamışlar. Bilgisayar için ubuntuda Wine programı ile hafif olan Windows programları çalıştırılabiliyor. Bunu android sistemi için de uyarlayabilirler yada Androidden daha gelişmiş Linux tabanlı bir yazılım ortaya çıkararak Androidi tarihe kazıyabilirler. Yasal açıdan bir sıkıntı olacağını sanmam çünkü Windows programları birkaç paket ile Bilgisayarlarda gayet başarılı bir şekilde çalıştırılabiliyor. Aynısını Telefona da uyarlayabilirler. Zaten çok yaygınlaşırsa Birçok firma oyun uygulama vb ni Ubuntu Market'e de çıkartılar. Sonuçta çok zorlanmazlar. Android de Ubuntu da Linux Tabanlı yazılımlar :)

Barant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu çok yeni 3 yıllık ve linüx ü ilk android ve ios kullanmayan arkadaşlar alsın çünkü androidde veya os taki aktiviteniz değişiklikler nedeniyle bozulabilir

Barant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama androidde linüx tabanlı ama daha farklı

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
ubuntu çok yok yeni değildir 2004te piyasaya çıkmıştır, ios da anroid de unix tabanlıdır.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
ama onlar ubuntudan farklı
Hepsi birbirinden farklı fakat hepsi aynı alt yapı ile çalışıyor şu şekilde düşünebilirsiniz internet için TurkNet ve TTNET var ( operatörler ait olanları saymıyorum ) TurkNet her ne kadar internet hizmeti verse de TTNET in alt yapısını kullanıyor olay aynı bu hepsi aynı tabanda kurulu sadece görünümleri farklı

Barant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
görüntüleri yazmayı unutmuşum

ahmet1092

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu an Sailfish OS adlı linux tabanlı bir işletim sistemi var ve android uygulamaları sorunsuz çalıştırıyor hem de androidden daha iyi misal sen oyun açtın ve arkaplana aldın o arkaplanda yükenmeye devam ediyor android ios windows phone gibi dondurulmuyor.Ve senin dediğin gibi telif hakkı gibi bir sorun olmuyor çünkü işletim sisteminin içinde apk uygulamaları çalıştıran dalvik sanal makinası mevcut lisans ücreti ödeyerek koymuşlar.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Önüne gelen cevap yazmış, ama 1 kişi adamın sorusunun cevabını yazmamış -_-

Arkadaşlar merhaba ;

Büyük ihtiamalle şimdiye cevabını öğrenmişsindir ama ben her ihtimalle cevaplayayım, en kötü ihtimal konuya giren birisinin kafası karışmasın.

Bu senin söylediğin Ubuntu değil, Chrome OS (Chromebook) için geçerli. Google'ın Chromebook'ları ABD'de satışlarda Mac'leri sollayınca Google bu işi daha ciddiye almaya ve Chrome OS'a Play Store desteği getirmeye ve böylece Chromebook'ları sadece bir tarayıcı olan Google Chrome'dan ayırıp, Chrome OS'u herkesin gözünde bir tarayıcı değil, bir işletim sistemi olarak göstermeye karar verdi.

Son mesajlar