Ubuntu ekran ayarları ve komut satırı?

Bu konuyu okuyanlar

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Yazılım merkezinde synaptic diye arat, gelen programı kur. Bu programda yazılım yüklemek için kullanılır. Oradan yüklemeye çalış.

Komutla kurulum için : sudo apt-get install nouveau-firmware, xserver-xorg-video-nouveau, libdrm-nouveau1

vctmgnt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aşağıdaki rsimide koydum çünkü sorun burda.ordaki 640:480 değiştiremiyorum.diğer seçenkerlede de bi pasiflik var tıklanmıyor.dikkat ederseniz
F09T7.png

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Yazmış olduğum yazılımlar nvidea'nın açık kaynak yazılımı. Bunları yükledikten sonra o gösterdiğin yerdeki ayarları ekran kartının desteklediği en üst seviye ayarda yapabiliyor olman gerekli.

vctmgnt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam bunu buldum.kuralım :)

---------- Post added at 17:54 ---------- Previous post was at 17:50 ----------

komutlarla paket konumlandıralamıyor çıktııs veriyor

---------- Post added at 18:11 ---------- Previous post was at 17:54 ----------

Synaptic i kuruyor bakalım

---------- Post added at 18:49 ---------- Previous post was at 18:11 ----------

hocam Snaptic i kurdum nvidianın paketlerini de yükselttim ama değişen bişe yok :)

---------- Post added at 19:46 ---------- Previous post was at 18:49 ----------

hocam şu resime bir göz at istersen.....
ekwbV.png

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Şunu yüklememişsin : nouveau-firmware

Yükleme esnasında bir takım dosyaların kaldırılacak falan diyebilir, aldırış etme. Devam et...

vctmgnt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İndirmiyor onu diğerlerini indiriyor nouveau-firmware yi indirmiyor

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Verdiğin komut çıktılarında nouveau sürücüsü yüklü sistemine birşey yüklemene gerek yok.

Unity testinden iyi sonuç çıkmamış ekran kartın için herşeyini tam ayarlasan bile unity 3d özelliğini alamassın.

Senin bu çözünürlük probleminin çözümü o sevmediğin xorg.conf dosyasında :) sen çıktıyı vermemişsin yada tüm xorg.conf dosyanın çıktısı bumu?

vctmgnt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet xorg.conf in içindeki yer o kadar:) sade o var .şmidi bişeler değiştrdim orda açamıyorum yine linux u :)neden sevmediğimi anlıyosndur :)böle olunca nasıl açabilirim onuda öğreniyim de ikide bir tetkrardan kadlrp kurmayayım :)şimdi lubuntu ya da kubuntu kuracam :

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Driver işi Linux sistemlerde yaş. İşin ilginci buna kimse el atmıyor. Bir sistematiği olmadığı için Linux bilen adam bile çok yardımcı olamıyor.Güya kullanıcıyı düşünüp bütün driverları entegre ederek verdikleri için buna gerek yokmuş. Bu durum sadece ubuntuda değil tüm Linux dağıtımları için geçerli. Hadi buyrun cenaze namazına! Linux Mint'i neden denemiyorsun? Eski kernelı (çekirdek) olduğu için büyük ihtimal ekran kartını hemde tüm efektleri çalışıtıracak şekilde tanıyacaktır. Daha şık ve üstelik kodek sorunun olmaz. Üstelik olabildiğince özelleştirebilirsin. Uğraşma ubuntu 11.10 serisiyle veya Ubuntu Linux 10.10'yu deneyebilirsin.

vctmgnt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
linux mint e bir göz atayım da xp üzerinden yükleyebilirmiyim ubuntuda wubi den yükleyebiliyordun hemen xp üzerinden bunda varmı öle bişe

---------- Post added at 00:51 ---------- Previous post was at 00:48 ----------

Birde ubuntunun yazılım merkezinde işe yarar çok program var mint bu yönden yeterli mi

---------- Post added at 00:53 ---------- Previous post was at 00:51 ----------

Benim xorg.conf dosyasında sorun var oaraya bulaştımmı bidaha açamıyorum sitemi : ) :)

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Ekran kartı sorunu yaşadığın sistem wubi ile mi yüklüydü? Eğer öyle ise buradaki insanlara boşuna zaman kaybettirmişsin. Normal yükleme yap. Çünkü bu sistemler sağlıklı değil. Sadece deneme amaçlı kullanılır ve bir süre alıştıktan sonra bir gün gitti mi hiç bir şekilde bilgilerini kurtamazsın.

Windows içine yükleme özelliği sadece cd sürümünde var fakat kodekler içinde gelmiyor.

vctmgnt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben linux u çok sevdim çok iyi özellikleri var ama bir o karda aksilikleri var.Xp yi kaldırıp sade ubuntu kurararım da mecbur bu sistem dosyalarına girip bir ayar yapılacağından, sonra açamama problemi kuşkulandırıyor beni :).yoksa çoktan silmiştim xp yi :(

---------- Post added at 01:12 ---------- Previous post was at 01:04 ----------

Sadece linux u kurmaktanda korkuyorum böle.linuxa giremeyince xp den açabiliyordum bilgisayarı.sadece linux kurmak için biraz tecrübe gerekmiyormu .onuda böle böle yapmaya çalışıyorum.Şimdi sade linux u yüklerimde ben onun altından kalkamam :).siz ne düşünüyor sunuz?

---------- Post added at 01:15 ---------- Previous post was at 01:12 ----------

Hocam şimdi ben sadece linux u yüklemem için ne yapmam gerekli adımlarını sölermisiniz .Ubuntu dağıtımını yüklerim büyük ihtimal.Setup linki varsa onuda gönderebilirmisinz full sürümünün.

---------- Post added at 01:19 ---------- Previous post was at 01:15 ----------

Yalnız sonuçta o da biostan açılıyordu.xp yi açıp ordan ubuntuya geçmiyordum.Wubi den kaynaklandığınıda hiç bilemezdim ki :) Hiç de aklıma gelmedi.sadece tam benlik bişe demiştim böle olması :).Benim tam bilgim yok ama gerçekten ondan kaynaklanıyorsa kusura bakmayın. enzim isimli arkadaşta yarın bana bir iki sayar herhalde :)

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Normal bir Linux Mint indir. Forumda Ubuntu'nun kurulumu var ona bakarak kur. Eğer harddiskin 2 parça ise dikkatli ol. Yoksa yanlışlıkla bütün diskini formatlarsın. Bütün bilgilerin gider.Linux Mint kullan ki ekran kartı konusunda sıkıntın olmasın. Merak etme bütün donanımları tanır.Sıkıntı yaşayacağın tek yer harddisk bölümlemesi. Onunla ilgili yazı oku ki sıkıntı yaşamayasın.