Ubuntu harika!

Bu konuyu okuyanlar

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Ona bakarsan bence aynısı Windows 10 için geçerli :D Windows 10'da bir sıkıntı yaşarsın,
0xbilmemne!oha!hata! gibi anlamsız bir hata raporu alırsın.

Örnek 16.04'de steam'i çalıştıramamış birisinin aldığı hata raporu.

Steam not opening in Ubuntu 16.04 LTS

Libgl hatası. Çözümü de oldukça basit :)

0x hatasını Google'da aratıp çözüm bulmak aslında çok daha kolay. Microsoft'un sitesinde genelde çıkıyor çözümü. Ama kasten daha kolay olan Linux hata loglarını illa ki bilen birine göstermen gerekiyor. Burada da son kullanıcı morarıp kalıyor.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Darılmayın ama böyle radikal sözler söyleyince insanın şunu diyesi geliyor.

Linux'un özellikle DE kısmında bir gariplik var, bunun herkes farkında lakin çekirdeği, kerneli ve core sistemi en iyi olan işletim sistemidir.
Bugün Windows'ta hayal bile edilemeyecek bazı şeyler Linux'te mümkündür.
Misal Windows 10 ortalama 200Mb yazma hızı olan SSD disklerde bile kasılmalar yaşatabilirken, Linux ortalama 5Mb yazma hızı olan usb bellek içinde live sistem olarak açılıp yağ gibi kayar.
Altyapısı çok iyi bir sistemdir, mesela regedit gibi bir saçmalık yoktur, config sistemi ve bu sistemle dahil gelen herşeyin dosya olması muazzam bir teknolojidir.
Bash script kendi alanında en iyi sistemi oluşturmuştur.
Bir güvenlik açığı olan kod yazıldığında bu kod kısa süre içerisinde farkedilir çünkü herkese açıktır, milyonlarca kişi yazılan kodları anında görebilir ancak Windows'ta yıllarca farkedilmeyen hatalar ve güvenlik açıkları vardır.
Uzun uzun herşeyini yazarım ama şurası açık ki Linux'u sevmeyenler bile altyapısının en iyi sistem olduğunu bilirler.
Yalnız iş arayüze gelince özellikle DE(Desktop Environment) kısmında bir saçmalıklar silsilesi mevcut. Yine de işletim sistemlerinde rakip olması iyidir, tekel olduğu zaman kalite düşer, rekabet kaliteyi artırır, bunu unutmayın.

Tekelleşmeye bende karşıyım, ve Linux un muhteşem bir şey olduğunu biliyorum ancak basit kullanıcılar için kabus gibi bir şey.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Ben Kenobi konuyu başından beri okuyorum, genelde linux kullanmayı kafası basmayanlar linux'a ve linux kullanıcnlarına hakaret etme derecesinde nefretle yaklaşmışlar. Dediğin gibi kullanamayan zaten kullanmasın, sonra forumlarda tatsızlık çıkıyor.

Uzun uzun herşeyini yazarım ama şurası açık ki Linux'u sevmeyenler bile altyapısının en iyi sistem olduğunu bilirler.

Hayır, linux teknolojilerini kullandığından habersiz mac sanarlar, mac'in linux'un ne kadar gerisinde olduğunu bilmezler cebindeki Android/IOS telefonunun içinde linux teknolojilerinin olduğundan habersiz o telefonla forumlarda "Linux berbat" yazarlar.

UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity. - Dennis Ritchie
Dennis Ritchie - Wikiquote

Dennis Ritchie - Vikipedi

Dennis Ritchie C programlama dilinin mucitidir. O olmasaydı internet bugün olmayabilirdi, çogu programlama dilil ve bilgisayar ve telefonların yanı sıra, medikal ve tıp alanında dahil çok gerideydik. Bu adam olmasaydı Windows, Mac yada Linux olmayabilirdi. Akıllı telefonlarınız olmayacaktı. Belki hala atari oyunları oynayacaktık. C programlama dili bilimsel heseplamalar için kullanılan diller dahil diğer tüm programlama dillerrinin tabanı ve makine diline en yakın dildir. C olmasaydı programcılar hala 0 ve 1'lerle uğraşıyordu. Bu adamı ciddiye alır mısınız peki ? Gerçi bu adam öldü, kimse bir şey demedi, steve jobs öldü, Apple fan'ları yas tuttu bildiğin.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
0x hatasını Google'da aratıp çözüm bulmak aslında çok daha kolay. Microsoft'un sitesinde genelde çıkıyor çözümü. Ama kasten daha kolay olan Linux hata loglarını illa ki bilen birine göstermen gerekiyor. Burada da son kullanıcı morarıp kalıyor.
Tam tersi, telefonda bana 0x'i mi daha iyi anlatırsın yoksa "libgl falan bir şeyler diyor bu" desen dahi ben sorunu anlayabilirim ve sorununu 5 dk'ya çözeriz.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Tam tersi, telefonda bana 0x'i mi daha iyi anlatırsın yoksa "libgl falan bir şeyler diyor bu" desen dahi ben sorunu anlayabilirim ve sorununu 5 dk'ya çözeriz.

Ben sorunları birine telefondan anlatarak çözmüyorum ki? Windows'ta Google'dan aratıp 5 dk da çözümünü buluyorum, Linux ta ise en az 1 saat geçiyor biri mesaj yazana kadar. Ki şanslı isem. Gece bir sorunla karşılaşıp ertesi öğleye kadar beklemiyorum. Ve genelde Microsoft sorunların çözümlerini toptan veriyor. Bu da bana zaman kazandırıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben sorunları birine telefondan anlatarak çözmüyorum ki? Windows'ta Google'dan aratıp 5 dk da çözümünü buluyorum, Linux ta ise en az 1 saat geçiyor biri mesaj yazana kadar. Ki şanslı isem. Gece bir sorunla karşılaşıp ertesi öğleye kadar beklemiyorum. Ve genelde Microsoft sorunların çözümlerini toptan veriyor. Bu da bana zaman kazandırıyor.
Google'da, forumlarda arama yaparsan sana garanti veririm sorabileceğin soruların %90'ı internette yüzlerce kez sorulmuş ve cevaplanmıştır. Sormana gerek yok ki :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

:D
56690243.jpg

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Google'da, forumlarda arama yaparsan sana garanti veririm sorabileceğin soruların %90'ı internette yüzlerce kez sorulmuş ve cevaplanmıştır. Sormana gerek yok ki :D

Sorunun ne olduğunu bilmeden elimde sadece satır satır kod varken bunu nasıl aratabilirim? Windows ta sadece 12-13 basamaklı bir sayı dizisini aratarak çözümü buluyorum. Her halûkarda Windows daha kolay. Sorunun daha az çıkması da dahil. Bu bir hata olmayabilir sadece. Bir şeyleri doğru yoldan yapmayı öğrenmek de gerekiyor. Windows'ta ise bir .exe ve iş tamamdır. O olmazsa bir iki şey yapıyorsun ve hayatım boyunca sadece 2 kere terminal açmak zorunda kaldım Windows'ta. O da bozuk dosya taraması için bir komuttu, sayılmaz bile.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Sorunun ne olduğunu bilmeden elimde sadece satır satır kod varken bunu nasıl aratabilirim? Windows ta sadece 12-13 basamaklı bir sayı dizisini aratarak çözümü buluyorum. Her halûkarda Windows daha kolay. Sorunun daha az çıkması da dahil. Bu bir hata olmayabilir sadece. Bir şeyleri doğru yoldan yapmayı öğrenmek de gerekiyor. Windows'ta ise bir .exe ve iş tamamdır. O olmazsa bir iki şey yapıyorsun ve hayatım boyunca sadece 2 kere terminal açmak zorunda kaldım Windows'ta. O da bozuk dosya taraması için bir komuttu, sayılmaz bile.

Kodekler ülke kısıtlamalarından ötürü her dağıtıma entegre edilmiyor, sonradan paket yöneticisi yardımıyla yüklenmesi gerekiyor.
Bunun için kod yazmanıza gerek yokü paket yöneticisinden gerekli kodeği arattırıp yüklemeniz yeterli.
Linux komitesinin herşeyi kodla yaptırma huyu olduğundan ötürü böyle sanmanız normal.
Genellikle arayüz ile yapılması mümkün işlemlerin de kodu veriliyor, maalesef alışkanlıkları böyle.
Linux Mint oynatılmayan bir kodek bulduğunda bunu paket yöneticisinden otomatik yükleme sistemine sahip.
Manjaro da bütün kodekler sistemin içinde yüklü geliyor.
Zaten yeni başlayanlar için Linux Mint veya Manjaro daha ideal.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Kodekler ülke kısıtlamalarından ötürü her dağıtıma entegre edilmiyor, sonradan paket yöneticisi yardımıyla yüklenmesi gerekiyor.
Bunun için kod yazmanıza gerek yokü paket yöneticisinden gerekli kodeği arattırıp yüklemeniz yeterli.
Linux komitesinin herşeyi kodla yaptırma huyu olduğundan ötürü böyle sanmanız normal.
Genellikle arayüz ile yapılması mümkün işlemlerin de kodu veriliyor, maalesef alışkanlıkları böyle.
Linux Mint oynatılmayan bir kodek bulduğunda bunu paket yöneticisinden otomatik yükleme sistemine sahip.
Manjaro da bütün kodekler sistemin içinde yüklü geliyor.
Zaten yeni başlayanlar için Linux Mint veya Manjaro daha ideal.

Linux mint i de denemiştim ve genelde Linuxun farklı bir havası var ancak kullanması bilmeyen için sıkıntılı. Kıdem konusunda modelleri yüklemiştim. Birinin önerisi de oydu ancak ekranda çizgi çizgi yükleme sorunu düzelmedi. Yırtılmaya benzer bir sorun.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Linux mint i de denemiştim ve genelde Linuxun farklı bir havası var ancak kullanması bilmeyen için sıkıntılı. Kıdem konusunda modelleri yüklemiştim. Birinin önerisi de oydu ancak ekranda çizgi çizgi yükleme sorunu düzelmedi. Yırtılmaya benzer bir sorun.

Birçok Linux dağıtımı felsefesi gereği açık kaynak sürücülerle gelir. Bu sürücüler henüz kapalı kaynaklar kadar iyi değiller.
Nvidia veya AMD'ye ait kapalı kaynak ekran kartı sürücüsünü paket yöneticisi ile yüklediğinizde sorun çözülecektir.
Birşeyi yüklerken paket yöneticisinden şaşmayın eğer paket yöneticisinde yoksa, ayarlardan o dağıtıma ait ek depolar varsa ekleyin.
Linux Mint ve Manjaro kapalı kaynak sürücüleri otomatik algılayıp isteğe bağlı yükleyebileceğiniz sürücü yöneticisiyle gelmekte.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Birçok Linux dağıtımı felsefesi gereği açık kaynak sürücülerle gelir. Bu sürücüler henüz kapalı kaynaklar kadar iyi değiller.
Nvidia veya AMD'ye ait kapalı kaynak ekran kartı sürücüsünü paket yöneticisi ile yüklediğinizde sorun çözülecektir.
Birşeyi yüklerken paket yöneticisinden şaşmayın eğer paket yöneticisinde yoksa, ayarlardan o dağıtıma ait ek depolar varsa ekleyin.
Linux Mint ve Manjaro kapalı kaynak sürücüleri otomatik algılayıp isteğe bağlı yükleyebileceğiniz sürücü yöneticisiyle gelmekte.

Kapalı kaynak sürücüyü de yükledim merak etmeyin. Ondan sonra gelen catalyst te görüntü stabilleştirmeyi açsam dahi video ve minecraft ta sorun çözülmedi. He söylemişken minecraftta 70 fps alan makine 10 fps yi zor gördü ve evet Java yi yükledim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Alışkanlıktan değil, tembellikten :D Grafik arayüzde her tıklayacağı yeri tek tek yazmaktansa bir satır kod vermek daha kolay :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kapalı kaynak sürücüyü de yükledim merak etmeyin. Ondan sonra gelen catalyst te görüntü stabilleştirmeyi açsam dahi video ve minecraft ta sorun çözülmedi. He söylemişken minecraftta 70 fps alan makine 10 fps yi zor gördü ve evet Java yi yükledim.
Oracle java mı, yoksa openjdk mıydı ? Ayrıca 8'in altında sürüm yüklediysen performans sorunu olur elbet. Windows, linux, mac farketmez. Güncel java yüklemelisin. Bunun için oracle'ın ppa'sını kullanmalısın. Suçu sisteme atmadan önce ben ne yaptım da bu oldu deseniz hani ? Sonuçta herkes tam aksi şekilde hızlı, kararlı diye överken bende niye bu sorun var ? Sistemden mi, benden mi kaynaklı ?

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Oracle java mı, yoksa openjdk mıydı ? Ayrıca 8'in altında sürüm yüklediysen performans sorunu olur elbet. Windows, linux, mac farketmez. Güncel java yüklemelisin. Bunun için oracle'ın ppa'sını kullanmalısın. Suçu sisteme atmadan önce ben ne yaptım da bu oldu deseniz hani ? Sonuçta herkes tam aksi şekilde hızlı, kararlı diye överken bende niye bu sorun var ? Sistemden mi, benden mi kaynaklı ?

8 i yüklediğimi gayet iyi hatırlıyorum. Hatta belki olur diye sonradan silip 7 yi yükledim ama malum